(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jan Pražan

Knihovny budou kvůli zvýšené DPH šetřit, doufají ale v příliv čtenářů

  • 0
Zvýšení sazby DPH z 10 na 14 procent, ke kterému dojde příští rok, by se mělo týkat i knih a tiskovin. Pražští knihovníci by proto potřebovali, aby přibylo čtenářů. Kromě toho by měli začít pečlivě zvažovat, jaké knihy nakoupí a čím čtenáře zaujmou.

Městská knihovna nakoupí ročně knihy, tiskoviny a dokumenty za 16 milionů korun. Desetinu z tohoto balíku peněz spolkne stát. Na dani z přidané hodnoty utrží přes jeden a půl milionu. Tak to alespoň funguje teď a ještě pár měsíců bude.

Od začátku roku 2012 by však měla sazba DPH vzrůst na 14 procent. Stačí jednoduché počty a je jasné, že v případě Městské knihovny to znamená téměř dva a čtvrt milionu korun odvedených jen na dani. Navíc o rok později má daň ještě poposkočit - na konečných 17,5 procenta.

"Budeme muset knihy nakupovat velmi efektivně. Už teď každý týden nákupní komise probírá, jaké tituly do poboček koupit. Výběr bude muset být od Nového roku ještě pečlivější," vysvětluje Lenka Hanzlíková z Městské knihovny.

Tituly se budou při nákupu pečlivě vybírat

Svědomitý výběr knížek v praxi znamená, že se jednoduše nebude nakupovat všechno, co se na pultech knihkupectví objeví.

Přednost budou mít hlavně ta díla, o něž je mezi čtenáři zájem. "Máme interní statistiky a existují i expertní odhady," objasňuje systém Hanzlíková.

Podobně ostražití budou i v Národní knihovně v Praze. "Zvýšení DPH ovlivní nákup knih, které půjčujeme mimo naši budovu, a to přibližně o 600 tisíc korun. Akviziční politice budeme muset věnovat větší pozornost," říká ředitel knihovny Tomáš Böhm.

Police Národní i Městské knihovny ovšem ani v budoucnosti neosiří - čeští vydavatelé a nakladatelé jim totiž musí ode všech tiskovin a knih odevzdávat povinné výtisky. A ty získávají půjčovny knih zadarmo.

Nezdražíme, slibují knihovníci

Ačkoliv ceny knih s největší pravděpodobností porostou, poplatky za registraci do knihovny by měly zůstat stejné. Minimálně v nejbližší době.

"I nadále platí, že registrace čtenáře je za šedesát korun, vystavení kartičky stojí dvacetikorunu," připomíná Lenka Hanzlíková a Tomáš Böhm jí za Národní knihovnu přizvukuje: "Naše ceny jsou vypočítány podle knihovního zákona, a proto pokrývají náklady na provoz knihovních služeb."

Něco jiného ale představují doplňkové služby, které knihovna běžně nabízí. Například kopírování. Tam už si Böhm tolik jistý není, že se podaří výši poplatků udržet.

"Ty jsou závislé na cenách, které nám účtují externí dodavatelé," vysvětluje ředitel Národní knihovny, jak do jejich provozu mohou zasáhnout třeba ceny energií nebo licenční poplatky.

Šéfové knihoven se chystají bedlivě kontrolovat rozpočet na nákup nových knih, zároveň ale doufají v příchod nových čtenářů.

Knihovny chtějí čtenářům nabídnout novinky

Kniha, která dnes stojí pět set korun, bude totiž za dva roky o třicet korun dražší. "Lidé si nebudou moci kupovat mnoho knížek, proto čekáme, že se zvýší návštěvnost knihoven," odhaduje předsedkyně Sdružení knihoven ČR Lea Prchalová.

A například Městská knihovna už teď nepatrně pociťuje, že o její služby bude v budoucnu ještě větší zájem.

"Prázdniny bývaly pravidelně mrtvým obdobím. Letos jsme ale dokonce i v létě zaznamenali mírný nárůst čtenářů," podotýká Lenka Hanzlíková z Městské knihovny, která od podzimu vyjde vstříc čtenářům novou službou. Lidé už se už nebudou muset trmácet přes celou metropoli, ale knížky budou cestovat za nimi, tedy na předem domluvenou pobočku.

Také Národní knihovna chce čtenáře potěšit něčím novým. "Uvažujeme o zavedení nové služby, a tím je půjčování čteček elektronických knih, i když s ohledem na platný autorský zákon převážně k prezenčním výpůjčkám," dodává ředitel knihovny Tomáš Böhm.