Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poznejte historická sídla středních Čech, zavede vás k nim nová kniha

  11:57aktualizováno  11:57
Nová kniha Historická sídla Středočeského kraje - Berounsko, Kladensko a Rakovnicko chce pozvat zájemce na cesty za známými i neznámými dějinami regionu. Představí nejen zapomenuté tvrze, lovecké zámečky či přestavěné budovy, ale také kuriozity. A může být i inspirací k výletům o vánočních svátcích.

Zámek Smečno na Kladensku | foto: Archiv Renaty a Vratislava Košťálových

Autoři Renata a Vratislav Košťálovi už roky objíždějí kraj a mapují známá i neznámá historická sídla. Zatím dali dohromady 56 zámků, tvrzí a hradů, které dosud slouží nějakému účelu - ať už jako soukromé rezidence, reprezentační prostory či ústavy.

Nechtěli ale vytvořit klasického průvodce. "Objekty jsme kromě aktuálních fotografií doplnili třeba pověstmi, jež se váží k danému místu. Spolupracovali jsme také s majiteli, kteří často přispěli svými fotografiemi nebo vzpomínkami," říká Vratislav Košťál.

Fotogalerie

Zároveň u každého sídla autoři popisují i zajímavosti z okolí, které by si výletník neměl nechat ujít.

Tak například u málo známého, původně renesančního zámku Smečno na Kladensku mohou milovníci vojenské historie navštívit bunkr patřící k meziválečnému opevnění. "Němci za války bunkry likvidovali, zkoušeli na nich své zbraně. Zůstal jen proto, že stál blízko zámecké zdi. Nyní je v něm muzeum," popisuje Košťál.

Samotný zámek Smečno nyní slouží jako domov pro seniory. Návštěvníci mohou na nádvoří a do rozlehlého udržovaného parku.

Další dva bunkry jsou v Sazené na Kladensku. Ve zdejším zámku, jenž za druhé světové války zpustl a částečně vyhořel, nyní sídlí obecní úřad. Jeden z bunkrů vůbec jako bunkr nevypadá - ačkoli je z betonu, má střechu, okna a je zamaskovaný do vesnické zástavby. Druhý postavili do patra barokního mlýna. "Stojí na pětimetrovém sloupu uprostřed budovy," říká Košťál.

Zámek Leontýn pojmenoval po své ženě

Západní část Středočeského kraje, které se kniha věnuje, má podle Košťálů výhodu, že byla vždy panovnickým hvozdem českých králů. "Šlo o lovecký revír panovníků, ale i prezidentů. Příroda je zde krásná, včetně Českého krasu," říká spoluautor knihy.

Právě uprostřed hlubokých křivoklátských lesů stojí zapadlý lovecký zámeček Leontýn - další sídlo, kterému se kniha věnuje.

"Je přestavěný ve stylu windsorské gotiky a podobá se tak jihočeské Hluboké. Nyní slouží jako sociální zařízení, ale v kapli se konají svatby," podotýká Košťál. Leontýnem ho nazval jeden z původních majitelů z rodu Fürstenberků, jméno mu dal po své ženě.

Knihu pokřtil jeden z majitelů sídel zmíněných v publikaci, Karel Schwarzenberg. Před půl rokem vyšel první díl věnovaný Mělnicku, Nymbursku a Mladoboleslavsku.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Český ležák stejně vždycky vyhraje, tvrdí ředitel pivovaru Staropramen

Generální ředitel Staropramenu Petr Kovařík (6.9.2018)

Ředitelem Pivovarů Staropramen je Petr Kovařík přes dva roky. Původním povoláním sládek pivo vařil nejen na pražském...

Zdrogovaný řidič MHD dostal vyhazov, pervitinu koupil přes padesát gramů

Zfetovaný řidič schoval drogy na kolo autobusu

Pražský dopravní podnik ukončil pracovní poměr s řidičem autobusu MHD, kterého ve středu přistihli policisté pod vlivem...

Střecha i klenby se zřítily. Obnovu zámku odstartovala rekonstrukce chlévů

Pro osvícené vlastníky je zámecký areál architektonický a funkční celek, a to...

Zámek v Třebešicích u Divišova v okrese Benešov je z druhé poloviny 16. století. Jako mnoho jiných podobných objektů za...

AAA Auto International a.s.
PRODEJCE AUTOMOBILŮ (35 – 50 TIS.) – KLADNO

AAA Auto International a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz