Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj chce zastavit nemocniční časopis za miliony spojený s Rathem

  10:15aktualizováno  10:15
Kraj by rád vypověděl smlouvu se společností RG Media, která pro něj vydává časopis Nemocniční listy. Současná smlouva na jejich výrobu je na tři roky a jde o zakázku za skoro devět milionů. Časopisem kraj prezentoval své nemocnice včetně projektů, které prošetřuje policie.
Nově budou Nemocniční listy informovat o novinkách ve zdravotním odboru kraje nebo v záchranné službě. (Ilustrační snímek)

Nově budou Nemocniční listy informovat o novinkách ve zdravotním odboru kraje nebo v záchranné službě. (Ilustrační snímek) | foto: Petr NovotnýMF DNES

Články o novinkách v nemocnicích, velkých projektech, rozhovory s řediteli, ale i časté fotografie exhejtmana Davida Ratha. To byla náplň Nemocničních listů, které si od ledna 2011 platily krajské nemocnice.

"V rámci přehodnocování a kontroly všech projektů nové vedení kraje v čele s hejtmankou Zuzanou Moravčíkovou rozhodlo, že tato smlouva bude vypovězena také na základě skutečnosti, že vedení krajských nemocnic o tento společný mediální produkt nemá nadále zájem," uvádí mluvčí kraje Milan Smutný.

Časopis

První zakázka na Listy byla zadána firmě RG Media v lednu 2011. Její hodnota byla 2 455 200 Kč. Druhá zakázka byla zadána stejné firmě v březnu 2012. Zakázka na tři roky je za 8 820 000 Kč. Časopis má 48 stran.

Zadavatelem první zakázky na výrobu Nemocničních listů v hodnotě skoro 2,5 milionu korun byla příspěvková organizace, která řídila všech pět krajských nemocnic. Vedla ji ředitelka nemocnice v Kladně Kateřina Pancová, nyní obviněná spolu s Rathem z korupce.

Z pěti firem byla tehdy vybrána firma RG Media. Ta zakázku získala i téměř o rok později, ve výběrovém řízení byla jediná. Tentokrát podepsala smlouvu přímo s kladenskou nemocnicí, příspěvková organizace, která fungovala za podivných okolností, už totiž byla zrušena.

Vedoucím projektu byl nejdřív Patrik Tomšů, bývalý mluvčí příspěvkové organizace a dosud Rathův asistent ve Sněmovně. Po něm převzala tuto funkci Jana Machová, která pracuje ve firmě Rathova advokáta Adama Černého.

Ačkoli do nadcházejících podzimních krajských voleb zbývalo v době zadání zakázky za téměř devět milionů korun půl roku, smlouva je na tři roky.

"Nikoho to nezajímalo"

Listy vycházejí každý měsíc v nákladu asi třicet tisíc kusů. V prvním roce jejich existence za ně nemocnice platily měsíčně 41 tisíc korun, nyní mají platit 49 tisíc.

Podle informací MF DNES však není snadné smlouvu vypovědět, a tak budou Nemocniční listy vycházet dál, ale v jiné podobě. Každá nemocnice bude mít svoji mutaci.

"Teď vyšlo poslední dvojčíslo původních Listů, na září až říjen si nemocnice připraví své mutace, kde budou i informace ze zdravotního odboru kraje nebo záchranné služby," uvádí mluvčí nemocnice v Příbrami Monika Boušková.

Před Listy si nemocnice vydávaly vlastní periodika. "Kolínská nemocnice vydávala časopis Obraz, který vycházel kvartálně a byl víc odborně zaměřený," upřesnil ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel.

"Náš magazín vycházel pětkrát ročně a zdarma ho do schránek dostali všichni Boleslaváci. Pak začaly vycházet Nemocniční listy, kde měla každá nemocnice šest stránek," říká mluvčí mladoboleslavské nemocnice Kamila Hamáčková. Na otázku, zda byli spokojeni s podobou Listů, odpověděla: "To bych nechtěla komentovat."

Listy jsou k dostání jen v nemocnicích a na internetu. "Jejich čtenost podle mě není vysoká, kromě některých lidí v čekárnách nikoho nezajímají," říká jeden z vysoce postavených lékařů, který si nepřál uvést své jméno.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

V Libni a Karlíně se trénuje na povodně, až do večera bude omezený provoz

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhá v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Sídlo po tvůrci pražské kanalizace nyní slouží brazilskému velvyslanectví

K rezidenci velvyslance patří také rozlehlá zahrada s bazénem, altánkem a...

Brazilský velvyslanec má sídlo v ulici Nad Kazankou v Troji. Vila, ve které žil stavitel Eduard Viktora, nabízí výhled...

Štiřínský zámek rozezní koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

Najdete na iDNES.cz