Praha posílá miliony poliklinice řízené firmou, do níž dal peníze Babiš

  14:24aktualizováno  14:24
Pražský magistrát pod vedením ANO posílá 41 milionů do Polikliniky Modřany. Zároveň nezaručuje, že tam pacienti i za pár let najdou své lékaře. Mluví se o střetu zájmů, neboť společnost, která si budovu pronajímá, spadá do svěřenského fondu Andreje Babiše.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek)

Polikliniku si od Prahy pronajímá firma Codum. Zatímco v předchozí smlouvě z roku 1997 se nájemce modřanské polikliniky výslovně zavázal, že bude v poliklinice provozovat vyjmenované lékařské obory (pediatrii, alergologii, chirurgii, dětskou kardiologii a podobně), v nové smlouvě z roku 2015 tento závazek chybí.

V loňském roce navíc hlavní město do polikliniky poslalo více než čtyřicetimilionovou dotaci na její rozšíření. V té době již Codum z 85 procent vlastnila společnost FutureLife, v níž má 90procentní podíl firma Hartenberg. Ta pak prostřednictvím další firmy Synbiol spadá do svěřenského fondu premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše.

Smlouva s firmou Codum

  • Firma v ní nezaručuje, že zachová stávající lékařské obory, pouze že polikliniku bude užívat jako zdravotnické zařízení.
  • Veškeré investice nad 50 tisíc korun uhradí magistrát, předchozí smlouva dávala veškeré investice na vrub nájemci.
  • Roční nájemné je 4,5 milionu korun. To je necelý dvojnásobek toho, co platil nájemce před 20 lety. Smlouva s firmou Codum končí 31. prosince 2026.

Vzhledem k tomu, že ve vedení Prahy je i hnutí ANO, opozice i protikorupční organizace hovoří o střetu zájmů. Navíc se obávají, že poliklinika postupně přestane sloužit svému původnímu účelu.

Firma se totiž v nové smlouvě zavazuje pouze k tomu, že „nájemce bude polikliniku používat za účelem provozování zdravotnického zařízení“. Podle opozičních politiků tak může hrozit, že Codum postupem času některé nevýdělečné obory zruší.

„Ve smlouvě není uvedena žádná pokuta v případě, že Codum nebude poskytovat v poliklinice vůbec žádné zdravotní služby,“ upozorňuje garant zdravotnictví za Piráty Zdeněk Hřib.

Závazek zachování rozsahu konkrétní zdravotní péče u soukromých provozovatelů poliklinik je přitom běžný. „Tuto formulaci obsahovala dokonce i jinak velmi nevýhodná smlouva Prahy 6 s Poliklinikou Pod Marjánkou,“ říká analytik Nadačního fondu proti korupci Martin Soukenka.

Ostře se vyjadřuje i pražská zastupitelka za ODS Alexandra Udženija. „Nekonkrétní výrazy nájemci umožňují, aby s objektem mohl nakládat podle svých potřeb,“ prohlašuje.

Firma Hartenberg s takovými výroky nesouhlasí. „Jsem přesvědčen, že v zastupitelstvu jsou profesionálové, a proto se mi nechce vůbec uvěřit tomu, že by zastupitel hlavního města takto chybně komentoval detaily nějaké smlouvy,“ uvedl investiční ředitel firmy František Tregler.

Vedení polikliniky uklidňuje, že k žádnému rušení oborů nedojde. „Prioritou je strukturu péče udržet, popřípadě ji rozšířit nebo zkvalitnit. Je to absolutně zásadní věc,“ říká ředitel polikliniky Radek Kliment.

Podobně se vyjadřuje i František Tregler z Hartenbergu. „Budova byla postavena a zkolaudována jako zdravotnické zařízení. Účel využití stavby je tedy jasný, Codum jakožto nájemce ho určitě měnit nebude, nemůže a ani nechce,“ uvedl.

Nejde o střet zájmů, říká Krnáčová

O zmiňované dotaci rozhodli pražští zastupitelé loni v červnu. Na otázku, zda Praha poslala podobně velkou dotaci i do jiné polikliniky se soukromým nájemcem, magistrát ani po urgencích neodpověděl. Dotaci navrhli politici za ANO – radní Radek Lacko a náměstkyně Eva Kislingerová.

„Poliklinika Modřany již dávno objemově nestačí pokrývat kapacitní nároky na zdravotní péči v jedné z nejrychleji rostoucích částí Prahy. Musí proto provozovat řadu detašovaných pracovišť,“ zdůvodňuje své rozhodnutí vedení magistrátu.

Opoziční zastupitelé i protikorupční organizace dotaci kritizují.

