Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klenoty se o víkendu vrátí na Karlštejn, poveze je Karel IV. s družinou

  8:24aktualizováno  8:24
O tomto víkendu se již pošesté vydá císař Karel IV. na své letní sídlo, hrad Karlštejn, aby tam zpátky přivezl repliky korunovačních klenotů. Ty se jako každý rok vrací z Pražského hradu, kde byly vystaveny. Královský průvod uvítají v několika obcích, kde na účastníky čeká bohatý doprovodný program.

Královský průvod dostane na cestu na Karlštejn požehnání. Na místo dorazí v neděli odpoledne. | foto: Jan Hocekpro iDNES.cz

Každý rok po Velikonocích si za vlády Karla IV. mohli lidé v Praze prohlédnout korunovační klenoty v Chrámu svatého Víta. Touto dobou už však poklad putoval zpět na Karlštejn do klenotnice, kde jej panovník uchovával. Právě tento návrat každoročně připomíná Královský průvod, který se letos koná o tomto víkendu.

"Královský průvod bude tento rok doprovázet klenoty už pošesté. Císaři i jeho choti bude dělat společnost přes dvě stě postav v historických kostýmech," řekla Lucie Šplíchalová ze společnosti SVP Agency, která akci pořádá.

Průvod Karla IV. na hrad Karlštejn krok za krokem

Karel IV. se se svou družinou vydá na Karlštejn

Karel IV. se s družinou vydá na cestu z Pražského hradu

Do středověkého veselení se na trase Pražský hrad – Karlštejn zapojí i několik obcí a čtvrtí. Někde pouze přivítají panovníka a jeho choť, v jejichž kostýmech vystoupí herci Vladimír Čech a Debora Štolbová, a popřejí mu šťastnou cestu. Jinde čeká na účastníky celodenní doprovodný program.

Průvod vyrazí ze třetího nádvoří Pražského hradu, kde také dostane na cestu požehnání. V sobotu večer vystoupí slavní herci a zpěváci ve známém muzikálu Noc na Karlštejně na zámku v Dobřichovicích. Zábava tu ale začne už ve dvě hodiny odpoledne, středověkou atmosféru navodí dobový jarmark.

Z Dobřichovic se slavnostní průvod vydá na druhou část své cesty v neděli v deset hodin dopoledne. Budou ho vyhlížet v Řevnicích, kde bude možné navštívit košíkářské trhy a poslechnout si vystoupení dětských souborů.

V Karlštejně budou císaře vyhlížet už od rána

Nejpestřejší program čeká na účastníky přímo v Karlštejně. Na louce u mostu budou moci ochutnat středověkou kuchyni, zapojit se do soutěže v jedení koláčů nebo si vsadit na myší dostihy. Mistři rytíři budou předávat své zkušenosti ve škole šermu.

O zajímavou podívanou se postará závod mužských spřežení a na sklonku dne se nad Karlštejn vznese horkovzdušný balon. Císař Karel IV. dorazí se svým průvodem do cíle v půl čtvrté odpoledne a osobně ocení vítěze vědomostní soutěže Po stopách Karla IV. i nejkrásnější princeznu.

Po dlouhé cestě se pak klenoty na rok opět uschovají v královské klenotnici na hradě v kapli svatého Kříže.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Chatař rozbil oběti hlavu motykou, za pokus vraždy dostal deset let

Šestapadesátiletý Anton Gál čelí obvinění z napadení muže, který na jeho...

Motykou v zahrádkářské kolonii v Hloubětíne loni podle spisu vážně zranil šestapadesátiletý Anton Gál o čtyřiadvacet...

Bezejmenné náměstí v Dejvicích se mění na Šabachův park

Bezejmenné náměstí mezi ulicemi Kafkova a Wuchterlova v pražských Dejvicích...

Dosud bezejmenné náměstíčko mezi Wuchterlovou a Kafkovou ulicí v Praze 6, které bylo zatím označováno jako U koní, bylo...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz