Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soudce odročil projednání kauzy Opencard kvůli stížnosti na podjatost

  8:28aktualizováno  10:34
Soud s pěti bývalými úředníky pražského magistrátu v kauze Opencard skončil po hodině. Soudce ho odročil kvůli stížnosti, kterou chystá státní zástupkyně kvůli jeho údajné podjatosti. Soudcova manželka je obhájkyní ve druhé kauze týkající se Opencard. Soudce tvrdí, že na to dopředu upozornil.

Bývalí úředníci pražského magistrátu obvinění v kauze Opencard u soudu: Ivan Seyček (druhý zleva) a Jiří Chytil (druhý zprava). | foto: ČTK

Při zahájení jednání soudce Jiří Říha oznámil, že již v dubnu poslal všem zúčastněným stranám informaci, že jeho manželka zastupuje jednoho z obžalovaných v jiné kauze týkající se Opencard. Nikdo podle jeho slov žádnou námitku vůči podjatosti nevyjádřil.

Jedinou výjimkou byla státní zástupkyně Dagmar Máchová, která ovšem podle soudce dodala svoji námitku až po stanovené lhůtě.  U soudu dnes svoji námitku zopakovala ústně. Soudní senát se proto odebral k desetiminutové poradě. Po návratu do soudní síně oznámil, že žádnou podjatost soudce nevidí.

Státní zástupkyně Máchová na své námitce přesto dál trvala a uvedla, že podá stížnost k vrchnímu soudu.

Soudce proto projednávání kauzy odročil. "Nemá smysl, abychom pokračovali. Jednak tu nejsou přítomni všichni svědci, jednak by to bylo nehospodárné. Soudní jednání mělo probíhat až do pátku, kdy mohl padnout rozsudek. Pokud by však státní zástupkyně se svojí stížností uspěla, stal by se neplatným a vracelo by se to všechno zpátky na začátek," odůvodnil své rozhodnutí soudce.

Obhájci ostatních obžalovaných v kauze Opencard neměli vůči údajné podjatosti žádné námitky a zároveň vyjádřili názor, že státní zástupkyně se pokouší o obstrukce.

Miloslav Krutina obhájce Ladislava Kendíka uvedl, že pro ně je to špatná zpráva: "Chtěli jsme, aby to líčení proběhlo rychle, bez průtahů. Považujeme tento krok státního zastupitelství za obstrukční. Podle našeho názoru v tomto případě státní zástupkyně téměř až zneužívá svého procesního postavení. My to považujeme za šikanu soudu."

Obhájce jednoho z obžalovaných Emanuel Fuchs, zastupující někdejšího magistrátního šéfa informatiky Ivana Seyčka, následně uvedl, že od 1. července do 31. srpna bude mimo území České republiky.

Kvůli kauze Opencard padlo už dvojí obvinění

V dnes projednávané kauze Opencard je obžalováno pět mužů z toho, že v několika zakázkách zvýhodnili firmu Haguess, a způsobili tak hlavnímu městu škodu za desítky milionů korun.

Žalobce je viní z porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Mezi stíhanými je například někdejší šéf informatiky Ivan Seyček, kterému hrozí až osmileté vězení.

Úředníci byli odpovědní za řádný průběh veřejné zakázky, v letech 2006 a 2007 ale podle státního zastupitelství uzavřeli pro Prahu nevýhodné smlouvy. V rozporu se zákonem prý vybrali na projekt servisního kartového centra společnost Haguess, která však nesplnila podmínky zadávací dokumentace. Firmě pak přidělili i další veřejné zakázky.

Policie kvůli projektu Opencard obvinila v březnu také deset pražských radních. Podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Obvinění se týká zakázky, kterou Haguess získala loni. Vybrána byla v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil pouze tohoto dodavatele.

Pražská karta Opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé by na ni také měli získat různé slevy. Projekt vyvolal řadu podezření především kvůli přidělování zakázek.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

Další z rubriky

Kvůli smrti muže, kterého zavalila zeď domu, policie obvinila osm lidí

V ulici Na Neklance spadla zeď a zavalila nejméně jednoho muže (7. dubna 2018).

Kvůli zřícení stěny domu, která letos v dubnu zasypala a usmrtila muže v pražských Radlicích, stíhá policie osm lidí.

Noční klid v centru Prahy ohlídají měřiče hluku, mají pomoci strážníkům

Noční ruch v pražské Dlouhé ulici na Starém městě a okolí.

Nekončící halas v ulicích každou noc obtěžuje obyvatele Prahy 1. Radnice se proti tomu rozhodla bojovat měřiči hluku,...

Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...

Najdete na iDNES.cz