Takto spolu ČSSD a KSČM uzavíraly smlouvu o vzájemné spolupráci (Ilustrační foto).

Takto spolu ČSSD a KSČM uzavíraly smlouvu o vzájemné spolupráci (Ilustrační foto). | foto: Petr Topič, MAFRA

Středočeská rada vládne přes sto dnů, její kroky doprovází různá „ale“

  • 0
Po svém zvolení do funkcí sázela středočeská krajská vláda hlavně na to, že bude zodpovědně a transparentně hospodařit. Ve volbách navíc ČSSD tvrdila, že se chce očistit od kauz Davida Ratha. Skoro čtyři měsíce vládnutí však ukázaly spíše rozpaky. Navíc i pozitivní kroky nového vedení se pojí vždy s nějakým "ale".

"Dá se to ukázat třeba na tom, že na straně jedné vedení kraje najde peníze na úhradu vlakových spojů, které se měly rušit, ale už není schopno vysvětlit, odkud přesně tyto peníze vzalo. Hovoří se jen o tom, že to bylo napříč rozpočtem," míní politolog Kamil Švec.

Podobně má své "ale" také proplácení zdravotnických poplatků a žákovského jízdného, tedy vlajkových lodí ČSSD.

"Jistě to přináší u občanů kladné ohlasy, ale na druhou stranu nevím, jestli je vhodné v době škrtů a tvrzení o nutnosti úspor posílat peníze právě na takové projekty," podotýká Švec.

Potřeboval bych delší dny, říká hejtman

Sám středočeský hejtman Řihák se k hodnocení své načaté druhé stovky dní ve funkci moc vyjadřovat nechtěl.

"Myslím, že se nám určitě podařilo nastolit několik dobrých témat i kroků. Za všechny třeba právě žákovské jízdné," řekl Řihák.

Dodal, že ho ani nenapadlo, že už je to od voleb taková doba. "To svědčí o jediném - potřeboval bych, aby den měl více hodin," sdělil hejtman.

Z pozitivních kroků se dá Řihákovi připsat i to, že do dozorčích rad nemocnic nově dosazuje odborníky místo politiků.

Naopak znaménko minus si vedení, potažmo Řihák, rozhodně zaslouží za jmenování šéfa na kraji nově zřízeného odboru veřejných zakázek.

Stal se jím totiž bývalý příbramský policista Emil Mašanka. Tedy člověk, který odložil vyšetřování kontroverzního prodeje dvou historických budov v Příbrami v době, kdy jí starostoval současný hejtman.

Proti transparentnímu vedení pak hovoří i fakt, že v zastupitelstvu až donedávna seděli dva lidé, kteří byli ve střetu zájmů.

Plusy a minusy krajské rady

Co se povedlo

  • zachování proplácení zdravotnických poplatků a žákovského jízdného 
  • našlo se 50 milionů na zachování vlakových spojů, které měly být zrušeny 
  • přeobsazení dozorčích rad v nemocnicích – odešli politici, nastoupili odborníci
  • snaha po mnoha letech dostavět domov pro seniory v Uhlířských Janovicích

Co se nepovedlo

  • snaha o otevřené a transparentní hospodaření
  • fakt, že v nové radě sedí lidé, kteří byli radními i za Davida Ratha

Zastupitelka Miloslava Vlková se své kolidující funkce ředitelky domova pro seniory už vzdala. Jenže předtím už proběhla dvě zastupitelstva, na kterých to mohla udělat. A ředitel nemocnice v Příbrami Stanislav Holobrada z funkce zatím neodstoupil.

Stejně tak se nynějšímu vedení kraje nedaří oprostit se od toho minulého v čele s Davidem Rathem, byť Řihák říká, že dost bylo Ratha, a o některých minulých projektech budou muset rozhodovat soudy.

 "Symbolem takového odpojení bylo odstavení Zuzany Moravčíkové. Otázkou ale je, nakolik se právě skrze ni povedlo vypořádat se s minulostí, když řada radních z éry Davida Ratha je ve vedení kraje i nyní," uvedl Švec.

Skoro nemožné je pak odříznout se od minulosti v případě některých investic. Jedná se například o peníze na opravu Buštěhradského zámku či na dostavbu domova seniorů v Uhlířských Janovicích.

Velkou částku peněz spolknou i úvěry na opravu silnic, které si vzalo minulé vedení kraje, ale platit je bude právě Řihákova vláda.

Kraj se s tím vyrovnává spíše rozvážně - například v případě Buštěhradu už skoro čtyři měsíce řeší otázku, jestli jej zakonzervovat, nebo převést zpátky na obec.

Řihák je více vidět jako senátor než hejtman

V čele kraje sice stojí silná politická osobnost, avšak podle politologa Švece je Řihák více vidět jako člen ČSSD a senátor než hejtman. Zároveň zmínil i hejtmanovu snahu prosadit v Kolíně muzeum Miloše Zemana.

"Přišlo mi až k pousmání, jaká témata má čas Řihák jako hejtman řešit," uvedl k tomu Švec. Druhým nejviditelnějším členem Řihákovy rady je Marek Semerád, který jako jediný požádal o 100 dní hájení.

Paradoxně je považován za spojence Davida Ratha. Semerád byl v minulosti kritizován asi nejvíce za své působení v zastoupení kraje v Bruselu. Nyní spolupracuje s Řihákem. Zároveň je však podle politologů i hejtmanovou největší slabinou.