Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Kriminalita v Praze letos dramaticky vzrostla. Může za to i amnestie

  • 5
Kriminalita v Praze se do konce roku zřejmě dostane na dramatickou úroveň let 2008 a 2009, kdy policisté napočítali přes 83 tisíc trestných činů. Poslední čtyři roky se přitom dařilo bezpečnost ve městě zlepšovat. Nyní, deset měsíců po amnestii, napočítala policie o 8 358 trestných činů víc než ve stejném období v roce 2012.

Z velké části za to mohou recidivisté, kteří se dostali na svobodu po amnestii, kterou v lednu vyhlásil bývalý prezident Václav Klaus.

Dá se očekávat, že za celý letošek bude v Praze více než osmdesát tisíc trestných činů. "Nárůst kriminality se letos v porovnání s loňskem pohybuje kolem patnácti procent a doufejme, že kulminuje," řekl ředitel pražské policie Martin Vondrášek.

Zároveň porovnal nejrůznější vlivy, které se obvykle podílejí na výši kriminality. "Po čtyřletém poklesu nenalézám jiný tak významný faktor, jako je amnestie. Proto po deseti měsících velmi opatrně říkám, že amnestie má podle všeho nejvýznamnější vliv na letošní narůst kriminality v Praze," uvedl Vondrášek.

Podle něj by se tedy bezpečnostní situace v hlavním městě mohla zlepšit zjednodušeně řečeno ve chvíli, kdy se policistům podaří recidivisty pochytat a poslat znovu za mříže.

"Jsem mírný optimista i proto, že se pražské policii daří svými akcemi i prevencí působit na vybrané druhy kriminality v nejpostiženějších lokalitách. Svědčí o tom i počet objasněných trestných činů, který meziročně stoupl za uplynulých deset měsíců o 1 390," dodal.

V celé republice spáchali amnestovaní do konce září přes čtyři tisíce skutků. "Z toho v Praze jich bylo 750. Převažuje majetková trestná činnost," dodala Hana Jeřábková z tiskového oddělení pražské policie. Tento počet však není konečný, řadu pachatelů totiž vyšetřovatelé ještě nedopadli a mohou mezi nimi být další recidivisté, kteří se v lednu dostali na svobodu.

Napravo od Vltavy se víc krade, nalevo víc podvádí

S nadsázkou se dá říci, že zločince v Praze dělí Vltava. Na pravém břehu - s výjimkou Nového Města - lidi nejvíce trápí vykradené sklepy, byty, domy. Vykradená auta se tu počítají po tisícovkách, ukradená ve stovkách.

Zloději obvykle nezpůsobí závratné škody a jejich zločiny nebývají zvláště promyšlené, i proto, že jsou pachateli zhusta narkomani. Typickou problémovou lokalitou je v tomto smyslu třeba Jižní Město nebo Lhotka.

"Na sídlištích je velká anonymita. Lidé se tu hodně stěhují, sousedé se vzájemně neznají. Při vyšetřování vloupání do bytů se občas setkáváme s tím, že ačkoli zloději dělali rámus, tak sousedé říkají, že nic neslyšeli," říká policejní mluvčí Jana Rösslerová.

A bohužel tu také vyšetřovatelé nejčastěji vyjíždějí k loupežným přepadením, kterých se lidé hodně bojí a kterých se na pravém břehu od ledna do konce září událo celkem 231. Ze sklepů, balkonů či od obchodů zmizelo skoro 1 200 kol.

Na levém břehu Vltavy a na Novém Městě řeší policisté kromě kapsářství a kuplířství i sofistikovanější hospodářské zločiny, proto je tu celková letošní škoda přes šest miliard. Například v částech, jako je Smíchov či zmíněné Nové Město, firmy častěji šidí daně. Státu tím jen letos způsobily škodu přes 1,2 miliardy korun. A na Letné či Malé Straně jsou zase problémem podvody, letos se škodou 962 milionů.