Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vodu v Dejvicích kontaminovala kanalizace ze Střešovic, tvrdí vodovody

  14:41aktualizováno  15:41
Nedávnou kontaminaci vody v pražských Dejvicích způsobily mimo jiné průsaky z kanalizace. Jedním z nich byla kanalizace vedoucí ze Střešovic, na niž je napojená také Ústřední vojenská nemocnice. Na zastupitelstvu Prahy 6 to uvedl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.

V pražských Dejvicích do vodovodního řadu pronikly nebezpečné bakterie (25. května 2015) | foto: Yan Renelt, MF DNES

Mrkos tak odmítl verzi, že kontaminaci vody způsobily splašky, které natekly do slepého vodovodního ramene.

Informaci iDNES.cz potvrdil mluvčí PVK Tomáš Mrázek a poupravil tak původní informaci agentury ČTK, že vodu znečistil průsak z kanalizace střešovické nemocnice.

Na to, že znečištění mohlo způsobit kanalizační potrubí, které odvádí splašky mimo jiné ze Střešovic, už přitom před třemi týdny upozornila MF DNES.

„Průsak způsobilo špatné uložení kanalizačního a vodovodního řadu. Kanalizační řad je uložen nad vodovodním řadem, což je proti všem normám a předpisům, které platí od dob Rakousko-Uherska,“ řekl Mrázek.

Proti tomu, že by kontaminaci způsobil odpad z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), se ohradil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. „Pakliže existuje nějaké podezření, že ÚVN nedostatečně čistí svůj odpad, pak to musí být jednoznačně prokázáno, v tomhle ohledu nelze dále spekulovat,“ napsal MF DNES v SMS zprávě Kolář.

Totéž už dříve odmítlo také vedení nemocnice. „Naše čistírna pracuje necelých deset let, každoročně je sledována a pravidelně děláme odběry,“ uvedl nedávno náměstek ředitele ÚVN Ivan Jeřábek.

V 60. letech podle Mrázka stavbaři špatně položili vodovodní řad. V okolí probíhá stavební činnost - razil se tunel Blanka, vedle je odvětrávací šachta do tunelu a na druhé straně se staví obytný komplex. Kvůli této stavební činnosti jsou obě trubky porušené a popraskané. Splašková voda se tak dostala do vodovodního řadu.

Na tento řad je mimo jiné připojena i střešovická nemocnice, ale nevede přímo z nemocnice. Je to jen jeden z více zdrojů. Nemocnice má vlastní čistírnu. Voda je předčištěná, do tamní kanalizace se tak nemohly dostat bakterie nebo jedy.

Slepé rameno to nebylo

Několik tisíc obyvatel Dejvic a Bubenče bylo bez pitné vody od 24. do 28. května. Onemocnělo 4 144 lidí, z toho 33 skončilo na lůžku v nemocnici. Z vody kontaminované bakteriemi a viry měli střevní potíže.

Dříve se mluvilo o tom, že kontaminaci mohlo zavinit slepé rameno kanalizace, které nebylo zaneseno v plánech.

„Slepé rameno bylo odpojené, nemohlo být příčinou kontaminace,“ uvedl ředitel Mrkos. PVK udělala řadu sedmimetrových sond a následným georadarovým průzkumem našla nestandardní křížení vodovodního a kanalizačního řadu.

„V místě křížení byl průsak odpadní vody do vodovodního potrubí,“ tvrdí Mrkos. Podle zákona přitom musí být kanalizační potrubí uložena pod vodovodním. „Takové porušení norem jsme v Praze ještě nezaznamenali,“ uvedl.

Kanalizace vedoucí mimo jiné ze střešovické nemocnice pochází z roku 1925, vodovod byl pod ní uložen v roce 1960.

Pře o to, kdo kdy koho informoval, stále neskončila

„O tom křížení nebyla žádná zmínka, ani v projektu, ani v žádných mapách,“ doplnil Mrkos. Voda byla byla podle Mrkose znečištěna v pátek 22. května. „Od odpoledních hodin kolovala v Dejvicích kontaminovaná voda,“ řekl. Vyhodnocení laboratorních testů trvalo 48 hodin.

Pražská hygienička Zdeňka Jágrová zastupitelům oznámila, že první podezření na onemocnění dostali hygienici od lékařů v sobotu 23. května v pozdních večerních hodinách. V průběhu nedělního dopoledne hygienici i PVK kontaktovali magistrát i policii. Jágrová i Mrkos odmítli vyjádření starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09), který tvrdí, že o situaci magistrát informovala radnice.

Události spojené s kontaminací vody podle Mrkose prověřuje speciální vyšetřovací komise magistrátu, v níž usedli mimo jiné technici a odborníci z oblasti zdravotnictví a hygieny.

Provozovatelé vodovodů už krátce po nehodě tvrdili, že vodu v Dejvicích zřejmě kontaminovala slepá odbočka potrubí:

Autoři: , ,Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

Squateři mohou slavit, z Šatovky se stane místo setkávání a přednášek

Usedlost Šatovka v Šáreckém údolí.

Chátrající usedlost Šatovka může radnice Prahy 6 přebudovat na komunitní centrum. Pražští zastupitelé ve čtvrtek...

AZOS musí ukončit provoz, stavební úpravy nejsou povolené

Demonstrace proti podniku Azos CZ (na snímku je vjezd do areálu firmy), který...

Nymburská lakovna a zinkovna AZOS, respektive její nástupnická společnost Automotive Painting Partners musí podle...

Lupič přepadl seniora u vchodu do domu, sebral mu peněženku a utekl

Muž se vracel domu, ve vchodu ho přepadl zloděj

Neznámý muž přepadl seniora přímo u vchodu do domu v Praze 4. Po krátkém zápase na zemi mu ukradl peněženku z kapsy a...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz