Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Berouna se sjeli odpůrci těžby břidlicových plynů z celého světa

  17:41aktualizováno  17:41
Berounská radnice uspořádala ve městě konferenci odpůrců těžby břidlicových plynů z celého světa. Beroun se pořadatelství ujal, protože firmy chtějí těžit i v nedalekém Českém krasu. Podle expertů je plynu pod Českým krasem málo a těžba by způsobila kontaminaci vod toxickými látkami.

Konference se uskutečnila v Berouně. Také nedaleko tohoto města chtějí těžaři vrtat. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Do Berouna se sjeli odpůrci těžby břidlicových plynů z jedenácti zemí z Evropy, Ameriky a Afriky.

"Musíme odmítnout fakt, že by soukromé zájmy firem a touha po zisku měly mít přednost před zájmy přírody a lidí," prohlásila berounská starostka Šárka Endrlová, která nad konferencí spolu s hejtmanem Josefem Řihákem a europoslancem Pavlem Pocem převzala záštitu.

Konání akce právě v Berouně má svůj důvod - případnou těžbou je totiž ohroženo kromě Valašska či Trutnovska právě Berounsko, konkrétně dvaadvacet zdejších měst a obcí.  Zájem provádět průzkumy přímo v Chráněné krajinné oblasti Český kras projevila před rokem australsko-americká společnost Hutton Energy. Firma nyní jedná s ministerstvem životního prostředí o případných průzkumech.

Hydraulické štěpení

Břidlicový plyn se dobývá pomocí vertikálních a horizontálních vrtů z hloubky i přes dva kilometry. K uvolnění plynu se do země vhání voda, písek a chemikálie.

Odpůrci tvrdí, že vrty kontaminují vodu. Zastánci říkají, že jde o bezpečnou metodu, kdy je vrt zcela izolován od okolí; i průzkum se dělá touto metodou.

Těží se takto v USA, Velké Británii, Polsku, naopak Francie a Bulharsko metodu zakázaly.

Proti tomu systematicky protestuje iniciativa Koalice Stop HF, která sdružuje všechny dotčené obce, nevládní organizace, ochránce přírody nebo geology, kteří jsou proti těžbě. Právě koalice konferenci uspořádala a sezvala na ni podobné iniciativy z celého světa.

"Založili jsme zde celosvětovou síť, která spojuje odpůrce z různých zemí i kontinentů. Chceme pracovat na zákazu těžby štěpením na celém světě," uvedl mluvčí iniciativy Jiří Malík.

Podle něj setkání přineslo další důležité poznatky o těžbě břidličných plynů. "Doposud jsme měli na zřeteli především zamoření spodních vod či přírody. Zástupce z Francie nám zde ale představil studii ze Severní Ameriky, která dokazuje, že lidé žijící v oblastech těžby trpí vyšším výskytem nemocí, například onkologických," popsal Malík s tím, že chemikálie používané k těžbě mají často toxické složení.

Zástupci těžařských firem však tvrdí, že dobývání touto metodou je bezpečné a užívané po celém světě. "Každý vrt je od rezervoáru vody vícenásobně oddělován pomocí cementu a několikavrstevného pažení," uvedl již před časem Pavel Lhotský ze společnosti GET.

Lhotský tvrdí, že do štěpící kapaliny těžaři lijí běžné chemikálie, jako kuchyňskou sůl či kyselinu chlorovodíkovou, tedy látky, které se vyskytují v každé domácnosti.

"Kontaminace je téměř jistotou"

To si ale nemyslí geolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Oldřich Fatka, který se Českým krasem odborně zabývá třicet let.

Fatka upozornil, že kontaminace vody je téměř jistotou. Podloží v krasu se kvůli zcela odlišnému procesu vzniku nedá vůbec srovnávat s tím v USA, kde se štěpením těží. Protože v krasu navíc podzemní voda cirkuluje dvacet a více let, může se znečištění projevit za delší dobu a pak by bylo těžké pohnat těžaře k zodpovědnosti.

"Kdo z geologů oblast zná, ví, že pokud zde plyn je, je ho velice málo. Co tedy je za zájmem firem těžit, netuším," podotkl Fatka.

Pochyby nad opravdovým zájmem těžařů vyjádřilo i několik dalších účastníků. Senátor Jiří Oberfalzer dokonce uvedl, že je možné, že firmy mají zájem pouze o průzkum. Poté, co bude totiž samotná těžba ve prospěch veřejného zájmu nakonec zakázána, mohou podle něj firmy žádat v arbitráži od Česka odškodnění.

Europoslanec Pavel Poc zdůraznil, že těžba má v Evropském parlamentu své zastánce i odpůrce. "Tlak lobbistů je ale silný. Potřebujeme tudíž velkou podporu veřejnosti, jedině ta může ústit v celoevropský zákaz," řekl Poc.

Názor českého ministerstva životního prostředí jde proti úplnému zákazu. "Za dvacet let zde může být technologie průzkumů mnohem šetrnější," řekl ministr Tomáš Chalupa, když v únoru vláda odmítla návrh horního zákona, který štěpení zcela zakazoval.

Těžařská firma Hutton Energy se k současnému dění vyjadřovat nechce.Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...

Další z rubriky

VIDEO: Páskou i vizitkou. Takto řidiči na letišti mění SPZ, parkují zdarma

Řidiči někdy zakrývají celé číslo, například vizitkou. (16.8.2018)

Někteří řidiči používají nelegální způsob, jak ušetřit za parkování na Letišti Václava Havla. Aby se vyhnuli placení...

Noční klid v centru Prahy ohlídají měřiče hluku, mají pomoci strážníkům

Noční ruch v pražské Dlouhé ulici na Starém městě a okolí.

Nekončící halas v ulicích každou noc obtěžuje obyvatele Prahy 1. Radnice se proti tomu rozhodla bojovat měřiči hluku,...

Soud pustil jednoho z cizinců obviněných ze znásilnění, muž smí vycestovat

Policie přivádí k soudu šestici cizinců obviněnou ze znásilnění ženy v centru...

Jeden ze šesti cizinců, kteří jsou obvinění z hromadného znásilnění turistky v pražském hotelu, může odcestovat z...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz