Kralupy přestaví obchodní dům na radnici. Pro jsou lidé i vedení města

  15:25aktualizováno  15:25
V Kralupech nad Vltavou budou mít novou radnici. Vznikne přestavbou obchodního domu Máj. Rozhodli o tom zastupitelé, když následovali rozhodnutí místních lidí i odborné poroty a odsouhlasili vítězný projekt na přestavbu Máje. Úředníci tak budou pod jednou střechou. Stavět by se mělo začít příští rok.

Bývalý obchodní dům Máj se za dva roky promění v moderní radnici. | foto: Vizualizace: RH-ARCH, s.r.o.

Nová radnice by měla být po kompletní rekonstrukci objektu otevřena na podzim 2013. Stát by měla přibližně 170 milionů korun. Město ji však bude z větší části platit z ušetřených peněz. Přesto se nejspíš nevyhne zhruba padesátimilionovému úvěru.

"Městský úřad je dnes rozmístěn ve třech budovách. To je pro občany velmi nepraktické. K tomu všemu musíme v těchto lokalitách platit nájem. Potřebujeme vlastní budovu, kde by mohl úřad bez problémů fungovat," řekl starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček.

Výhodou obchodního domu Máj je, že ho vlastní město. Budova není živnostníky plně využívána. "O pronájem prostorů obchodního domu není zájem. Obchodníci využívají jen dvacet procent. Tím, že zde vybudujeme městský úřad, zabijeme dvě mouchy jednou ranou," podotkl starosta.

"Do budovy se pak vejde celý městský úřad a ještě nám zbude malá rezerva. V prostorách budeme zaměstnávat na 117 úředníků," vypočetl.

Přestěhovat se musí i základní umělecká škola

Stavba bude ale náročná. Bude se bourat celé jedno křídlo a stavět nástavba na střeše. Vzniknou také podzemní garáže. "Budova se zásadně změní, významným prvkem bude dřevo," popsal Holeček.

Architektonický ateliér z Prahy nyní vypracovává projektovou dokumentaci. Poté bude vypsána veřejná soutěž. "Odhadované náklady jsou okolo 170 milionů korun, je ale možné, že v soutěži se cena nakonec o něco sníží," řekl Holeček.

Město je na tom finančně dobře a má našetřené velké rezervy. Přesto si ale bude muset pravděpodobně vzít úvěr. Právě ten byl předmětem sporů na posledním zastupitelstvu. "Nakonec jsme se dohodli, že konkrétní financování bude ještě odsouhlaseno, až se celá věc více vyvine," poznamenal Holeček.

S rekonstrukcí obchodního domu by se mělo začít na jaře příštího roku. "Otevření radnice plánujeme nejpozději na podzim 2013," dodal starosta.

Kromě živnostníků má nyní v obchodním domě pronajaty prostory i část základní umělecké školy. Město přišlo s několika možnostmi, kam studenty přesunout. Nakonec zvítězila budova základní školy v Třebízské ulici, kde jsou volné prostory.Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Uměleckoprůmyslové muzeum je opět krásné. Už 118 let hlídá český vkus

Vstupní sál do expozic vyniká slavnostní výzdobou - stropní malby od Karla V....

Průmyslová velkovýroba a s tím spojený pokles obecného vkusu stály před 118 lety za vznikem Uměleckoprůmyslového muzea...

Průsak vody na Bořislavce řeší policie jako obecné ohrožení z nedbalosti

Kvůli průsaku vody do stanice metra A Bořislavka nejezdí metro mezi Náměstím...

Pražská policie zahájila trestní řízení kvůli nedělnímu průsaku vody do stanice metra A Bořislavka, spatřuje v něm...

Po nehodě na Benešovsku zemřel řidič, dvě děti se vážně zranily

Tragická dopravní nehoda se stala v pátek kolem půl jedenácté dopoledne na...

U Vlašimi na Benešovsku narazilo po 15. hodině osobní auto do stromu. Řidič po nehodě zemřel. Dvě vážně zraněné děti...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz