Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolín dluží za byty pro TPCA miliardu, prázdné byty ale nesmí prodat

  10:55aktualizováno  10:55
V kolínské průmyslové zóně Ovčáry jsou volné byty. Nikdo se do nich však nemůže nastěhovat, přestože je o ně zájem. Původně totiž byly postaveny pouze pro zaměstnance automobilové továrny TPCA. Město by přitom jejich prodejem umořilo část obřího dluhu, který vznikl i kvůli výstavbě bytů.

Byty pro TPCA v ulici U Vodárny. | foto: Hochtief VSB

Před sedmi lety totiž nechal Kolín postavit v průmyslové zóně Ovčáry 851 bytů. Město se s TPCA a se státem dohodlo, že v nich budou bydlet zaměstnanci TPCA, na což dostalo také investiční pobídku.

Vše vypadalo slibně, automobilka měla udělat z Kolína druhou Mladou Boleslav, a tak se Kolín nebál kvůli výstavbě bytů zadlužit. Jenže ekonomický zázrak se nekonal. TPCA nyní snižuje výrobu a chystá se propouštět, 79 bytů je tak nyní prázdných.

Další byty mohou zaměstnanci opustit už na jaře. Vláda tehdejšího premiéra Miloše Zemana navíc výstavbu bytů nakonec nezaplatila, a tak miliardový dluh zůstal na Kolínu.

Byty pro TPCA

V Kolíně je kolem 2 000 městských bytů, z toho 851 jich bylo postaveno s pomocí investiční pobídky pro TPCA. Nyní je volných 79 bytů, 10 se právě obsazuje. Po výstavbě bytů a průmyslové zóny zbyl miliardový dluh. Dnes město dluží asi 900 milionů.

Vedení radnice nyní jedná se Státním fondem rozvoje bydlení o prolomení dohody a chce, aby v bytech mohli bydlet i ostatní obyvatelé Kolína.

"Město má zájem na tom, aby byly byty přednostně určené pro zaměstnance TPCA využívány. Registrujeme o tyto malé byty velký zájem mezi občany a jejich poptávku nedokážeme uspokojit. Byty TPCA jsou přitom prázdné," uvedl místostarosta Kolína Tomáš Růžička.

Starosta Vít Rakušan by dokonce chtěl, aby se trh s byty otevřel vzájemně. "My bychom otevřeli městské byty zaměstnancům TPCA, oni by zase poskytovali svoje byty obyvatelům Kolína," předeslal Rakušan.

Podle něho by to bylo oboustranně výhodné a navíc by se lidé pracující v automobilce lépe sžili s ostatními. "Už by tu nebyla jakási ghetta, kde bydlí pouze zaměstnanci TPCA," podotkl starosta.

Rozhodnutí je na státu

Vedení TPCA s městem na této možnosti už téměř rok spolupracuje. "Usilujeme také o to, aby obyvatelé domů v lokalitách Kasárna a Vodárna nebyli jen zaměstnanci TPCA a netvořili uzavřenou komunitu," řekl tiskový mluvčí TPCA Radek Kňava.

Problém může nastat právě u státu. Vyjmout byty pro zaměstnance ze zmiňované dohody se pokoušel už bývalý kolínský starosta Jiří Buřič před dvěma lety. Chtěl byty prodat a splatit tak městský dluh. "Doufáme, že budeme v jednání úspěšnější a pracujeme na tom. Městu by to ekonomicky pomohlo," věří si Růžička.

Dluh, který vznikl při budování průmyslové zóny a bytů pro automobilku TPCA, je nyní kolem 900 milionů korun.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

Ve Strašnicích se tramvaj srazila s autem, jeho řidič je lehce zraněný

V Dubečské ulici vykolejila tramvaj po nárazu do auta. (18.9.2018)

Srážka tramvaje s osobní autem ráno ve Strašnicích v Praze 10 zastavila dopravu. Tramvaj po nehodě vykolejila a vůz...

Kromě voleb čekají voliče referenda, hlasovat se bude i o propojení obcí

Místní referendum se konalo v oddělených místnostech oproti volbám. „Zabloudil“...

Kromě výběru nových zastupitelů budou obyvatelé některých středočeských měst v nadcházejících komunálních volbách...

VIDEO: Motorkář ujížděl policistům a havaroval. Našli u něj drogy

Policie honila opilého a zdrogovaného motorkáře

Policisté motorizované jednotky si v sobotu před půlnocí všimli v Praze motorkáře, kterého chtěli zkontrolovat a...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz