Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Gang padělal v Praze ukradené doklady, dodával je i na Blízký východ

  • 0
Skupinu sedmi cizinců zadrželi koncem října v Praze detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Šest mužů a jedna žena jsou podezřelí z padělání dokladů, podle vyšetřovatelů si tak přišli na více než milion korun.

Akce na níž se podílel také Europol, byla součástí mezinárodní operace namířené proti zprostředkovatelům a odběratelům padělaných dokladů v Německu, Francii, Rakousku a Británii. Během ní bylo v zahraničí zadrženo dalších devatenáct lidí.

V Praze zatkli kriminalisté 22. října šest mužů a jednu ženu ve věku 35 až 47 let pocházející z Arménie, Moldávie, Alžírska, Tuniska a Ukrajiny. Policie je obvinila z padělání a pozměnění veřejné listiny a legalizace výnosů z trestné činnosti.

Skupina v české metropoli zajišťovala padělání českých cestovních pasů, řidičských a občanských průkazů především pro zprostředkovatele v Německu, Rakousku, Francii, Norsku, Velké Británii, Nizozemí, Finsku či Litvě.

"S  využitím odcizených originálů českých dokladů měli provádět pozměňující zásahy tak, aby identifikační údaje na dokladech odpovídaly požadavku objednatelů. Část produkce těchto dokladů byla zaslána i do Turecka, Libye a Spojených arabských emirátů," uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Kvůli minimalizaci rizika odhalení obvinění podle kriminalistů inkasovali odměnu 300 až 600 eur za jeden doklad přes další osoby, které peníze od zákazníků vybíraly a do Česka je posílaly hlavnímu organizátorovi. Podle policie se v Česku podařilo zadokumentovat zisk padělatelů ve výši 1,2 milionu korun.

Gangu podle policistů šéfoval Armén

Hlavou skupiny byl zřejmě sedmačtyřicetiletý Armén. "Měl udržovat kontakty na arménskou komunitu jak v zemích Evropské unie, tak i mimo ně," dodal Hanták.

Muž také uspokojoval poptávku po padělaných a pozměněných dokladech arabské komunity a ruskojazyčné komunity (Ukrajina, Moldávie), a to jak přímými kontakty na tuzemské objednavatele, tak i kontakty do zahraničí prostřednictvím dalších členů této organizované skupiny.

Policie provedla celkem dvacet prohlídek objektů. Kromě samotných padělků zajistila také různá zařízení sloužící k jejich výrobě, počítače, tiskárny se scannerem, laminovací zařízení, speciální papíry nebo lepidla.

Třem osobám bylo sděleno obvinění pro padělání a pozměnění veřejné listiny a třem obvinění pro legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Pět ze zadržených je ve vazbě, za mřížemi mohou strávit od tří do deseti let.