Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Berouna se sjeli odpůrci těžby břidlicových plynů z celého světa

  17:41aktualizováno  17:41
Berounská radnice uspořádala ve městě konferenci odpůrců těžby břidlicových plynů z celého světa. Beroun se pořadatelství ujal, protože firmy chtějí těžit i v nedalekém Českém krasu. Podle expertů je plynu pod Českým krasem málo a těžba by způsobila kontaminaci vod toxickými látkami.

Konference se uskutečnila v Berouně. Také nedaleko tohoto města chtějí těžaři vrtat. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Do Berouna se sjeli odpůrci těžby břidlicových plynů z jedenácti zemí z Evropy, Ameriky a Afriky.

"Musíme odmítnout fakt, že by soukromé zájmy firem a touha po zisku měly mít přednost před zájmy přírody a lidí," prohlásila berounská starostka Šárka Endrlová, která nad konferencí spolu s hejtmanem Josefem Řihákem a europoslancem Pavlem Pocem převzala záštitu.

Konání akce právě v Berouně má svůj důvod - případnou těžbou je totiž ohroženo kromě Valašska či Trutnovska právě Berounsko, konkrétně dvaadvacet zdejších měst a obcí.  Zájem provádět průzkumy přímo v Chráněné krajinné oblasti Český kras projevila před rokem australsko-americká společnost Hutton Energy. Firma nyní jedná s ministerstvem životního prostředí o případných průzkumech.

Hydraulické štěpení

Břidlicový plyn se dobývá pomocí vertikálních a horizontálních vrtů z hloubky i přes dva kilometry. K uvolnění plynu se do země vhání voda, písek a chemikálie.

Odpůrci tvrdí, že vrty kontaminují vodu. Zastánci říkají, že jde o bezpečnou metodu, kdy je vrt zcela izolován od okolí; i průzkum se dělá touto metodou.

Těží se takto v USA, Velké Británii, Polsku, naopak Francie a Bulharsko metodu zakázaly.

Proti tomu systematicky protestuje iniciativa Koalice Stop HF, která sdružuje všechny dotčené obce, nevládní organizace, ochránce přírody nebo geology, kteří jsou proti těžbě. Právě koalice konferenci uspořádala a sezvala na ni podobné iniciativy z celého světa.

"Založili jsme zde celosvětovou síť, která spojuje odpůrce z různých zemí i kontinentů. Chceme pracovat na zákazu těžby štěpením na celém světě," uvedl mluvčí iniciativy Jiří Malík.

Podle něj setkání přineslo další důležité poznatky o těžbě břidličných plynů. "Doposud jsme měli na zřeteli především zamoření spodních vod či přírody. Zástupce z Francie nám zde ale představil studii ze Severní Ameriky, která dokazuje, že lidé žijící v oblastech těžby trpí vyšším výskytem nemocí, například onkologických," popsal Malík s tím, že chemikálie používané k těžbě mají často toxické složení.

Zástupci těžařských firem však tvrdí, že dobývání touto metodou je bezpečné a užívané po celém světě. "Každý vrt je od rezervoáru vody vícenásobně oddělován pomocí cementu a několikavrstevného pažení," uvedl již před časem Pavel Lhotský ze společnosti GET.

Lhotský tvrdí, že do štěpící kapaliny těžaři lijí běžné chemikálie, jako kuchyňskou sůl či kyselinu chlorovodíkovou, tedy látky, které se vyskytují v každé domácnosti.

"Kontaminace je téměř jistotou"

To si ale nemyslí geolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Oldřich Fatka, který se Českým krasem odborně zabývá třicet let.

Fatka upozornil, že kontaminace vody je téměř jistotou. Podloží v krasu se kvůli zcela odlišnému procesu vzniku nedá vůbec srovnávat s tím v USA, kde se štěpením těží. Protože v krasu navíc podzemní voda cirkuluje dvacet a více let, může se znečištění projevit za delší dobu a pak by bylo těžké pohnat těžaře k zodpovědnosti.

"Kdo z geologů oblast zná, ví, že pokud zde plyn je, je ho velice málo. Co tedy je za zájmem firem těžit, netuším," podotkl Fatka.

Pochyby nad opravdovým zájmem těžařů vyjádřilo i několik dalších účastníků. Senátor Jiří Oberfalzer dokonce uvedl, že je možné, že firmy mají zájem pouze o průzkum. Poté, co bude totiž samotná těžba ve prospěch veřejného zájmu nakonec zakázána, mohou podle něj firmy žádat v arbitráži od Česka odškodnění.

Europoslanec Pavel Poc zdůraznil, že těžba má v Evropském parlamentu své zastánce i odpůrce. "Tlak lobbistů je ale silný. Potřebujeme tudíž velkou podporu veřejnosti, jedině ta může ústit v celoevropský zákaz," řekl Poc.

Názor českého ministerstva životního prostředí jde proti úplnému zákazu. "Za dvacet let zde může být technologie průzkumů mnohem šetrnější," řekl ministr Tomáš Chalupa, když v únoru vláda odmítla návrh horního zákona, který štěpení zcela zakazoval.

Těžařská firma Hutton Energy se k současnému dění vyjadřovat nechce.
Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

Ne nedbalost, úmysl. Soud navrhuje za přejetí cizinky v Praze vyšší trest

Řidič pod vlivem alkoholu srazil v centru Prahy v noci na 1. ledna mladou ženu,...

Silvestrovská nehoda v centru Prahy, při níž ruský řidič usmrtil na přechodu turistku z Kolumbie, mohla být podle soudu...

Reklama na pohřební služby má zmizet od nemocnic úplně, lidem vadí

Cestou k Nemocnici Na Bulovce míjejí chodci tři pohřební ústavy. Na ně...

Poutače a reklamní bannery pohřebních služeb lemující trasu do Nemocnice Na Bulovce znepokojují pacienty i samotné...

Muž se nevrátil domů ze srazu spolužáků, pátrá po něm policie

(Ilustrační snímek)

Příbramští policisté pátrají po jednačtyřicetiletém M. V., který se nevrátil ze srazu spolužáků. Naposledy byl spatřen...

Najdete na iDNES.cz