Vítěze a poraženého v Praze dělí dvě křesla, v opozici mohou skončit oba

  9:55aktualizováno  15:55
Rozdělení 65členného pražského zastupitelstva naznačuje pestrost i křehkost, jako může mít budoucí magistrátní koalice. Nejvíc křesel obsadí ODS - čtrnáct. Vládnout může s Piráty, Prahou Sobě starosty Čižinského nebo TOP 09+STAN, kteří mají po třinácti. Jen tucet mandátů zbyl na dosud vládnoucí ANO.

Rozdělení křesel na pražském magistrátu po komunálních volbách 2018 | foto: iDNES.cz

Vítěz a jeho lídr, někdejší primátor Bohuslav Svoboda, jistě bude z výsledku chtít získat maximum, koalici s ním ale zatím vylučuje šéf Prahy Sobě Jan Čižinský. Piráti chtějí s občanskými demokraty mluvit, ale do společné vlády se podle prvních vyjádření také nehrnou. Poražené hnutí ANO ústy své jedničky, byznysmena Petra Stuchlíka, uznalo, že pražský výsledek je zklamáním.

Hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) se sešly hned v noci a domluvily, že budou jednat o koalici na pražském magistrátu s Piráty.

V povolební neděli se s nimi sejdou nejprve každý samostatně, potom bude zřejmě následovat třístranná schůzka. Měli by dohromady 39 hlasů, k většině přitom stačí třiatřicet.

„Máme schůzku s Piráty, pak následuje schůzka Spojených sil pro Prahu s Piráty. Pokud tyto schůzky dopadnou nadějně, tak by ještě večer mohla následovat trojstranná schůzka,“ řekl ČTK Čižinský. Dohoda se podle něj rýsuje.

Výsledky komunálních voleb v Praze

Celostátní lídr Pirátů Ivan Bartoš by takovou koalici podporoval, byť podle něj záleží na stranickém kandidátovi na primátora Zdeňku Hřibovi. Ten v průběhu neděle oznámil, že strana si hodlá post nárokovat.

„Pro naše programové priority nám jako nejlogičtější partner momentálně vychází Praha sobě a Spojené síly pro Prahu. To je preferovaná varianta koalice, se kterou chceme vést vyjednávání. V takové koalici by Piráti měli největší volební výsledek, takže logicky budou usilovat v této sestavě o post primátora,“ řekl Hřib. 

Zastupitelstvo Prahy - kdo je kdo na 65 křeslech

ODS
Kandidátku Občanské demokratické strany (ODS) vedl člen strany Bohuslav Svoboda. Získala 14 mandátů.

Piráti
Kandidátku České pirátské strany (Piráti) vedl člen strany Zdeněk Hřib. Získala 13 mandátů.

Praha Sobě
Kandidátku oficiálně registrovanou jako PRAHA SOBĚ vedl Jan Čižinský. Před volbami starosta Prahy 7 (zvolený za Praha 7 sobě), také poslanec (zvolen za KDU-ČSL). Získala 13 mandátů.

Spojené síly pro Prahu
Kandidátku s oficiálním názvem TOP 09 a Starostové (STAN) ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla -"Spojené síly pro Prahu" vedl exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Získala 13 mandátů.

ANO
Kandidátku ANO 2011 vedl zakladatel Fincentra Petr Stuchlík. Získala 12 mandátů.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY VOLEB V PRAZE NAJDETE ZDE

„Praha si schválila povolební strategii. Samozřejmě je to varianta, která by nejen po tom, co se předvádí v kampani, ale i po tom, jakou politiku reprezentuje ODS a ANO, byla přívětivější. Já bych tuto cestu, kdybych byl v tom vyjednávajícím týmu, preferoval,“ podpořil tuto myšlenku šéf strany Bartoš v rozhovoru pro MF DNES.

V neděli odpoledne a v podvečer proběhne celá série schůzek napříč stranami, které si chtějí vyjasnit své pozice.

„Chceme se potkat také s ODS, protože o to projevila zájem. Považuji za správné bavit se se všemi partnery v zastupitelstvu, přestože některé strany skončí v opozici,“ řekl už v noci ČTK Jiří Pospíšil.

Pokud by platilo rčení „hlas lidu, hlas boží“, musel by se primátorem stát dosavadní starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Dostal totiž od voličů nejvíc preferenčních hlasů - 80 552. Druhá v pořadí je se 79 tisíci Hana Kordová Marvanová, které voliči udělili víc křížků, než lídrovi kandidátky Spojené síly pro Prahu Jiřímu Pospíšilovi.

Svoboda jako vůdčí osobnost vítězné kandidátky ODS získal přes 77 tisíc preferencí, pirát Hřib 75 tisíc. Petr Stuchlík z ANO, jehož billboardy lemovaly Prahu, osobně zaujal 62 651 voličů.

Autor:


Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby policistu, který loni autem srazil dívku

Policisté poskytují první pomoc ženě, kterou v neděli krátce po druhé hodině...

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zprostil obžaloby policistu, který loni na konci října srazil ženu před pražským...

V Braníku hořelo auto, někdo na něj napsal název přepravní služby Uber

V pražském Braníku hořelo auto s nasprejovaným názvem Uber. (19.10.2018)

K požáru automobilu v pražském Braníku vyjížděli brzy ráno hasiči. Podle policie vozidlo s nasprejovaným nápisem Uber...

Kvůli opravě tratí nejedou přes Václavské náměstí tramvaje

Ilustrační snímek

Kvůli opravám trati na křižovatce ulic Lazarská a Spálená v centru Prahy nejezdí od rána tramvaje. Omezení dopravy se...

Najdete na iDNES.cz