Lékaři chtějí lepší podmínky, jinak hrozí výpověďmi. Ilustrační foto

Lékaři chtějí lepší podmínky, jinak hrozí výpověďmi. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Končíme, hrozí kvůli platu stále víc lékařů ve Středočeském kraji

  • 7
Ke kampani Děkujeme, odcházíme se připojují desítky lékařů ve Středočeském kraji. Chtějí větší platy. Například v krajské nemocnici v Kolíně je připravena zhruba třetina všech lékařů dát do konce roku výpověď. Včetně téměř celého oddělení interny.

"Jsme překvapeni, lékařský stav se málokdy dokázal semknout k větší revoltě a protestu. Tentokrát už se nedrolí kamínky, ale sype se lavina," tvrdí mělnický chirurg Pavel Brejla, středočeský koordinátor Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů. Právě lékařské odbory iniciovaly kampaň Děkujeme, odcházíme. Kolik lékařů opravdu odejde zatím není jasné.

Podle Brejly jsou v kraji nemocnice, kde kampaň podporuje kolem padesáti procent lékařů, mezi ně patří třeba nemocnice v Mělníku, Nymburce nebo Kladně.

V Kolíně už je podle primáře endoskopie Petra Volšanského rozhodnuta zhruba třetina lékařů, uzávěrka kampaně je v pátek. "Odhodlanost lékařů odejít je skutečně velká. Polovina chce do zahraničí, druhá polovina do soukromého sektoru," říká Volšanský.

Chtějí vyšší plat, aby nemuseli pracovat dvakrát tolik

Lékařům vadí nízké platy, a to nejenom ty nástupní. Aby měli slušný příjem, tráví v nemocnici celé dny navíc. "Do loňského roku jsem měl 125 hodin přesčasů měsíčně, doma mě neznají. Mám vlastně dvě zaměstnání, abych domů přinesl nějaké peníze. To by otrávilo všechny," poznamenal Brejla.

Lékaři podle svých slov chtějí svým protestem upozornit na systémové chyby, ne způsobit kolaps českého zdravotnictví. Nástupní plat okolo 17 tisíc měsíčně se nelíbí nikomu z nich. Ministr zdravotnictví Leoš Heger však stále opakuje, že resort nemá peníze a lékařům plat zvýšit nemůže. Takže pokud lékaři skutečně dají výpověď ke konci prosince, katastrofální situace může nastat ve středočeských nemocnicích v březnu.

"Pro kolínskou nemocnici by odchod třetiny lékařů znamenal totální kolaps, výrazné prodloužení objednacích dob na jakoukoli operaci. Některé obory by skončily úplně, interna chce odejít celá, i oba naši onkologové," říká Volšanský.

KRAJSKÉ NEMOCNICE

Benešov

Řediteli nemocnice zatím žádný lékař odchod neavizoval.

Kladno

Neoficiálně se podle ředitelky mluví asi o třiceti lékařích. Podle odborářů je to ale asi polovina.

Kolín

Odchodem hrozí třetina lékařů, podle ředitele jde o reálnou hrozbu.

Mladá Boleslav

Zde zatím podle ředitele lékaři odchody nehrozí.

Příbram

Výzvu podle ředitele morálně podpořila většina lékařů, ale nikdo zatím výpověď nepodal.

Ředitelé krajských nemocnic vyčkávají, zatím žádnou výpověď na stole nemají. I oni však vnímají hrozbu lékařů jako reálnou a legitimní. "Je to krajní forma protestu, ale jako lékař to chápu. Od revoluce je lékařům stále slibováno, že až se zvedne ekonomická situace, vyrovnají se jejich platy se Západem," říká ředitel nemocnice v Kolíně Petr Chudomel.

Kraj hrozí, že platy ještě sníží

Podle hejtmana Davida Ratha by hromadný odchod lékařů z kraje narušil fungování nemocnic a zajištění péče. Hejtman navíc hrozí dalším snižováním platů lékařů, a to i přesto, že se plánované vládní škrty týkají platů lékařů ve fakultních nemocnicích, nikoli středočeských krajských nemocnic.

"Kvůli nové úhradové vyhlášce dají pojišťovny příští rok nemocnicím ještě méně peněz. Prostředků bude méně, tedy i na platy," tvrdí Rath. Druhým argumentem je podle něj vyrovnávání platů s platy v pražských fakultních nemocnicích. "Přímo si konkurujeme, a když se jim budou platy snižovat, změní se konkurenční prostředí a bude to mít dopad i na nabídku výše platů u nás," říká hejtman.

Krajské nemocnice dostaly podle něj letos od VZP o 120 milionů méně než loni. A kraj má v plánu tuto ztrátu nemocnicím pro letošek pokrýt. Vzhledem k tomu, že jde o akciové společnosti, musí najít právní cestu, jak to udělat. "Snad budeme moci vykrýt propad v tržbách od pojišťoven. Ale ze zákona nemáme právo dotovat platy lékařů," připouští Rath.