Karanténa paralyzovala život v obci. Ta změna je dramatická, říká starosta

  17:18
Starostové měst a obcí se téměř ze dne na den stali krizovými manažery. V době šířící se pandemie nebezpečného koronaviru se musejí postarat o nejstarší obyvatele, zajišťují roušky, dezinfekci i chod úřadů. „Dá se očekávat, že nutná omezení potrvají ještě týdny,“ odhaduje Věslav Michalik (STAN), starosta Dolních Břežan na Praze-západ.

Starostou Dolních Břežan je Věslav Michalik. | foto: MÚ Dolní Břežany

Jak koronavirus změnil život u vás v obci?
Plně ho paralyzuje. Je to zvláštní atmosféra. Už jen třeba tím, že každé ráno po sedmé hodině chodím venčit psa a normálně při tom potkám spoustu lidí, kteří běhají, jdou s hůlkami nebo joggují, a dnes jich potkám sotva desetinu. V ulicích nejsou auta, před úřadem je prázdné parkoviště, je zavřený hotel, nikdo si nechodí posedět do restaurací. Ta změna je dramatická.

Břežany leží poměrně blízko Prahy, žijí u vás movitější lidé. Dá se očekávat, že řada z nich byla lyžovat v Itálii nebo Rakousku. Zaznamenal jste do pátku nějaký případ nákazy koronavirem?
Nezaznamenal. Nebo takhle, o žádném zatím nevíme. Jsme totiž kraj, ve kterém krizový štáb neinformuje, jestli na území jejich obce byla potvrzena nákaza (o víkendu hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová slíbila informace poskytovat, pozn. red.). Je to velmi důležité, protože když lidem dáváte informace, tak nepanikaří, naopak jsou klidnější, protože vědí, čemu čelí. Jsem připravený, že tady může být výskyt potvrzen, protože, jak jste správně říkal, řada lidí odsud byla lyžovat v zahraničí. Je tu spousta podnikatelů, mají své firmy nebo pracují v managementu mezinárodních firem. A zároveň jsme blízko Prahy, která má nejvyšší výskyt nemocných. Šance přenosu je tak relativně vyšší. Proto se jako starosta snažím nečekat, ale být spíše proaktivní. Chceme udělat opravdu vše pro to, aby se pravděpodobnost výskytu snížila na minimum.

Například nošení roušek jste v Břežanech nařídili dříve než vláda...
Hned na začátku jsme rouškami vybavili všechny lidi, kteří přicházejí do styku s veřejností – výdejce jídla, poskytli jsme je policistům, hasičům, úředníkům, na poštu, zdravotnímu středisku i lékárně. Musím říci, že nikdo z těchto lidí neřekl, že je nepotřebuje, protože roušku už mají. Všichni byli nadšení. A to včetně zdravotního střediska, kde neměli skoro nic. Nic neměli na poště a ani prodavačky v Tesku. Tím jsme zároveň psychologicky urychlili, že roušku začalo mnohem dříve nosit podstatně více lidí.

Věslav Michalik

  • Od roku 2004 je starostou obce Dolní Břežany u Prahy.
  • Od roku 2012 je zastupitelem Středočeského kraje. Nyní je předsedou klubu zastupitelů Starostů a nezávislých (STAN). Dva roky byl krajským radním.
  • Vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou Českého vysokého učení technického v Praze. V roce 1992 získal titul kandidáta věd (CSc.)
  • Pracoval jako vědecký pracovník Akademie věd ČR.

Zdravotnické roušky ale stále nejsou k sehnání, šijí je dobrovolníci, jak to řešíte u vás?
Řekli jsme si, že pokud je to tak, že rouška pomáhá, pojďme jako obec udělat gesto, že ji od nás dostane každý obyvatel. Už minulý víkend jsme nakoupili bavlnu pro 4 500 roušek a od minulého týdne se šijí. Jde to sice o něco pomaleji, než jsem si myslel, ale věřím, že tento týden je budeme schopni dodat každému obyvateli do schránky. Už v pondělí by je měla mít ve schránkách nadpoloviční většina obyvatel. My jsme nakoupili látku, profesionální švadleny látku nastříhaly a dobrovolníkům pak předáváme polotovar k finálnímu sešití.

