Na Karlově náměstí v Praze vyrostla replika koncentračního tábora inspirovaná...

Na Karlově náměstí v Praze vyrostla replika koncentračního tábora inspirovaná zařízením v Mauthausenu, kde po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zemřelo 261 Čechoslováků. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Koncentrační tábor na „Karláku“ vidělo už 10 tisíc lidí. Láká ale i zloděje

  • 15
Výstavu k 70. výročí atentátu na Heydricha situovanou do prostor koncentračního tábora, který vyrostl na Karlově náměstí v Praze, vidělo jen za první týden přes deset tisíc lidí. Prakticky každou noc se ale organizátoři potýkají se zloději, kteří touží po pokladně s dobrovolným vstupným.

Podle organizátorů ze sdružení Post Bellum jde převážně o mladé výtržníky. V kase je zapečetěná sbírka, která má posloužit k financování dalšího natáčení vzpomínek pamětníků. Dosud se vybralo přes osmdesát tisíc korun.

"Už mnohokrát jsme s policisty řešili tyto pokusy o vloupání. Do tábora, který je v noci hlídán ostrahou, přesahuje jedna silnější větev ze stromu, přes kterou se do uzamčeného prostoru dostávají zloději. Skočí dovnitř, ale pak se nedokážou dostat ven, navíc je hned objeví pes ochranky. Často opilé mladíky pouštíme, protože většinou nic nepoškodí," popsal Jan Polouček ze sdružení.

Problém ale podle něj je, že se poté, co policie z místa odjede a ochranka je na obchůzce tábora, mladí lupiči mstí a strhávají plachty s fotografiemi na venkovní instalaci. "Pokladnu pravidelně s úředníky z radnice Prahy 2 vybíráme, na místě tak zůstává jen zlomek z vybraného dobrovolného vstupného," dodal Polouček.

Zájem je velký, dovnitř se musí po skupinkách

Replika koncentračního tábora se těší velkému zájmu veřejnosti. Před bránou výstavního tábora se tvoří fronty, ve kterých čekají návštěvníci průměrně půl hodiny. Volněji na výstavě podle organizátorů bývá v pracovních dnech kolem dvanácté a patnácté hodiny nebo v podvečer a také o víkendech dopoledne.

Výstava nabízí i bohatý doprovodný program. Besedy s pamětníky střídají přednášky odborníků a filmové projekce. Pro návštěvníky jsou připraveny také dva koncerty: v neděli 10. června zahraje od 18:30 hodin v blízkém kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce. V den 70. výročí boje parašutistů v kryptě chrámu sv. Cyrila a Metoděje 18. června začne v 16:00 hodin koncert country skupiny Taxmeni přímo pod širým nebem vedle výstavní expozice.

Jeho výtěžek bude věnován na obnovu rodinného domku jednoho z atentátníků Jana Kubiše a zřízení expozice. Vstupné na veškerý doprovodný program včetně koncertů je dobrovolné.

"Zájem je obrovský a máme z toho radost. Omlouváme se všem, kteří museli čekat, mnozí i v dešti, ale nemůžeme dopustit, aby se lidé na výstavě umačkali. Tábor pojme maximálně dvě stovky návštěvníků najednou, takže pouštíme lidi postupně po skupinkách. Ve spolupráci s Prahou 2 a magistrátem úspěšně jednáme o prodloužení výstavy až do konce měsíce," řekl ředitel Post Bellum a kurátor výstavy Mikuláš Kroupa.

Organizátoři tábor otevírají i večer. Jedinečné komentované prohlídky osvětleného lágru pro menší skupinky jsou organizovány pouze pro členy Klubu přátel Paměti národa. Do klubu je možné se přihlásit na webu pametnaroda.cz. Pro širokou veřejnost se tábor otevře až do jedné hodiny v noci během Pražské muzejní noci, v sobotu 9. června.