Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poznejte historická sídla středních Čech, zavede vás k nim nová kniha

  11:57aktualizováno  11:57
Nová kniha Historická sídla Středočeského kraje - Berounsko, Kladensko a Rakovnicko chce pozvat zájemce na cesty za známými i neznámými dějinami regionu. Představí nejen zapomenuté tvrze, lovecké zámečky či přestavěné budovy, ale také kuriozity. A může být i inspirací k výletům o vánočních svátcích.

Zámek Smečno na Kladensku | foto: Archiv Renaty a Vratislava Košťálových

Autoři Renata a Vratislav Košťálovi už roky objíždějí kraj a mapují známá i neznámá historická sídla. Zatím dali dohromady 56 zámků, tvrzí a hradů, které dosud slouží nějakému účelu - ať už jako soukromé rezidence, reprezentační prostory či ústavy.

Nechtěli ale vytvořit klasického průvodce. "Objekty jsme kromě aktuálních fotografií doplnili třeba pověstmi, jež se váží k danému místu. Spolupracovali jsme také s majiteli, kteří často přispěli svými fotografiemi nebo vzpomínkami," říká Vratislav Košťál.

Fotogalerie

Zároveň u každého sídla autoři popisují i zajímavosti z okolí, které by si výletník neměl nechat ujít.

Tak například u málo známého, původně renesančního zámku Smečno na Kladensku mohou milovníci vojenské historie navštívit bunkr patřící k meziválečnému opevnění. "Němci za války bunkry likvidovali, zkoušeli na nich své zbraně. Zůstal jen proto, že stál blízko zámecké zdi. Nyní je v něm muzeum," popisuje Košťál.

Samotný zámek Smečno nyní slouží jako domov pro seniory. Návštěvníci mohou na nádvoří a do rozlehlého udržovaného parku.

Další dva bunkry jsou v Sazené na Kladensku. Ve zdejším zámku, jenž za druhé světové války zpustl a částečně vyhořel, nyní sídlí obecní úřad. Jeden z bunkrů vůbec jako bunkr nevypadá - ačkoli je z betonu, má střechu, okna a je zamaskovaný do vesnické zástavby. Druhý postavili do patra barokního mlýna. "Stojí na pětimetrovém sloupu uprostřed budovy," říká Košťál.

Zámek Leontýn pojmenoval po své ženě

Západní část Středočeského kraje, které se kniha věnuje, má podle Košťálů výhodu, že byla vždy panovnickým hvozdem českých králů. "Šlo o lovecký revír panovníků, ale i prezidentů. Příroda je zde krásná, včetně Českého krasu," říká spoluautor knihy.

Právě uprostřed hlubokých křivoklátských lesů stojí zapadlý lovecký zámeček Leontýn - další sídlo, kterému se kniha věnuje.

"Je přestavěný ve stylu windsorské gotiky a podobá se tak jihočeské Hluboké. Nyní slouží jako sociální zařízení, ale v kapli se konají svatby," podotýká Košťál. Leontýnem ho nazval jeden z původních majitelů z rodu Fürstenberků, jméno mu dal po své ženě.

Knihu pokřtil jeden z majitelů sídel zmíněných v publikaci, Karel Schwarzenberg. Před půl rokem vyšel první díl věnovaný Mělnicku, Nymbursku a Mladoboleslavsku.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Nesla jsem odpovědnost za vaši lenost, napsala Krnáčová v dopise kolegům

Adriana Krnáčová

Pražská primátorka Adriana Krnáčová zaslala členům pražského ANO dopis, v němž vysvětluje, proč nebude podzim obhajovat...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Matěj Stropnický nebude v podzimních volbách kandidovat, chce přestávku

Předseda Zelených Matěj Stropnický hostem diskusního pořadu Rozstřel. (3. října...

Bývalý předseda Zelených a pražský zastupitel Matěj Stropnický nebude v podzimních komunálních volbách kandidovat, a to...

O Smíchov se povede ve volbách tuhý boj, v úspěch věří Piráti i STAN

(Ilustrační snímek)

Během necelých čtyř let si v Praze 5 všech osm politických uskupení zvolených do zdejšího zastupitelstva vyzkoušelo...

Kvůli spalničkám zavřeli urgentní příjem v pražském Motole

Fakultní nemocnice Motol.

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane patnáct dní uzavřená. Jeden ze zaměstnanců se nakazil...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz