Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V dotovaných kotlích by mohli pálit dřevo a uhlí i Středočeši

  15:16aktualizováno  15:16
Už od roku 2014 by Středočeši mohli za peníze z dotací měnit kotle na spalování pevných paliv v rodinných domcích. O spuštění projektu, který znají na severu Moravy, usiluje kraj. Ministerstvo v tom problém nevidí a říká: Peníze máme.

Středočeský kraj se chystá podpořit ekologičtější variantu topení (Ilustrační snímek). | foto: AP

"Podnět na ministerstvo jsem poslal minulý týden. Zároveň jsem se o něm začal bavit se starosty měst. Rádi bychom totiž do financování celého projektu zapojili i je. S penězi v krajském rozpočtu počítáme na rok 2014," nastínil obrysy projektu jeho autor, náměstek hejtmana pro životní prostředí Marek Semerád.

Změna oproti moravskoslezské verzi je v účasti samospráv, na severní Moravě peníze dává půl na půl kraj a ministerstvo. Pozitivně se k projektu už postavilo Kladno a Kolín, tedy města s výrazně znečištěným ovzduším.

Starosta Kolína Vít Rakušan (Změna pro Kolín, STAN) pro MF DNES uvedl, že se s projektem seznámil. "Nepřijde mi to v jádru jako špatná myšlenka, bez ohledu na to, kdo je jejím autorem," řekl.

Vztah politiků Rakušana a Semeráda, který vede ČSSD právě na Kolínsku, lze totiž jen s malou nadsázkou označit za nepřátelství. Jeden z jejich sporů vyvrcholil vloni občanskoprávním soudem.

Obce by měly dotace platit z jedné čtvrtiny

"Je potřeba se ale bavit o tom, jak velká by byla spoluúčast města a kdy by se s ní počítalo. Pro letošní rozpočet by to problém byl. V tom příštím bychom byli schopni částku třeba 10 milionů vyčlenit, i když jsme zadlužené město. Je to potřebný projekt," reagoval starosta Rakušan.

Právě 10 milionů korun by tvořilo příspěvek města v případě, že by se v Kolíně celkově rozdávalo 40 milionů korun jako ve druhém kole na severní Moravě. Podle Semeráda by se totiž částka dělila v poměru 50 procent ministerstvo, 25 procent kraj a 25 procent obce.

Kotlíkové dotace

Takzvané kotlíkové dotace mají podpořit lidi k výměně ručně plněných kotlů za ty automatické, které produkují méně emisí. Projekt zatím od roku 2012 funguje v Moravskoslezském kraji. Uvažuje se o něm také v Ústeckém kraji.

Moravskoslezský kraj - zkušenosti 

V prvním kole, od února do června 2012, se rozdalo 20 milionů korun, příspěvek na jeden kotel činil 60 tisíc korun. Na peníze tak dosáhlo 333 žádostí.

Druhé kolo se konalo od června do října, rozdělovaná částka byla 40 milionů a dotace na jeden kotel činila 40 tisíc. Přišlo 950 žádostí.

Třetí kolo běží právě nyní, od 1. listopadu do konce června letošního roku. Ve fondu je 20 milionů korun a už přišlo 500 žádostí. 

Peníze dává rovným dílem kraj a ministerstvo, ve středních Čechách by se měly zapojit i obce.

"Slibujeme si od toho aspoň částečné zlepšení ovzduší v místech, kde je velká doprava i hodně domů. Modelovým příkladem může být třeba kladenský Švermov," podotkl Semerád. Na tipování konkrétních oblastí se však bude pracovat až poté, co ministerstvo řekne podrobnosti.

Ministerstvo životního prostředí v pátek ještě o žádosti Středočeského kraje nic nevědělo. Obecně ale nevidí žádnou překážku v tom, aby se kraj do projektu zapojil.

"My jsme připraveni podpořit dotacemi na výměnu kotlů i jiné kraje než ten Moravskoslezský," uvedl mluvčí resortu Matyáš Vitík.

Na peníze podle něj mohou dosáhnout všechny kraje a problém není ani to, že by se zapojily opravdu bez výjimky do jednoho.

"Pak by se sice snížil podíl dotací pro jednotlivé kraje, ale možné by to bylo," podotkl.

Na severní Moravě je mezi lidmi o dotace veliký zájem. Tamní kraj má ambice získat peníze na výměnu 50 tisíc kotlů. A peníze na ně dostává i od velkých znečišťovatelů ovzduší, jako jsou firmy Arcelor Mital nebo Dalkia.

 "My jsme zatím rozdali peníze na výměnu zhruba jedné padesátiny kotlů, které by bylo potřeba vyměnit celkem. Spočítali jsme si, že teprve až jich vyměníme 50 tisíc, můžeme hovořit o nějakém efektu," říká moravskoslezský náměstek hejtmana pro životní prostředí Daniel Havlík. Vysvětluje, že už po výměně jednoho kotle se do ovzduší dostane o sto kilo škodlivin ročně méně.
Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

D7 blokovala nehoda autobusu, na D11 se srazilo šest aut

Řidič kamionu na D5 usmrtil muže (13.2.2017).

Dálnici D7 u Makotřas na Kladensku uzavřela ráno ve směru na Chomutov nehoda dvou osobních auta a autobusu. Zavřená...

Moderní kamerový systém rozezná teroristu a ohlídá i městské parkování

Vladimír Mařík mladší, CertiCon  (09.03.2018)

Magistrát chce v příštích deseti letech posilovat městský kamerový systém. Podle Vladimíra Maříka ml. ze společnosti...

Úhyn ryb v rybníce na Kladensku šetří policie, na vině může být čistička

Mrtvé ryby u elektrárny na Labi

Na hladině rybníka v Žižicích na Kladensku se objevují mrtvé ryby. Majitel Tomáš Jelen jich zde při kontrole nalezl...

Najdete na iDNES.cz