Kritický nedostatek je také dezinfekce, máte i na to řešení?
Dezinfekce je důležitá, protože si lidé potřebují dezinfikovat používané roušky, pracovní stoly a další věci doma i v zaměstnání. Tyto přípravky ale prakticky nejsou k sehnání. Proto jsme se rozhodli, že je zajistíme vlastními silami. Od firmy, co dělá plastové výrobky, jsme objednali dva tisíce půllitrových lahviček rozprašovačů a starosta Vestce zase koupil v lihovaru dva tisíce litrů lihu. Kromě toho máme k dispozici glycerin a peroxid. Dohodli jsme se s místními vědci ve společnostech ELI Beamlines a Biocev, že z toho budou vyrábět dezinfekci dle receptury Světové zdravotnické organizace a plnit ji do zajištěných rozprašovačů.

Kdy se dostane k lidem?
Předpokládám, že někdy od úterý budeme schopni je distribuovat. V tomto případě to nebude automaticky do každé domácnosti, ale bude to pro ty, kteří skutečně dezinfekci nemají a potřebují. Něco potřebujeme také pro naše organizace – pro naše poradenské místo nebo školní kuchyni. Diskutovali jsme s kolegy z vědeckého ústavu, že budeme vyrábět dvě varianty. Aby to bylo skutečně účinné proti virům, tak je potřeba vysoká koncentrace alkoholu, což při pravidelné aplikaci na kůži může vyvolávat podráždění. Proto by jedna varianta byla méně koncentrovaná.

Kromě toho jste ve školní kuchyni zajistili pro lidi vaření obědů. Jaký je zájem?
Jídelna se ukázala jako velice úspěšná. Koupili jsme přístroj, pomocí něhož se jídlo hygienicky balí do foliových obalů. Je to potřebné, protože řada lidí dál musí chodit do práce a potřebuje dětem nějak zajistit obědy. Denně vydáme asi 150 obědů, je to hmatatelná pomoc. Ale také místní restaurace se snaží zůstávat v provozu, jen jídlo vydávají přes různá okénka. Funguje také cukrárna, řecké lahůdky, pekárna či květinářství. Otevřen je i prodej vín, to je v současné situaci důležité (usmívá se). Myslím, že by vláda měla povolit otevření malých prodejen. Tato opatření je dusí a likvidují.

Proč by vlastně lidé měli nosit roušky, když před viry je ochrání jen respirátory s účinností FFP3?
Musím říci, že jsem potěšený, že to všichni dodržují a nosí. Minimálně alespoň tady u nás. Myslím, že bez ohledu na účinnost je to pro spoustu lidí důležité psychologicky. Z toho, co jsem se dočetl, tak i normální rouška z dvojité bavlny, z které my šijeme, má padesáti- až šedesátiprocentní účinnost z hlediska zachycení virových částic. Pokud roušku použijí oba lidé, kteří se potkají, tak se riziko nákazy snižuje o nějakých 75 až 85 procent. A to je přece krásný výsledek.

Sám jste vědec, i když ne virolog, jaký osobně odhadujete další vývoj pandemie?
Je zřejmé, že počet nakažených se vyvíjí podle exponenciální křivky. Už když začala epidemie v Itálii, tak mi to díky mému vzdělání nedalo, a hned jsem to začal sledovat a zkoušel předvídat vývoj pomocí rovnice. A z jedné rovnice vycházela křivka, podle níž se epidemie v Itálii vyvíjela skutečně velmi dlouho, ještě pár dnů zpátky, dost přesně. Teď se zdá, že v Itálii se tato křivka začíná mírně ohýbat, tedy že nárůsty jsou menší, než byla původní růstová křivka, byť samozřejmě všichni v médiích dál sledujeme hrozivá čísla. To snížení nám dává naději.

