Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strany chtějí v Praze navýšit počet strážníků a řešit kamerový systém

  18:26aktualizováno  18:26
Kriminalita ve městě každým rokem klesá a podle bezpečnostních expertů Praze přímo nehrozí ani teroristický útok. I proto se zřejmě strany, které chtějí po komunálních volbách vládnout metropoli, věnují ve svých programech oblasti bezpečnosti jen okrajově. Diskuze však ukázaly, že jde o téma, které veřejnost zajímá.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vůbec nejčastěji se v programech stran kandidujících na magistrát objevuje slib, že jejich lídři navýší v ulicích počty městských policistů. Slibují to sociální demokraté, Piráti, TOP 09 v koalici se STAN i ODS, podle které navíc nemají strážníci věnovat tolik času dopravní agendě, ale více se soustředit na zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti. Podobnou změnu v zaměření strážníků slibuje i ANO, které v tomto volebním období mělo bezpečnost ve své gesci.

Doplnění nebo dokonce navýšení počtu strážníků ovšem slibovaly strany napříč politickým spektrem už před minulými volbami. I po čtyřech letech však stále platí, že má městská policie podstav.

Do plného počtu stanoveného magistrátem jí chybí zhruba tři stovky lidí. Mimo jiné proto, že si v Praze bezpečnostní sbory konkurují. Podle bezpečnostního analytika Davida Rožka ze společnosti Soft Target Protection Institute má navíc navýšení počtu strážníků v ulicích smysl jen spolu s dalšími změnami.

„Jedná se zejména o jejich hlubší integraci napříč bezpečnostním systémem a zvýšení spolupráce s veřejností. Je třeba upravit i hodnocení jejich výkonu jiným způsobem než podle výše vybraných pokut za přestupky,“ říká Rožek.

Bezpečnost spojují strany ve svých programech také s kamerami v ulicích. Zatímco například Piráti chtějí investice do kamerového systému „zkrotit“, ČSSD naopak hodlá městské kamery dále modernizovat. Zcela odlišným směrem jde v oblasti kamer SPD, která slibuje, že o počtech a umístění kamer budou rozhodovat občané v referendech. „Rozmístění kamer by mělo být posuzováno sice s ohledem na soukromí občanů, ale vždy pouze odpovědnými profesionály. Referendum je pro tento typ bezpečnostních opatření naprosto nevhodným nástrojem kontroly a správy,“ komentuje návrh Rožek.

Kamery navíc podle něj nestačí jen přidávat nebo modernizovat, ale je nutné také rozvíjet systém vyhodnocování záběrů a práci se záznamy.

Důležitá je spolupráce

V právě končícím volebním období byla jedním z poměrně sledovaných bezpečnostních témat oblast protiteroristických zábran. Žlutočerné betonové zátarasy, které pravidelně stály na vánočních a velikonočních trzích v centru města a dodnes stojí na pomezí Pařížské ulice a Staroměstského náměstí, kritizovali památkáři i veřejnost.

Zelení proto slibují, že nepřipustí podobná nepřiměřená a nepřipravená bezpečnostní opatření. Podle Rožka se jistá nekoncepčnost skutečně v mnohých bezpečnostních opatřeních projevuje.

„Otázkou zůstává, jak bude mít město možnost ovlivňovat rozhodnutí orgánů Policie ČR a nakolik se bude snažit s těmito orgány spolupracovat při předávání informací a plánování. Největším úskalím této nekoncepčnosti je ovšem neexistence jednotného bezpečnostního plánu pro celou Prahu, který by reagoval nejen na vývoj rizik ex post, ale věnoval by se i ucelené vizi rozvoje bezpečnostních opatření v souladu s vývojem moderních technologií,“ vysvětluje analytik.

Občanští demokraté v souvislosti s hrozbami terorismu do svého programu zahrnuli proškolení dobrovolníků z dopravního podniku, Pražských služeb, Technické správy komunikací a dalších podniků i úřadů, aby byli připraveni pro případ mimořádných událostí. Využít chtějí příklady z Izraele nebo USA.

Podle Rožka jde o krok správným směrem. „Příklady ze zahraničí jsou dobrými vzory. Pro zvýšení úspěšnosti je však z dlouhodobého hlediska třeba pracovat na veřejném povědomí o bezpečnosti, kontaktu s občany a vývoji nástrojů, které obyvatelé města mohou využít při svém tréninku a přípravě,“ dodává.

Podobně kladně hodnotí bezpečnostní expert také slib koalice TOP 09 a STAN, že zajistí lepší připravenost Prahy na takzvaný blackout, tedy rozsáhlý výpadek elektřiny. „Jedná se ale opět jen o dílčí krok, který by měl být zakotven v celkovém bezpečnostním plánu pro celé hlavní město. Blackout je jen jedním z mnoha rizik, kterým Praha musí čelit, a tudíž je namístě se na toto připravovat,“ říká Rožek. Příští vedení města by se proto podle něj mělo zaměřit především na vznik zmiňovaného jednotného bezpečnostního plánu pro celou Prahu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Oslavy výročí Československa potrvají měsíc, budou festivalem v ulicích

orloj, Praha

Národní oslavy sta let Československa začnou 28. září znovuspuštěním staroměstského orloje a vyvrcholí 27. a 28. října...

Před Národní muzeum se vracejí sloupy s lampami a korunovanou lví hlavou

Umělecký kovář Zdeněk Grausam a jeho kolega Petr Cadrik, kteří na sloupy před...

Před Národním muzeem v Praze se v těchto dnech zvedají dva více než dvacetimetrové sloupy. Po letech se vracejí na své...

Ve Strašnicích se tramvaj srazila s autem, jeho řidič je lehce zraněný

V Dubečské ulici vykolejila tramvaj po nárazu do auta. (18.9.2018)

Srážka tramvaje s osobní autem ráno ve Strašnicích v Praze 10 zastavila dopravu. Tramvaj po nehodě vykolejila a vůz...

Najdete na iDNES.cz