Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj chce zastavit nemocniční časopis za miliony spojený s Rathem

  10:15aktualizováno  10:15
Kraj by rád vypověděl smlouvu se společností RG Media, která pro něj vydává časopis Nemocniční listy. Současná smlouva na jejich výrobu je na tři roky a jde o zakázku za skoro devět milionů. Časopisem kraj prezentoval své nemocnice včetně projektů, které prošetřuje policie.
Nově budou Nemocniční listy informovat o novinkách ve zdravotním odboru kraje nebo v záchranné službě. (Ilustrační snímek)

Nově budou Nemocniční listy informovat o novinkách ve zdravotním odboru kraje nebo v záchranné službě. (Ilustrační snímek) | foto: Petr NovotnýMF DNES

Články o novinkách v nemocnicích, velkých projektech, rozhovory s řediteli, ale i časté fotografie exhejtmana Davida Ratha. To byla náplň Nemocničních listů, které si od ledna 2011 platily krajské nemocnice.

"V rámci přehodnocování a kontroly všech projektů nové vedení kraje v čele s hejtmankou Zuzanou Moravčíkovou rozhodlo, že tato smlouva bude vypovězena také na základě skutečnosti, že vedení krajských nemocnic o tento společný mediální produkt nemá nadále zájem," uvádí mluvčí kraje Milan Smutný.

Časopis

První zakázka na Listy byla zadána firmě RG Media v lednu 2011. Její hodnota byla 2 455 200 Kč. Druhá zakázka byla zadána stejné firmě v březnu 2012. Zakázka na tři roky je za 8 820 000 Kč. Časopis má 48 stran.

Zadavatelem první zakázky na výrobu Nemocničních listů v hodnotě skoro 2,5 milionu korun byla příspěvková organizace, která řídila všech pět krajských nemocnic. Vedla ji ředitelka nemocnice v Kladně Kateřina Pancová, nyní obviněná spolu s Rathem z korupce.

Z pěti firem byla tehdy vybrána firma RG Media. Ta zakázku získala i téměř o rok později, ve výběrovém řízení byla jediná. Tentokrát podepsala smlouvu přímo s kladenskou nemocnicí, příspěvková organizace, která fungovala za podivných okolností, už totiž byla zrušena.

Vedoucím projektu byl nejdřív Patrik Tomšů, bývalý mluvčí příspěvkové organizace a dosud Rathův asistent ve Sněmovně. Po něm převzala tuto funkci Jana Machová, která pracuje ve firmě Rathova advokáta Adama Černého.

Ačkoli do nadcházejících podzimních krajských voleb zbývalo v době zadání zakázky za téměř devět milionů korun půl roku, smlouva je na tři roky.

"Nikoho to nezajímalo"

Listy vycházejí každý měsíc v nákladu asi třicet tisíc kusů. V prvním roce jejich existence za ně nemocnice platily měsíčně 41 tisíc korun, nyní mají platit 49 tisíc.

Podle informací MF DNES však není snadné smlouvu vypovědět, a tak budou Nemocniční listy vycházet dál, ale v jiné podobě. Každá nemocnice bude mít svoji mutaci.

"Teď vyšlo poslední dvojčíslo původních Listů, na září až říjen si nemocnice připraví své mutace, kde budou i informace ze zdravotního odboru kraje nebo záchranné služby," uvádí mluvčí nemocnice v Příbrami Monika Boušková.

Před Listy si nemocnice vydávaly vlastní periodika. "Kolínská nemocnice vydávala časopis Obraz, který vycházel kvartálně a byl víc odborně zaměřený," upřesnil ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel.

"Náš magazín vycházel pětkrát ročně a zdarma ho do schránek dostali všichni Boleslaváci. Pak začaly vycházet Nemocniční listy, kde měla každá nemocnice šest stránek," říká mluvčí mladoboleslavské nemocnice Kamila Hamáčková. Na otázku, zda byli spokojeni s podobou Listů, odpověděla: "To bych nechtěla komentovat."

Listy jsou k dostání jen v nemocnicích a na internetu. "Jejich čtenost podle mě není vysoká, kromě některých lidí v čekárnách nikoho nezajímají," říká jeden z vysoce postavených lékařů, který si nepřál uvést své jméno.
Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

VIDEO: V Praze otevřel první singletrailový areál, trasy mají šest kilometrů

Singletrail Letňany

O víkendu si mohli první návštěvníci vyzkoušet nové singletrailové trasy v lesoparku Letňany v Praze. Pro milovníky...

Libeňský most chce Praha nahradit novým. Není to bourání, tvrdí Dolínek

Na pražský Libeňský most se vrátila doprava (3. března 2018).

Pražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu, který musel být kvůli špatnému stavu nedávno na několik týdnů...

Na jihu Prahy nevyjely některé autobusy, Arriva nemá dost řidičů

(Ilustrační snímek)

Dnes odpoledne nevyjela nebo nevyjede zhruba dvacítka autobusových spojů v Praze, které zajišťuje firma Arriva City. U...

Najdete na iDNES.cz