Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Mladíci nakradli miliony na sociálních sítích, stačilo o peníze poprosit

  • 26
Pražská policie prošetřuje tři mladíky, kteří prostřednictvím ukradených profilů na sociální síti nakradli miliony korun. Stačilo jim oslovit přátele na ukradených profilech a přes podvodnou platební bránu od nich získat přístup k platební kartě.

Tři mladí hackeři ve věku od sedmnácti do dvaceti let pomocí falešné ankety ukradli lidem přihlašovací údaje k sociální síti a z „přátel“ člověka s ukradeným profilem lákali peníze.

Podle informací iDNES.cz šlo v tomto případě o Facebook, ale podle policejní mluvčí Ivety Martínkové se to může týkat i jiných sociálních sítí nebo třeba emailu.

„Podvodníci se za pomoci získaných dat z falešné ankety přihlašovali k profilům jednotlivých poškozených a pod jejich jménem oslovovali „přátelé“ na profilu se žádostí o poskytnutí malé finanční částky pod smyšlenými příběhy,“uvedla Martínková.

Pokud někdo z „přátel“ na ukradeném profilu na tuto výzvu zareagoval, některý z mladíků ho požádal, aby peníze převedl jako expresní platbu přes platební bránu, ke které mu poslal odkaz. Ten vedl na podvodnou stránku, díky které se pachatelé dostali k údajům platebních karet či internetovému bankovnictví.

„Následnou okamžitou komunikací opět přes sociální síť pak pachatelé od těchto poškozených získali také potřebný unikátní číselný kód, který je nutný k provedení platby prostřednictvím internetového bankovnictví,“ vysvětlila Martínková postup, kterým se pachatelé nezákonně obohatili.

Poškozených je více než 250

Vzhledem k tom, že se policistům podařilo zadokumentovat více než 250 poškozených, není podle Martínkové vyloučené,že s mladíky spolupracoval ještě někdo jiný.

Podvodnou taktiku podezřelých mladíků kriminalisté vyhodnotili jako trestný čin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, dále jako neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a jako podvod.

V této souvislosti chce policie varovat další případné poškozené a veřejnost.

„V žádném případě nikde neuvádějte údaje, které by mohl kdokoli zneužít. Jak je i na tomto případu patrné, nikdy nemůžete vědět, kdo za monitorem skutečně sedí i přesto, že vám píše z profilu vašeho známého,“ varuje mluvčí policie Iveta Martínková.