Senát s imunitou nevyšel, David Rath se ale dostal do zastupitelstva

  19:42aktualizováno  19:56
David Rath, bývalý středočeský hejtman a někdejší „zlý muž“ ČSSD nepravomocně odsouzený za korupci, se dostal do zastupitelstva města Hostivice v okrese Praha-západ. Získal 334 preferenčních hlasů a obsadí jediný mandát, který připadl kandidátce s názvem Zdravá Hostivice.

Volební program sdružení Zdravá Hostivice, za níž se do zastupitelstva města dostal lídr kandidátky David Rath. | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

V Hostivici, kde má Rath také svoji ordinaci, získalo jeho uskupení 5,21 procenta (výsledky voleb v obci čtěte ZDE).

„Musím poděkovat všem voličům, kteří měli odvahu a volili mě. V Hostivici jsme měli propagaci jen na jedné nástěnce, víceméně jsem to nechal na tom, že mě tu lidé znají,“ řekl iDNES.cz Rath.

Nejvíce hlasů ve městě získalo sdružení HOme - Hostivice město s 29,52 procenta. Těsně druhé je Hnutí Středočeši2012.cz s 26 procenty, jeho lídr a dosavadní starosta Jaroslav Kratochvíl dostal nejvíce hlasů ze všech kandidátů (988).

„My máme v programu omezení výstavby dalších hal a prosazení zákazu průjezdu kamionů městem. Takže počkáme, jak k tomuto tématu přistoupí vítězná strana,“ sdělil Rath ke své roli v zastupitelstvu.

Exhejtman Středočeského kraje také kandidoval v severočeských Litoměřicích, kde strávil několik měsíců ve vazební věznici, do Senátu za Českou suverenitu, ve volbách do horní parlamentní komory ale neuspěl.

„Koukal jsem, že ČSSD v Hostivici propadla (získala 1,48 procenta, pozn.red.). Když jsem jí vedl já, měla tu přes třicet procent. V Litoměřicích má ČSSD 3,88 procenta a dopadla hůře, než trestně stíhaný Rath se sedmi miliony v krabici. Opravdu mě mrzí, kam tu stranu dovedli, a je to na změnu vedení sociální demokracie,“ dodal k výsledku voleb.

Volby 2018

Zvolením do horní komory parlamentu by Rath získal trestní imunitu, což by zkomplikovalo jeho trestní stíhání. Místo něj se ale o křeslo v Senátu poperou zřejmě kandidát za ANO Ondřej Štěrba a kandidát ODS Ladislav Chlupáč.

Další volební příležitost vidí David Rath ve volbách do Evropského parlamentu, opět za Českou suverenitu. 

„Výsledek voleb do senátu budeme teprve analyzovat. Já mám nad sebou Damoklův meč v podobě soudu, ale Jana Volfová (předsedkyně strany Česká suverenita, pozn. red.) má v plánu zkusit volby do Evropského parlamentu, kde je hranice právě pěti procent, ale vše záleží na výsledku,“ dodal Rath.

V sedmnáctičlenném zastupitelstvu Hostivice bude další čtyři roky sedět i bývalý desetibojařský olympijský vítěz Robert Změlík, coby lídr ANO získal pro své hnutí jediný mandát.

Do zastupitelstva se dostal také ještě nedávný poslanec Marek Černoch. Ten získal jediný mandát za ODS, přičemž na kandidátce figuroval až na čtvrtém místě.

Takto hodnotili Rathovy šance před volbami odborníci:

Autoři: , ,

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

Cyklistka v Nymburce vjela do cesty popelářům, je vážně zraněná

Ilustrační snímek

Pro padesátiletou cyklistku, kterou ve středu ráno srazilo popelářské auto v Nymburce, musel letět záchranářský...

VIDEO: Jak se rozsvěcí Praha. Spínač z Obecné školy byl jen fikcí

Praha se dnes nerozsvěcí tak jako ve filmu Obecná škola.

Ve filmu Obecná škola se Zdeněk Svěrák podívá na hodinky, otočí vypínačem a v tu chvíli postupně rozsvítí lampy v...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Najdete na iDNES.cz