Areál Manifesto Market se v pátek otevřel poblíž Masarykova nádraží v centru Prahy. (7. 6. 2018) | foto: reSITE

Pražské léto lze strávit v kontejnerech, budou v nich kavárny a workshopy

  • 6
Lidem se otevírají moderní veřejné plochy pro odpočinek. Poblíž Masarykova nádraží v centru Prahy dočasně vyrostou kontejnery s bistry, kinem i workshopy. Kontejnerové kulturní centrum bude i ve Stromovce u železnice a kontejner s kavárnou možná vyroste na Palmovce.

Zapomenutý a zanedbaný kout stojí v samotném centru města na dohled od Masarykova nádraží podél ulice Na Florenci. Od pátečního podvečera se ale zásadně proměnil. V sedmadvaceti dovezených kontejnerech se otevřel kulturně gastronomický koncept nazvaný Manifesto Market, jehož tvůrci se inspirovali v Londýně či Lisabonu.

V prostředí, kde bude velký důraz kladen na vizuální stránku, vznikají bistra nabízející street food, na programu ale budou i koncerty, workshopy, letní kino, lekce vaření nebo pohádky pro děti. A to v průběhu všech ročních období po dobu dvou let.

Zvláštností, na kterou se musí návštěvníci připravit, je však možnost platit pouze kartou nebo mobilní platební aplikací. Hotovost obsluha vůbec nepřijme.

Dočasné umístění

Za celým konceptem stojí nezisková organizace reSITE, která dostala pozemky dočasně do výpůjčky od investiční skupiny Penta. Ta zde do budoucna plánuje postavit rozsáhlý obchodně administrativní komplex podle návrhu zesnulé architektky Zahy Hadid.

To však pro Manifesto nebude znamenat konec. „Poté plánujeme přesun na jiné místo. Už teď jsme dostali různé nabídky i ze zahraničí, pravděpodobně ale zůstaneme v Praze,“ říká mluvčí reSITE Radka Ondráčková.

Jedná se tak o další z originálních veřejných prostor uprostřed města nabízejících občerstvení i kulturní program. Jejich počet v posledních letech roste. „Manifesto je živý organismus, který budou spoluvytvářet všechny zapojené kulturní iniciativy, restaurace, a hlavně návštěvníci. Měli bychom se stát místem, kde se budou potkávat Pražané, lidé z přilehlých kanceláří, rodiny, hipsteři i návštěvníci a turisté,“ věří ředitel reSITE Martin Barry.

K oživení v podobném duchu mělo letos dojít také na Palmovce, jenže radnici Prahy 8 se plány komplikují. Jisté je, že bude během léta předlážděn prostor na začátku ulice Na Žertvách a následně sem bude instalován designový mobiliář. Zároveň měla vedle vzniknout kontejnerová kavárna s pódiem.

„Zatím se nám nedaří vyjednat se stavebním úřadem umístění kavárny bez nutnosti podstupovat stavební řízení,“ přiznává místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus (Zelení).

Naproti přes křižovatku pak městská část naplánovala vybudování informačního centra i s vyhlídkou. Veřejnost se na místě dozví více o rozvoji území a zároveň se z výšky podívá na bující novou výstavbu. Projekt ovšem vznikne nakonec až na jaře příštího roku.

Stromovka i Karlín

Už v květnu se veřejnosti poprvé otevřelo sezonní kulturní centrum umístěné také do kontejnerů v severovýchodním cípu parku Stromovka u železniční trati. Jedná se o projekt občanského sdružení Containall, které provozuje podobný prostor i pod bývalým Stalinovým pomníkem na Letné a dříve fungoval u Vltavy na Malostranské.

„Vybudovali jsme hřiště pro nohejbal a beachvolejbal. Pravidelně promítáme filmy a pořádáme hudební koncerty nebo lekce jógy,“ jmenuje za organizátory Jan Faltys. Program je až do konce září, zda se zdejší brány otevřou i příští rok, bude záležet na dohodě s magistrátem, jemuž pozemky patří.

Teprve loni vznikl záměr oživit také dříve chátrající Kasárna Karlín. V potřebných úpravách pak pokračuje tým dobrovolníků kolem Matěje Velka i letos. Z bývalých vojenských garáží vznikl koncertní sál a v jeho sousedství nově funguje i večerní bar.

Tím práce ale neskončily. „Bývalý prvorepublikový bazén a jeho předsálí jsme otevřeli pro veřejnost teprve nedávno. Místa byla v dezolátním stavu, ale dnes zde funguje denní kavárna a přímo v bazénu je multifunkční galerijní a přednáškový prostor,“ vypráví Velek. Hlavní program se však nadále odehrává na rozlehlém dvoře, kde je občerstvení a sportovní i kulturní vyžití.

I přes aktuální rekonstrukci v omezené míře fungují oblíbené vltavské náplavky. V zájmu lidí zůstaly i prostory jako Šesťák na Vítězném náměstí, Tiskárna na vzduchu na Výstavišti nebo třeba karlínský Přístav 18600.