Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Klíšťatům se letos daří, číhají i v centru Prahy. Nakažených lidí přibývá

  • 16
Klíšťata jsou letos více aktivní. Kvůli mírné zimě a vlhkému počasí mají tito paraziti ideální podmínky. Lidé si je mohou odnést nejen z přírody, ale i z procházky centrem metropole. Hygienická stanice navíc varuje, že přibylo pacientů nakažených encefalitidou.

Kvůli zatím poměrně vlhkému létu a také teplé zimě, která mu předcházela, jsou letos klíšťata aktivnější, než tomu bylo loni. „Počet klíšťat zůstává v průběhu let v podstatě stejný, mění se ale jejich aktivita,“ vysvětlil Petr Kodym ze Státního zdravotního ústavu.

„Dokážou přežít v suchu i mrazu, ale z úkrytů vylézají v případě, když je vlhko, teploty se pohybují kolem pětadvaceti stupňů a prší. Zjednodušeně řečeno, když rostou houby, jsou aktivní i klíšťata,“ říká.

V současné době aktivita klíšťat vrcholí. Pro zbytek tohoto týdne ohodnotil Český hydrometeorologický ústav úroveň aktivity těchto parazitů stupni pět až šest, což představuje středně velké riziko.

Podle lékařů navíc letos v hlavním městě přibylo nahlášených případů onemocnění klíšťovou encefalitidou. „Do 16. července bylo v Praze hlášeno už osm pacientů, kteří onemocněli klíšťovou encefalitidou. V loňském roce to přitom byl za stejné období pouze jeden člověk,“ potvrdila informaci Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Dá se přitom očekávat, že počet nemocných ještě o něco naroste. V předchozích týdnech se totiž riziko napadení člověka nacházelo na stupnici hydrometeorologického ústavu ještě o dvě příčky výše. „Pacienti se mohou začít objevovat až nyní, protože chvíli trvá, než se nemoc projeví,“ dodala Jágrová.

Klíšťata i na Karlově náměstí

V případě o něco častější lymské boreliózy jsou aktuální pražská čísla podobná těm z loňského roku. Loni onemocnělo do poloviny července boreliózou 60 Pražanů, letos je jich 61. Celostátní údaje ale naznačují, že riziko nákazy letos stouplo. V celém Česku se v tomto roce zatím z boreliózy léčí o tři sta lidí více než loni.

Nemoci přenosné klíšťaty

Klíšťová encefalitida
Jde o virové zánětlivé onemocnění mozku. Inkubační doba po nakažení klíštětem trvá zhruba 7–14 dní. Onemocnění začíná chřipkovými příznaky. Časté projevy jsou malátnost, bolest svalů, kloubů a hlavy, lehká teplota. Tyto potíže později ustoupí a člověk se cítí zdráv. Po několika dnech však virus napadá mozek a mozkové obaly, což může zapříčinit i smrt. Na toto onemocnění dosud neexistují účinné léky, je ale možné se proti encefalitidě nechat očkovat.

Lymská borelióza
V případě boreliózy je původcem nemoci bakterie. V první fázi se objevuje červená skvrna s bílým středem v místě přisátí klíštěte, která může být provázena horečkou, únavou, malátností nebo zvracením. Další stadia nemoci mohou způsobit i záněty kloubů nebo ochrnutí. Boreliózu je nutné co nejdříve začít léčit antibiotiky. Očkování proti ní neexistuje.

Nejideálnější podmínky mají v Praze paraziti například podél Vltavy v jižní části města a také v okrajových městských částech.

„Klíšťatům se nejvíce daří v místech, kde přechází vyšší tráva v křoviny. Je tam pro ně totiž ideální vlhkost,“ vysvětlil Kodym.

Na nepříjemného parazita mohou lidé běžně narazit třeba i při výletech do Prokopského údolí, Divoké Šárky nebo do Kunratického lesa. Klíšťata jsou aktivní dokonce i v parcích v širším centru Prahy, například ve Stromovce.

„Poměrně častý je třeba také jejich výskyt na Karlově náměstí. Jeden z našich zaměstnanců si klíště přinesl z prostoru před budovou ústavu. A to sídlíme na Vinohradech,“ zmínil Kodym. Podle lékařů je ideální ochranou proti klíšťové encefalitidě očkování. Přestože zájem o očkování roste, mohla by být situace ještě lepší.

„Máme naočkovaných asi třicet procent pacientů, což je stále málo,“ zhodnotil praktický lékař Cyril Mucha s tím, že třeba Rakousko je proočkováno z devadesáti procent. Proti lymské borelióze však vakcína zatím neexistuje a jedinou prevencí proti této nemoci je nepřijít s klíštětem vůbec do styku.