„Bylo by dobré posoudit, zda ze strany předkladatelů návrhu nedošlo ke spáchání přestupku podle zákona o střetu zájmů. Podle zákona musí veřejný funkcionář (primátorka, stejně jako všichni zastupitelé) oznámit nejpozději před hlasováním o dané záležitosti svůj (byť jen potenciální) střet zájmů,“ říká Marek Zelenka z organizace Oživení.

„Vedení města bezostyšně podporuje z veřejných peněz podnikatelské aktivity svého předsedy,“ tvrdí Alexandra Udženija.

MF DNES požádala o vyjádření předkladatele návrhu o dotaci – radního Radka Lacka (ANO), který ale neodpověděl.

Primátorka Adriana Krnáčová už dříve uvedla, že o žádný střet zájmů nejde. Navíc magistrát dle jejích slov posílá podobně velké peníze i do dalších pražských poliklinik – například 30 milionů dostane na rekonstrukci poliklinika v Praze 7.

Jenže toto zařízení si nepronajímá soukromá společnost. Navíc má plně využité stávající prostory.

Poliklinika připomíná supermarket

Dnes totiž modřanskou polikliniku zhruba ze třetiny zabírají firmy, které nemají se zdravotnictvím nic společného. Výčet provozoven připomíná spíše supermarket – lze tam najít prodejnu lyží, snowboardů, zakázkové krejčovství, kadeřnictví, kosmetiku, modelářské potřeby, prodejnu šperků.

Kritikům se nelíbí ani další podmínky smlouvy. Například to, že veškeré investice nad 50 tisíc korun zaplatí město z vlastních peněz, přestože v dřívější smlouvě musel nájemce údržbu budovy hradit na vlastní náklady.

„Je otázka, jestli taková částka je dostatečná,“ říká Martin Soukenka z NFPK.

A jak toto ustanovení vysvětluje magistrát? „V současné době správu objektu vykonává společnost, která má s hlavním městem uzavřenu mandátní smlouvu. Dříve ji vykonával nájemce sám,“ odpověděl mluvčí Vít Hofman. Poté, co MF DNES chtěla formulaci vysvětlit, úřad už nereagoval.

Firma Codum navíc zaplatí každý rok magistrátu na nájmu celkem 4,5 milionu korun. To je necelý dvojnásobek částky, kterou nájemce platil před 20 lety.

Firma Hartenberg se zaměřuje především na oblast umělého oplodnění, gynekologie a poslední dobou i dlouhodobé intenzivní péče.

Nejčtenější

Smíchovský terminál bude odvážný, autobusy mají stát nad vlakovým nádražím

Na Smíchově vznikne obří dopravní terminál za miliardu korun. Na obrázku jedna...

Praha do roku 2023 vybuduje až za miliardu korun nový dopravní uzel na Smíchově. Podle studie Institutu plánování a...

V Praze vyhořela hala trampolínového centra, budovu možná strhnou

Pražští hasiči zasahují ve Vysočanech, kde začalo 9. listopadu 2018 večer hořet...

V pražských Vysočanech vyhořelo sportovní centrum. Škody se odhadují na 20 milionů korun. Budova má poškozenou štítovou...

Trampolínovou halu někdo zapálil úmyslně, vybavení v ní zůstalo

Požár haly v pražských Vysočanech, ve které do října fungovalo trampolínové...

Vyšetřovatelé hasičů i policie jsou přesvědčeni, že noční požár haly trampolínového centra v pražských Vysočanech někdo...

Typový dům byl dobrou volbou. Stékající vodě z polí se šikovně vyhnul

Žádné herbicidy, žádné fólie schované pod zeminou, voda v biotopu je upravená...

Děti vylétly z hnízda, založily svoje rodiny a do života Hanky a Karla vstoupila nová etapa. A tak vznikl dům v Brdech....

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Další z rubriky

Kůň zachránil jezdkyni před přepadením, odcválal z dosahu cyklisty

Policie hledá muže, který přepadl jezdkyni na koni.

Středočeská policie prosí veřejnost o pomoc při pátrání po muži, který v lese u Bojanovic na Praze-západ přepadl...

Ředitel Aleš Herman opouští IKEM, ministr přijal jeho rezignaci

Ředitel IKEM Aleš Herman hovoří při tiskové konferenci k řetězové transplantaci

Ředitel pražského Institutu klinické a experimentální medicíny Aleš Herman rezignoval. Z funkce odejde po sedmi letech...

Řidič na Černém mostě srazil třináctiletou dívku a ujel

Ilustrační snímek

Pražská policie hledá svědky nehody, která se stala na Černém mostě. Řidič srazil na silnici přebíhající třináctiletou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz