Těla dvou zavražděných zakryl beton. Soud řeší kauzu záhornické stodoly

  • 3
Případ dvou zavražděných lidí, jejichž těla se našla v zabetonované jámě ve stodole v Záhornici na Nymbursku, začal řešit pražský městský soud. Z vražd, krácení daní a dalších deliktů se zpovídají Josef Šimek, jeho bratr Květoslav, syn Martin spolu s Václavem Štorkem a Richardem Novohradským.

První obětí se stal v polovině ledna 2003 Čechošvýcar František R. Toho podle spisu zlikvidoval Josef Šimek v jeho bytě v centru Prahy „Vystřelil na něj z nezjištěné kulové zbraně, zasáhl ho do týla. Václav Štork pak tělo oběti pomohl převléknout. Pak jej dopravili do stodoly v Záhornici,“ popsala první vraždu státní zástupkyně.

Svou oběť ve spacím pytli i s jejím telefonem a dalšími osobními věcmi uložili do 170 centimetrů hluboké jámy. Tu pak zalili betonem.

Násilným činem se chtěli dostat k pozemkům zavražděného v pražských Holešovicích. Ty po letech machinací, kdy použili i nastrčenou firmu a řadu další klamných manévrů, nakonec od bratra mrtvého získali. Za pouhých pět milionů korun, třebaže jejich reálná hodnota se odhadovala na 50 milionů.

Josef Šimek se také podle obžaloby spolu s bratrem Květoslavem a Richardem Novohradským podílel na byznysu s dovozem pohonných hmot z Rakouska. Státní zástupkyně tvrdí, že nezaplatili daň v řádu desítek milionů.

Byznys s palivy se stal osudným Michaele S. Z té organizátoři kšeftu s palivy udělali bílého koně. Převedli na ni firmu, která státu dlužila daň za dovezené pohonné hmoty. A v létě 2008 ji měli Josef Šimek a Václav Štork vylákat z České Lípy do Prahy. Údajně kvůli obchodu s nemovitostmi. Cílem ovšem byla Záhornice.

Další tělo v hrobě

„Václav Štork na ni vystřelil z pistole ráže 6,35 milimetru,“ popsala druhou vraždu žalobkyně. Poté podle spisu oba obžalovaní rozbili betonový sarkofág hrobu Františka R. v záhornické stodole. K jeho tělu pak přiložili ostatky Michaely S. a znovu improvizovanou hrobku zakryli.

Obsáhlá obžaloba pak Martina Šimka viní, že převzal správcovskou funkci v domě, který vlastnil František R. se svým bratrem. Z účtu domovnické firmy pak měl odčerpat více než půldruhého milionu korun. Jak tvrdí obžaloba, peníze putovaly na konto jeho či jeho otce.

Na začátku září 2013, když již bylo v plném běhu policejní vyšetřování okolo Záhornice, se pak podle kriminalistů Václav Štork domlouval s Josefem Šimkem na taktice, jak zničit zbraně a další kompromitující důkazy. Vinu prý chtěli shodit na zesnulého společného známého. Kriminalisté hrob a obě těla v záhornické stodole našli 30. září 2013 a poté došlo na zatýkání obviněných.

Advokáti dnes ihned po přečtení obžaloby chtěli odročit hlavní líčení. Zdůvodnili to tím, že vyšetřovatelé z Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu minulý týden obvinili Josefa Šimka z další vraždy. „V této věci jsou důležité okolnosti i pro tuto kauzu,“ zdůvodnil návrh právník Josefa Šimka.

Předseda senátu Stanislav Králík návrh obhajoby zamítl.

Josef Šimek, který je upoután na invalidní vozík, se hlavního líčení odmítl zúčastnit. „Chci, aby se jednalo beze mne,“ uvedl Šimek. Eskorta ho proto ihned transportovala zpět do pardubické věznice, kde si odpykává trest za jinou trestnou činnost.

„Rád bych to celé vysvětlil. Myslím, že po mé výpovědi bude hned jasno. Josefa Šimka znám, byl to schopný manažer. Ovšem žádného bílého koně jsem nechtěl najmout,“ řekl dnes mimo jiné Richard Novohradský. Ten je obviněn z krácení daní při obchodu s palivy, dováženými z Rakouska. Svou vinu rozhodně popírá. Obohatit se prý chtěl pouze zákonitou cestou.

Předseda senátu hlavní líčení v obsáhlé kauze letos naplánoval na dva týdny. Pokračovat by se v jednání mělo i na začátku roku následujícího. Josefu Šimkovi a Václavu Štorkovi hrozí za vraždy 12 až 15 let vězení či trest výjimečný, tedy až 25 let nebo dokonce doživotí.

Dalším obžalovaným za nadržování, podvody a krácení daní hrozí až 10 let vězení.

1. října 2013