Kolínská vodárenská věž byla postavena v roce 1930.

Kolínská vodárenská věž byla postavena v roce 1930. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Kolínská vodárenská věž bude možná kulturní památkou

  • 0
Ministerstvo kultury navrhlo vodárenskou věž v Kolíně na kulturní památku. Nové vedení města s tím, na rozdíl od toho předchozího, souhlasí. Jaké bude další využití věže, kolínští zastupitelé zatím nevědí. Podle starosty Víta Rakušana by z ní byla krásná vyhlídka. Na to by ale byla potřeba spousta peněz.

Výraznou dominantu města navrhlo ministerstvo na zapsání na seznam kulturních památek už podruhé. Minulé vedení Kolína v čele s bývalým starostou Jiřím Buřičem poprvé návrh zamítlo z obavy, že by to omezilo případné pozdější komerční využití stavby.

Noví představitelé města se na status památky naopak těší. I když je jasné, že finanční užitek z toho nebude žádný. "Doufám, že veřejnost to pochopí jako výraz toho, že si ceníme historického kulturního dědictví. Spolu s chrámem sv. Bartoloměje je vodárenská věž hlavní dominantou města," řekl starosta Rakušan.

To ale nijak neřeší budoucí využití nepřehlédnutelného objektu. Prázdnou věž si v posledních letech oblíbili sprejeři a její okolí bezdomovci. Na stav vodárenské věže si proto obyvatelé Kolína často stěžují. Město s její rekonstrukcí počítá, projekt však zatím není ani na papíře.

Ideální využití? Vyhlídková věž

Bývalé kolínské vedení mělo s vodárnou několik různých záměrů. Uvažovalo se například o restauraci nebo turistické vyhlídce, neuskutečnil se ale nakonec žádný.

"Umím si představit, že by tam mohlo být infocentrum, odpočinková zóna nebo kavárna," poznamenal současný kolínský starosta. Za ideální využití považuje vyhlídkovou věž. To by však znamenalo náročné stavební úpravy a nákladnou investici.

HISTORIE KOLÍNSKÉ VODÁRNY

Byla postavena v roce 1930.

Je dílem architektů Františka Jandy a Jana Hráského.

Původní majitel, vodohospodářská společnost, ji před lety prodal soukromníkovi, ten zase dalšímu.

Před pěti lety objekt za 2,7 milionu korun koupilo město.