Aktivisté před Klinikou utvořili lidský řetěz (2.3.2016).

Aktivisté před Klinikou utvořili lidský řetěz (2.3.2016). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Soud nařídil vyklidit centrum Klinika. Aktivisté neřekli, jestli poslechnou

  • 388
Aktivisté z Autonomního centra Klinika na pražském Žižkově musí vyklidit budovu i pozemky, rozhodl pražský městský soud. Verdikt je pravomocný.

Pražský městský soud v úterý dopoledne zamítl odvolání proti rozsudku, podle kterého mají aktivisté z žižkovského sociálního centra Klinika opustit objekt a uvolnit jej novému majiteli, Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Informaci potvrdil i Pavel Uhl, právní zástupce Kliniky. Ten u soudu argumentoval tím, že požadavek na vyklizení pozemku je v rozporu s dobrými mravy. Soud však jeho námitky neuznal a verdikt je pravomocný. „Mrzí mě, že soudy rezignovaly na funkci, kterou jim společnost dala, a totiž rozhodovat sporné otázky. Skutečnost, že soud neposuzoval otázku rozporu s dobrými mravy, znamená rezignaci,“ uvedl pro iDNES.cz.

Loňské dění na Klinice

Obvodní soud dal požadavku SŽDC nepravomocně za pravdu už letos v lednu. Státní organizace tehdy poukazovala na to, že aktivisté budovu nadále využívají, ačkoliv smlouva o roční výpůjčce už dávno vypršela. SŽDC chce budovu nechat opravit a přestěhovat do ní část svých zaměstnanců. Podle zástupců kliniky jsou ale takové plány v rozporu s územním plánem. K neuposlechnutí výzvy vyklidit objekt se prý rozhodli také kvůli obavám z toho, že by po jeho opuštění přestali být pro stát partnery k vyjednávání.

Klinika v Jeseniově ulici pořádá přednášky, koncerty, dílny či jazykové kurzy, zaměřuje se také na pomoc migrantům. V minulosti se stala útokem žhářů, policie však případ odložila kvůli důkazní nouzi. V objektu byla také několikrát nahlášena výbušnina, nikdy se žádná nenašla.

Městská část verdikt vítá

SŽDC získala budovu od státu loni v říjnu. Po pozdější prohlídce konstatovala, že je „ve znepokojivém stavu“.

Zda aktivisté budovu skutečně opustí, zatím nikdo z nich nechce komentovat. Jejich prohlášení tomu však příliš nenasvědčuje. „Kolektiv vychází vstříc projektantům připravujícím podklady pro rekonstrukci, ale kvůli nutnosti změnit územní plán a projít procesem územního a stavebního řízení může autonomní centrum ve stávající budově fungovat několik dalších let,“ uvedl jeden z členů Kliniky Jan Trnka.

Podobně mluví i Jakub Ort, další ze zástupců Kliniky. „Myslíme si, že není důvod přikračovat k násilnému vyklizení. Nikoho nepoškozuje, když to sociální centrum bude dál fungovat, ba naopak,“ dodal.

SŽDC odpoledne ve svém prohlášení uvedla, že rozhodnutí soudu vítá.

„Potvrdilo se tím naše stanovisko o protizákonném užívání objektu. Věříme, že protistrana bude stejně jako každý řádný občan tohoto státu respektovat rozhodnutí soudu a objekt vyklidí, uvedla mluvčí úřadu Kateřina Šubová.

Dodala, že úřad odmítá i argumentaci dobrými mravy, kterou aktivisté použili ve svém vyjádření

„Žalovaná strana od počátku věděla o tom, že skončí smluvní vztah na dobu určitou a není jakýkoliv nárok na prodloužení smlouvy,“ podotkla Šubová.

Zástupci SŽDC chtěli objekt převzít už před rokem:

14. října 2016

Místostarosta Prahy 3 Alexandr Bellu (ODS), který proti Klinice dlouhodobě vystupuje, rozhodnutí přivítal. „Končí tím mnohaleté martyrium a nevyjasněná situace na Praze 3,“ říká. Sám v minulosti vyzýval policii k vyklizení objektu, to ale připadá v úvahu až poté, co rozsudek nabude právní moci.

„Všichni žijeme v právním řádu České republiky a pokud soud už definitivně dal pravomocný rozsudek, tak si myslím, že by ho měli dodržovat všichni, bez ohledu na to, jaké mají názory, či politické, nebo jiné vyznání. Nevidím tedy důvod, proč by neměli opustit prostor, případně proč by v opačném případě neměly konat orgány,“ dodal místostarosta.

,