Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Mráz, MAFRA

Kolín bez heren a milionů. Zastupitelé schválili plošný zákaz hazardu

  • 1
Kolínští zastupitelé v pondělí jednohlasně schválili plošný zákaz hazardu ve městě. Platit začne v lednu 2017. Po omezení hazardu v centru a okolí vlakového a autobusového nádraží před dvěma lety nastane jeho úplný konec. Město tak chce dál snižovat kriminalitu i na úkor výpadku v příjmech.

Město si od opatření slibuje další snižování kriminality, která svého vrcholu dosáhla před dvěma lety. Od té doby klesá.

„V roce 2013 začal fungovat projekt Bezpečný Kolín. V rámci něj došlo i k zákazu heren v centru. Za ty dva roky se pouliční trestná činnost snížila až o 80 procent,“ uvedl k novému opatření vedoucí kolínské policie Jiří Fejfar.

Podobně se na jednání zastupitelstva vyjádřil i místostarosta města Michael Kašpar, který zároveň uvedl, že zákaz hazardu ve městě bude mít i negativní dopad, a to na rozpočet města.

„Další roky už jsme ale připraveni kompenzovat tento výpadek a vyrovnat se s tím. Aspekty sociální a kriminogenní jsou však mnohem důležitější, proti hazardu ve městě je podle průzkumu sedmdesát procent lidí,“ řekl.

Podle údajů, které město Kolín MF DNES poskytlo, jen za minulý rok do městského rozpočtu z hazardu přiteklo přes 26 milionů korun. Letos Kolín inkasuje ještě víc. Ke konci listopadu jde o částku 28 185 341 korun.

„Měly by být registrovány nové provozovny a podniky, třeba kavárny, které také platí daně,“ přiblížila mluvčí města Iva Blümelová způsob, jakým se město s úbytkem peněz hodlá vypořádat.

V klidu a bez emocí

Přijetí vyhlášky proběhlo hladce, ačkoli se čekal odpor kolínských majitelů heren. Během půlhodinové rozpravy přednesli zástupci města veřejnosti a zastupitelům k připravované vyhlášce svoje argumenty, z opozice se ozval pouze jeden zastupitel. Výhrady měl ke způsobu, jakým se o vyhlášce jednalo před jejím předložením.

„Mrzí mě, že k věci nebyl svolán kulatý stůl všech politických subjektů. S problémem, který teprve vyvstane, se budou potýkat naši následovníci,“ uvedl opoziční zastupitel Jan Hora (ANO) a obrátil se na vedení města s dotazem, zda nehrozí od majitelů heren žaloby.

„Provozovatelé herního průmyslu si musí uvědomit, že tato problematika je zákonem regulována. Je ustanovení, které zmocňuje obec, aby regulovala tuto činnost. Je tady i dána časovost, během toho lze na vyhlášku reagovat,“ vyjádřil se k dotazu právník města Tomáš Kasal.

Na slova opozičního zastupitele poté reagoval i starosta města Vít Rakušan. „Proběhlo veřejné slyšení, provedlo se sociologické zjišťování veřejného mínění, byli přizváni zástupci policie, všem byla nakopírována statistika názorů obyvatel. Já už skutečně nevím, jaké další podklady by měly být připraveny,“ dodal.

Za majitele místních heren pouze promluvil Petr Vrzáň ze sdružení právnických osob SPELOS a požádal o odložení hlasování.

„V zemi bují nelegální hazard a každá taková vyhláška tomu přispívá. Kde vytěsníte legální provoz, přijdou zařízení nelegální,“ obhajoval zájmy majitelů podniků s automaty. Zopakoval tak argumenty, které zazněly již dříve právě na veřejném slyšení.

Gambleři se nepřesouvají

Podle Petra Nevšímala z neziskové organizace Magdaléna, která se prevencí a léčbou závislostí dlouhodobě zabývá, se však jedná o mýtus, který šíří právě zástupci herního průmyslu.

„Černý hazard je u nás zatím ojedinělý a nelegální provozování sázkových her se odehrává především na internetu, kde fungují desítky portálů bez platné licence. Gamblerství je návykové onemocnění, kde je dostupnost podstatná. Často chodí jen do své herny, kterou mají poblíž a kde se cítí dobře. Nepřesouvají se,“ řekl Nevšímal.

Podle údajů městského úřadu v Kolíně místní naházejí do automatů ve městě skoro 40 milionů korun ročně. „Částka nezahrnuje videoterminály, které povoluje ministerstvo financí,“ upřesnila mluvčí města Iva Blümelová a závěrem dodala, že Kolín musí kvůli kriminalitě související s hernami vynakládat desetitisíce ročně do oprav městského majetku.

Hazard v regionu

Úplný zákaz hazardu platí ve středních Čechách na více místech, třeba v Pečkách na Kolínsku nebo Hostomicích na Berounsku.

V Hostomicích žijí necelé dva tisíce obyvatel a k zákazu přistoupili kvůli několika osobním tragédiím místních. „Za jediný rok tady naházeli lidé deset milionů do automatů. Jeden kluk si vzal čtvrt milionu půjčku. Další, už deset let v důchodu, prohrál všechny celoživotní úspory,“ řekl starosta obce Víť Šťáhlavský.

V kraji jsou však i místa, kde podobné omezení neprošlo. Minulý týden třeba v Příbrami. „Z toho, co se odehrálo na zasedání zastupitelstva, cítím zklamání. Domníval jsem se, že návrh, který rada přinesla, projde. Byl správný a na většinu příbramské populace by měl pozitivní vliv. A to i v případě, kdyby tato varianta sklouzla k černému hazardu,“ uvedl místostarosta města Příbrami Václav Švenda.

A pozoruhodné je i Kladno. Tady čeká zastupitele diskuse už za dva dny. Příští rok v červenci tady měl hazard definitivně skončit, jenže minulý týden vedení města schválilo záměr, který by mohl už schválenou vyhlášku zákazu hazardu zase zrušit.