Jak to bude u nás?
V České republice to ještě do středy běželo podle stejné křivky. V posledních dnech se ale křivka také začala ohýbat. A to podstatně dříve než v Itálii. To by bylo velmi pozitivní. Samozřejmě z pár dnů se to ještě nedá poznat, záleží na počtu testování a rychlosti zveřejňování dat. Je jasné, že případů bude přibývat. Podstatné je, aby přibývaly co nejpomaleji. Pokud se křivka bude dál ohýbat, tak bude zřejmé, že přijatá opatření fungují a mají svůj smysl.

Jak dlouho potrvají přísná omezení pro lidi?
Obávám se, že potrvají určitě do Velikonoc. Z ekonomického hlediska ale budeme nuceni život postupně pouštět a omezení uvolňovat i s rizikem, že část lidí se ještě nakazí. Stejně není jiná cesta, jinak rezignujeme na tuto civilizaci. Teď je důležité zabránit rychlému náporu na zdravotnictví, na nemocnice a hlavně co nejvíce testovat.

Jak to podle vás zvládá krajská vláda?
Tyto krizové doby považuji za období, kdy každý věří, že dělá to nejlepší. Nikdo nechce vypadat, že nic nedělá. Sice bych chtěl, aby náš kraj byl akčnější – dříve zavedl povinnost nosit roušky, lépe komunikoval se starosty, našel firmy, které by začaly vyrábět roušky z nanovláken a zorganizovat je. Tam bych čekal větší tah na branku. Na druhou stranu ale platí, že po bitvě je každý generál.

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Sparta - Třinec 2:3. Série se vrací do Slezska, domácí stíhací jízdu nedotáhli

9. dubna 2024  18:20,  aktualizováno  22:27

Hokejisté Sparty nevyužili ani druhý mečbol na postup do finále. Po nevydařené úvodní třetině...

Plzeň - Slavia 1:0, šlágr rozhodl v závěru Šulc, hosté po týdnu spadli z čela

14. dubna 2024  17:09,  aktualizováno  19:59

Zásadní zpráva ze šlágru fotbalové ligy z Plzně, kde se představila první Slavia: největší radost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdražit zóny a část peněz rozdělit lidem bez aut. Praha 7 chce parkovací revoluci

10. dubna 2024  12:13

Praha 7 dlouhodobě řeší nedostatek parkovacích míst a naopak neustále se zvyšující počet aut....

Slavia už nyní blízko účasti v Evropské lize. Jaké vyhlídky mají Sparta a Plzeň?

9. dubna 2024  16:22

Šampioni, nebo druzí jako loni. Slávistickým fotbalistům, kteří se poprvé od loňského října probili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po srážce s pracovním strojem zemřel ve Všestudech na Mělnicku cyklista

10. dubna 2024  20:07

Ve Všestudech na Mělnicku ve středu vpodvečer po srážce s pracovním strojem zemřel cyklista....

Slavia si pojistila univerzála Douděru. Podepsal smlouvu do konce června 2028

16. dubna 2024  12:33

Český reprezentant David Douděra prodloužil s fotbalisty Slavie smlouvu. Pětadvacetiletý obránce či...

Hodnoticí komisi stavby metra D někdo vydíral, oznámil DPP. Policie to prověřuje

16. dubna 2024  12:14

Pokus o vydírání členů hodnoticí komise v tendru na stavbu druhého úseku metra D prověřuje na...

Policie navrhla obžalovat tři firmy, které figurují v korupční kauze Dozimetr

16. dubna 2024  11:49

Další tři firmy navrhli policisté obžalovat v souvislosti s kauzou Dozimetr. České televizi (ČT) to...

Clam-Gallasův palác je plný symbolů, rozluštit je pomáhají průvodkyně

16. dubna 2024  10:47

Jedinečnost potvrzují detaily. Platí to i při exkurzi v Clam-Gallasově paláci, barokní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...