mobil - ilustrační foto.

mobil - ilustrační foto.

V Brdech chybí mobilní signál, dokrytí středních Čech by stálo miliony

  • 47
Přibližně čtyři procenta lidí jsou ve Středočeském kraji bez mobilního signálu nebo mají jen omezený přístup. Stejný problém trápí také Brdy, které se brzy otevřou turistům. Instalace nového vysílače by však vyšla na mnoho milionů korun.

Radonice, Svémyslice a Jenštejn v Praze-východ. Obce spolu nejen sousedí, ale jejich obyvatelé mají společný problém: špatný mobilní signál.

„Někde není vůbec a někde jen špatný. Místní už zkoušeli přejít od jednoho operátora k druhému, ale nepomáhá to,“ líčí zaměstnankyně Obecního úřadu v Radonicích Věra Bábíčková.

A trojice obcí není jedinou lokalitou, kde se nelze mobilem dovolat. Celkem jsou bez mobilního signálu asi čtyři procenta Středočechů.

96,3 %

lidí v kraji pokrývá svým signálem společnost O2.

„Se signálem máme dále problém také ve Velvarech, Doubravčicích, Kozojedech, Štíhlicích či Masojedech,“ vypočítává mluvčí skupiny T-Mobile Patricie Šedivá s tím, že jde zároveň o místa, kde operátor řeší vylepšení dostupnosti.

Úprava přenosu dat a případná instalace nového vysílače je ovšem záležitostí v řádu mnoha milionů korun. Od zadání k realizaci navíc uběhne rok. „Zdá se to jednoduché, ale stavba každého vysílače vyžaduje koordinaci několika oddělení a desítek zaměstnanců,“ podotýká.

Další místa bez signálu jsou patrná na mapě pokrytí operátora O2. Jde třeba o lokalitu mezi Zbizuby a Sudějovem na Kutnohorsku, okolí Ohrazenice u Jinců či Karlovy Vsi na Křivoklátsku.

Ztraceni v Brdech?

Vliv na nedostupnost signálu má podle Šedivé mnoho faktorů. „Terén, nadmořská výška, místní zástavba, síla zdiva budov. Signál se proto snažíme posilovat.“

Pokrytí nadále zahušťuje také Vodafone. „Řídíme se hlavně dle požadavků vznikajících s výstavbou satelitních městeček a příměstských zón,“ poukazuje na priority mluvčí operátora Markéta Kuklová.

Údaje Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který monitoruje kvalitu a šíření signálu, stanovují i jakýsi operátorský žebříček.

95,8 %

obyvatel kraje může využívat síť operátora Vodafone.

„Pokud jde o Středočeský kraj, pak jsou nejdále O2 a T-Mobile, za nimi je pak s menším odstupem Vodafone,“ konstatuje mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

A překvapivě, volání neznemožňuje jen chybějící signál, ale také jeho překrývání.

„U nás se překrývají signály více operátorů. Je to neštěstí, sám s tím mám problémy. Sice je to trochu lepší, ještě nedávno šlo telefonovat jen z patra či půdy, stále je ale situace špatná,“ potvrzuje problémy svémyslický starosta Pavel Hojer.

„Jeho“ obec má přitom problémy i s internetem. „Hodně lidí si stěžuje, že se nepřipojí, nebo jen na tu nejslabší variantu,“ popisuje. Naději vidí v chystaném pokládání nového optického kabelu.

„Operátoři ho určitě budou chtít využít, dáme si jako podmínku zlepšení signálu,“ plánuje Hojer. Patrně největší bílé místo na pomyslné mapě mobilní dostupnosti v kraji se s příchodem nového roku objeví v jeho centrální části.

„Nepokrýváme například vojenské výcvikové prostory, lesy, pole a další neosídlené oblasti s minimem populace. Není vždy možné ani ekonomicky udržitelné i nezbytné mít v dané lokalitě svůj vysílač,“ vysvětluje Šedivá.

96 %

procent obyvatel pokrývá ve středních Čechách T-Mobile.

Kromě okrajových částí současného vojenského újezdu, kam mají návštěvníci přístup o víkendech a svátcích, se na většině území nedovoláte.

Turisté proto budou nejen bez značených tras, neboť ty mají vznikat postupně v první polovině příštího roku, ale nepomohou jim ani jejich mobilní přístroje, pokud jsou závislé na připojení k internetu.

Operátoři zatím nemají ohledně pokrytí Brd signálem jasno.

„Tuto novou příležitost teprve analyzujeme a následně se rozhodneme, zda budeme stavět,“ naznačuje za O2 Kateřina Mikšovská. „V chráněných krajinných oblastech je navíc výstavba o to složitější, protože podléhá přísnějším podmínkám,“ dodává na vysvětlenou. Podobně reagují i další operátoři.

Pro své zákazníky operátoři kromě klasického přenosu zprovozňují moderní datové sítě.

„Poslední dva roky usilovně pracujeme na pokrývání regionu sítěmi čtvrté generace. Přes ně se primárně šíří rychlá mobilní data. Síť čtvrté generace, která se šíří pomocí nižších frekvencí, má tu výhodu, že v krajině dosáhne dále a lépe překoná i některé překážky,“ slibuje Mikšovská.