Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nájemné se bude zvedat po dohodě s nájemníky. Pražské radnice se jistí

  11:29aktualizováno  11:29
Od ledna končí postupná deregulace nájemného a majitelé budou moci zdražovat jen po dohodě s nájemníkem. Pokud to tedy bude potřeba. Regulované činže prý už dohnaly tržní nájmy. Některé pražské radnice se na změnu v pravidlech připravily a díky systému takzvaných slev budou moci i po Novém roce zdražit.
Nájemné budou moci radnice nově zdražovat jen se souhlasem nájemníků. Ilustrační snímek

Nájemné budou moci radnice nově zdražovat jen se souhlasem nájemníků. Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Krize, velké množství novostaveb a stav městských bytů jsou nejčastější důvody, proč pražské radnice v posledních letech nezvedly nájem tak vysoko, jak jim umožnil zákon.

A od ledna už to neudělají. Tedy pokud s tím nebude souhlasit nájemník. Končí totiž doba, kdy mohli majitelé bytů s regulovaným nájemným zdražovat sami od sebe.

"V Praze 13 se naposledy zvyšovalo nájemné k 1. lednu 2008. V následujících letech rada rozhodla, že s ohledem na ekonomickou krizi nebude nájemné zvyšovat. Naprostá většina obecních bytů byla navíc prodána do vlastnictví nájemcům," zmínil mluvčí třinácté městské části Samuel Truschka.

Podobně se rozhodly i ostatní městské části. Výjimkou je Praha 15, která využila maximální sazby pro katastrální území Hostivaře, a Praha 2. Ta ale zase dala nájemníkům na výběr. Pokud podepsali inflační doložku, tak platí zatím 95 korun za metr čtvereční.

Realitní makléř Petr Janský doplnil, že radnice do bytů mnohdy neinvestovaly, a proto považuje současnou výši nájemného za přiměřenou.

Pojistka radnic na horší časy: sleva se zruší

Některé pražské radnice si vytvořily něco jako pojistku, když by chtěly v budoucnu nájem zvýšit i bez souhlasu nájemníků. Je to třeba případ Prahy 6, 9 nebo magistrátu.

Jejich představitelé sice odhlasovali zvýšení nájmů na maximální hranici, kterou pro každý rok určovalo ministerstvo pro místní rozvoj, obratem však schválili i slevy. Fakticky tak lidé platí pořád stejně. Pokud ale jednou budou chtít tyto radnice nájmy zvýšit, slevy prostě zruší.

"To žádné slevy nejsou. Zákon zná slevy pouze u snížené kvality bytů. Zákon s ničím takovým nepočítá. Je to vlastně protizákonné," tvrdí předseda Sdružení na obranu nájemníků Milan Taraba.

Zvláštní systém určování cen nájemného zavede od ledna Praha 6. "Kde nám to nájemníci dovolili, tam jsme nechali byt posoudit znalcem. Roční nájemné bude tvořit tři procenta z odhadní ceny bytu," sdělil mluvčí šestky Adam Halmoši.

Podle něj je takto individuálně posouzené nájemné ještě nižší než to, které navrhlo v tabulkách ministerstvo.

"Průměrné nájemné na území Prahy 6 vychází 90,82 koruny za metr čtvereční, zatímco současná výše nájemného je 95,50 koruny za metr čtvereční," dodal Halmoši.

Tržní a regulované nájmy se podle makléřů vyrovnávají

Průměrné regulované nájemné v centru a širším centru města se vyšplhalo ze 38 korun za metr čtvereční zhruba na 120. Na sídlištích dál od centra je to zhruba 80 korun. "Tržní nájemné v posledních letech spíše klesalo, zatímco regulované šlo nahoru. Dnes jsou, myslím, přibližné vyrovnané, pokud tedy posuzujeme byty ve stejném stavu," zmínil Janský.

Zrekonstruovaný byt v centru města prý může stát i trojnásobně víc než byt s regulovaným nájmem. Platí to ale i opačně, pokud jde o vybydlený byt.

Soudě dle výše nájmu se nejprestižnějšími lokalitami staly Liboc, Veleslavín a Vokovice, kde by se podle tabulek ministerstva mělo platit 149,96 koruny za metr. Hned za nimi se umístily Břevnov, Bubeneč, Dejvice, Střešovice s předepsanou cenou 147,91 koruny a Holešovice, Karlín a Žižkov se 147,31 koruny.




Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...



Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Nesla jsem odpovědnost za vaši lenost, napsala Krnáčová v dopise kolegům

Adriana Krnáčová

Pražská primátorka Adriana Krnáčová zaslala členům pražského ANO dopis, v němž vysvětluje, proč nebude podzim obhajovat...

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Další z rubriky

Pražské firmy mají spolupracovat v koncernu, holding se do voleb nestihne

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Plán na sloučení městských společností pod střechu velkého holdingu, který má zefektivnit fungování firem města,...

O Smíchov se povede ve volbách tuhý boj, v úspěch věří Piráti i STAN

(Ilustrační snímek)

Během necelých čtyř let si v Praze 5 všech osm politických uskupení zvolených do zdejšího zastupitelstva vyzkoušelo...

Dotace se Kutné Hoře i Kolínu prodraží, povinná spoluúčast jde do milionů

Bývalá mincovna Vlašský dvůr (11.7.2017)

Opravené památky, nová sportovní hala nebo vybavené školy. Na vše získala Kutná Hora evropské a státní dotace. Jenže...

Najdete na iDNES.cz