Strany chtějí v Praze navýšit počet strážníků a řešit kamerový systém

  18:26aktualizováno  18:26
Kriminalita ve městě každým rokem klesá a podle bezpečnostních expertů Praze přímo nehrozí ani teroristický útok. I proto se zřejmě strany, které chtějí po komunálních volbách vládnout metropoli, věnují ve svých programech oblasti bezpečnosti jen okrajově. Diskuze však ukázaly, že jde o téma, které veřejnost zajímá.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vůbec nejčastěji se v programech stran kandidujících na magistrát objevuje slib, že jejich lídři navýší v ulicích počty městských policistů. Slibují to sociální demokraté, Piráti, TOP 09 v koalici se STAN i ODS, podle které navíc nemají strážníci věnovat tolik času dopravní agendě, ale více se soustředit na zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti. Podobnou změnu v zaměření strážníků slibuje i ANO, které v tomto volebním období mělo bezpečnost ve své gesci.

Doplnění nebo dokonce navýšení počtu strážníků ovšem slibovaly strany napříč politickým spektrem už před minulými volbami. I po čtyřech letech však stále platí, že má městská policie podstav.

Do plného počtu stanoveného magistrátem jí chybí zhruba tři stovky lidí. Mimo jiné proto, že si v Praze bezpečnostní sbory konkurují. Podle bezpečnostního analytika Davida Rožka ze společnosti Soft Target Protection Institute má navíc navýšení počtu strážníků v ulicích smysl jen spolu s dalšími změnami.

„Jedná se zejména o jejich hlubší integraci napříč bezpečnostním systémem a zvýšení spolupráce s veřejností. Je třeba upravit i hodnocení jejich výkonu jiným způsobem než podle výše vybraných pokut za přestupky,“ říká Rožek.

Bezpečnost spojují strany ve svých programech také s kamerami v ulicích. Zatímco například Piráti chtějí investice do kamerového systému „zkrotit“, ČSSD naopak hodlá městské kamery dále modernizovat. Zcela odlišným směrem jde v oblasti kamer SPD, která slibuje, že o počtech a umístění kamer budou rozhodovat občané v referendech. „Rozmístění kamer by mělo být posuzováno sice s ohledem na soukromí občanů, ale vždy pouze odpovědnými profesionály. Referendum je pro tento typ bezpečnostních opatření naprosto nevhodným nástrojem kontroly a správy,“ komentuje návrh Rožek.

Kamery navíc podle něj nestačí jen přidávat nebo modernizovat, ale je nutné také rozvíjet systém vyhodnocování záběrů a práci se záznamy.

Důležitá je spolupráce

V právě končícím volebním období byla jedním z poměrně sledovaných bezpečnostních témat oblast protiteroristických zábran. Žlutočerné betonové zátarasy, které pravidelně stály na vánočních a velikonočních trzích v centru města a dodnes stojí na pomezí Pařížské ulice a Staroměstského náměstí, kritizovali památkáři i veřejnost.

Zelení proto slibují, že nepřipustí podobná nepřiměřená a nepřipravená bezpečnostní opatření. Podle Rožka se jistá nekoncepčnost skutečně v mnohých bezpečnostních opatřeních projevuje.

„Otázkou zůstává, jak bude mít město možnost ovlivňovat rozhodnutí orgánů Policie ČR a nakolik se bude snažit s těmito orgány spolupracovat při předávání informací a plánování. Největším úskalím této nekoncepčnosti je ovšem neexistence jednotného bezpečnostního plánu pro celou Prahu, který by reagoval nejen na vývoj rizik ex post, ale věnoval by se i ucelené vizi rozvoje bezpečnostních opatření v souladu s vývojem moderních technologií,“ vysvětluje analytik.

Občanští demokraté v souvislosti s hrozbami terorismu do svého programu zahrnuli proškolení dobrovolníků z dopravního podniku, Pražských služeb, Technické správy komunikací a dalších podniků i úřadů, aby byli připraveni pro případ mimořádných událostí. Využít chtějí příklady z Izraele nebo USA.

Podle Rožka jde o krok správným směrem. „Příklady ze zahraničí jsou dobrými vzory. Pro zvýšení úspěšnosti je však z dlouhodobého hlediska třeba pracovat na veřejném povědomí o bezpečnosti, kontaktu s občany a vývoji nástrojů, které obyvatelé města mohou využít při svém tréninku a přípravě,“ dodává.

Podobně kladně hodnotí bezpečnostní expert také slib koalice TOP 09 a STAN, že zajistí lepší připravenost Prahy na takzvaný blackout, tedy rozsáhlý výpadek elektřiny. „Jedná se ale opět jen o dílčí krok, který by měl být zakotven v celkovém bezpečnostním plánu pro celé hlavní město. Blackout je jen jedním z mnoha rizik, kterým Praha musí čelit, a tudíž je namístě se na toto připravovat,“ říká Rožek. Příští vedení města by se proto podle něj mělo zaměřit především na vznik zmiňovaného jednotného bezpečnostního plánu pro celou Prahu.

Nejčtenější

Smíchovský terminál bude odvážný, autobusy mají stát nad vlakovým nádražím

Na Smíchově vznikne obří dopravní terminál za miliardu korun. Na obrázku jedna...

Praha do roku 2023 vybuduje až za miliardu korun nový dopravní uzel na Smíchově. Podle studie Institutu plánování a...

V Praze vyhořela hala trampolínového centra, budovu možná strhnou

Pražští hasiči zasahují ve Vysočanech, kde začalo 9. listopadu 2018 večer hořet...

V pražských Vysočanech vyhořelo sportovní centrum. Škody se odhadují na 20 milionů korun. Budova má poškozenou štítovou...

Trampolínovou halu někdo zapálil úmyslně, vybavení v ní zůstalo

Požár haly v pražských Vysočanech, ve které do října fungovalo trampolínové...

Vyšetřovatelé hasičů i policie jsou přesvědčeni, že noční požár haly trampolínového centra v pražských Vysočanech někdo...

Typový dům byl dobrou volbou. Stékající vodě z polí se šikovně vyhnul

Žádné herbicidy, žádné fólie schované pod zeminou, voda v biotopu je upravená...

Děti vylétly z hnízda, založily svoje rodiny a do života Hanky a Karla vstoupila nová etapa. A tak vznikl dům v Brdech....

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Další z rubriky

Je to dítě, nebo muž? Policie hledá známé mladistvě vyhlížejícího řidiče

Strážníci z obce Zdiby zadrželi řidiče, který vypadá jako dítě. Podle dokladů...

Strážníci ve Zdibech u Prahy řeší neobvyklý případ. Místní je upozorňovali, že po obci jezdí auto, které řídí dítě....

Budu řídit město s čistým štítem, řekl nově zvolený primátor Prahy Hřib

Nový primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přijímá gratulace ke zvolení na ustavujícím...

Ustavující schůze pražského zastupitelstva zvolila primátorem hlavního města Zdeňka Hřiba z řad Pirátů. Ti mají spolu s...

Sídlo na Václaváku. V budově z roku 1896 rostou stromy přímo ze stolu

Dále hlavní jednací místnost pro 36 osob, kterou lze rozdělit na tři nezávislé...

Novobarokní budovu z roku 1896 si pro své sídlo vybrala společnost Aon. V domě od rakouského architekta Friedricha...

Najdete na iDNES.cz