Lídr ČSSD Josef Řihák (vlevo) a lídr KSČM Pavel Jetenský po podpisu dohody o

Lídr ČSSD Josef Řihák (vlevo) a lídr KSČM Pavel Jetenský po podpisu dohody o spolupráci. | foto: Petr Topič, MAFRA

Podepsáno. ČSSD povládne ve Středočeském kraji s komunisty v poměru 7:4

  • 30
Středočeská ČSSD si plácla s komunisty. Sice místo tradiční koaliční smlouvy podepsali "dohodu o spolupráci", nicméně podmínky vlády jsou dohodnuté. Sociální demokraté si nechají post hejtmana, pěti náměstků a jednoho radního. Komunisté budou v radě mít jednoho náměstka hejtmana a tři radní. Zastupitelstvo bude volit radu v úterý.

"Ať nám to tu čtyři roky slouží, ať jsme dobrá koalice a nezadlužujeme kraj," řekl kandidát na hejtmana Josef Řihák, když po podpisu dohody podával ruku lídrovi KSČM Pavlu Jetenskému. Jak tvrdí ČSSD, nejde o koaliční smlouvu, ale o "Dohodu o spolupráci klubů zastupitelů". "Na formě nezáleží," tvrdí Jetenský.

Strany se shodly na tom, že zruší post radního pro legislativu a zavedou nový resort finanční kontroly, o který usilovali komunisté. "Chceme posílit vliv na kontrolu," vysvětlil předseda středočeské ČSSD Miloš Petera. Toto místo by měl získat lídr a jediný budoucí náměstek z KSČM Pavel Jetenský.

Na svých místech zůstanou v příštích čtyřech letech jen Marcel Chládek jako náměstek pro regionální rozvoj a Milan Němec, který se z radního stane náměstkem pro školství. Sociální demokracie "přijde" o resort zdravotnictví, majetku a kultury, které budou mít na starosti komunističtí radní.

Rošády s resorty

V radě zůstane i předseda středočeské ČSSD a statutární zástupce hejtmana Miloš Petera, nově však bude mít na starosti dopravu. "Jeho" životní prostředí převezme bývalý kritizovaný šéf zastoupení kraje v Bruselu Marek Semerád, který dříve vlastnil firmu zabývající se získáváním dotací.

Oblast regionálního rozvoje, která by mu proto byla zřejmě bližší, zůstane Chládkovi. "Vycházeli jsme z toho, že kolega Chládek resort vedl dobře. Rozhodli jsme se, že já převezmu dopravu, protože je to důležitý resort, a kolegovi Semerádovi připadne životní prostředí," vysvětluje Petera.

Místo v nové radě podle očekávání nezískala bývalá náměstkyně pro majetek a současná hejtmanka Zuzana Moravčíková, která má uvnitř strany otevřené nepřátele. "Byla to politická dohoda sociální demokracie, která to tak vyhodnotila," komentuje to Petera. Konkrétněji důvod vysvětlit nechtěl.

Moravčíková v krajských volbách díky preferenčním hlasům voličů přeskočila ze sedmého na druhé místo. Od lídra Josefa Řiháka ji dělilo jen 239 hlasů. Nejde tedy postoj ČSSD proti vůli voličů? "Já se domnívám, že to tak není. Je to i o tom, kdo by resorty měl vykonávat. Majetek připadl KSČM, tak na ni nezbylo místo," tvrdí Petera.

Vzdělání ani praxi v oboru nemá. I přesto může být radní

Ačkoli o post radního pro zdravotnictví měl zájem ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada (ČSSD), místo získá šéfka klubu komunistických zastupitelů Jiřina Fialová. Ta byla dosud uvolněnou předsedkyní krajského výboru pro zdravotnictví. Vzdělání ani praxi v oboru však nemá.

Špičky ČSSD a KSČM po uzavření dohody o spolupráci.

"Jako poslankyně jsem byla místopředsedkyní výboru pro zdravotnictví a na kraji od roku 2000 zdravotnictví sleduji. Navíc jsem v dozorčí radě v nemocnici v Mladé Boleslavi a v Kladně. Ale pan inženýr Kantůrek v prvních dvou volebních obdobích na kraji také nebyl zdravotník," říká Jiřina Fialová a dodává, že Holobrada by měl být předsedou výboru pro zdravotnictví a ona by chtěla spolupráci s výborem posílit.

"My jsme si řekli, že nebudeme kádrovat nominace druhého politického subjektu, že ho respektujeme. Je to jejich zodpovědnost," komentuje to Petera.

ČSSD a KSČM se dohodly na tom, že výbory budou třináctičlenné a složeny budou podle Fialové z pěti členů ČSSD, čtyř KSČM, tří ODS a jednoho za TOP 09 a STAN. Předsedu kontrolního výboru bude mít ODS.

,