Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolektorová síť tunelů zeje prázdnotou. Na prohlídku si Pražané počkají možná i roky

  6:45aktualizováno  6:45
Na obnovení turistických prohlídek podzemními sítěmi kolektorů, kterými vedou pod centrem města inženýrské sítě, si Pražané počkají déle, než někteří čekali. Zákaz vstupu návštěvníkům, který zapříčinily teroristické útoky v Paříži, nebude podle mluvčí kolektorů Dany Janečkové možné zrušit možná i několik let.

Prohlídka pražských kolektorů. | foto: Dana JanečkováMetro.cz

„Kolektory byly pro veřejnost uzavřeny z bezpečnostních důvodů na základě výsledku bezpečnostního auditu, který si dalo vypracovat vedení společnosti. Domnívám se, že v nejbližších letech obnoveny nebudou,“ řekla Metru Janečková.

Podle ní na zákaz doplácejí především ti, kteří chtěli kolektory navštívit před Vánoci či návštěvu darovat jako vánoční dárek. Poptávka po možnosti navštívit kolektory přitom neupadá ani pod potenciální bezpečnostní hrozbou, díky které byly tunely preventivně uzavřeny. „Lidé jsou zklamáni, že nemohou pražské technické podzemí navštívit, prohlídky byly velmi oblíbené,“ dodává Janečková.

Turistické prohlídky zde byly zrušeny koncem listopadu 2015. Turisté zde do té doby mohli využívat dvě vyhrazené trasy každý týden ve středu a v pátek a poslední sobotu v měsíci. Obě prohlídkové trasy začínaly na Senovážném náměstí, kratší vedla na Příkopy, delší do Celetné ulice. V současnosti se zvažuje také zbudování kolektorů pod Václavským náměstím. „V současné době je zpracovaná studie proveditelnosti a připravujeme zadání pro zpracování dokumentů územního rozhodování,“ doplňuje Janečková.

Po pařížských útocích teroristů, které 13. listopadu nepřežilo 130 lidí, zavedla nová bezpečnostní opatření většina evropských metropolí. Primátorka Adriana Krnáčová s rozhodnutím souhlasila na doporučení policie, sama ho však označila za přehnané.

Autor: Metro.czNejčtenější

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Sobotní požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do...Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

Další z rubriky

Najdete na iDNES.cz