Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká voda potopila i dětský areál v Braníku. Na opravu stále čeká

  10:57aktualizováno  10:57
Čtvrt roku po povodních stále není zprovozněn jeden z největších dětských areálů v Praze – Kroužky na Vltavě v Braníku. Následky velké vody však stále likvidují i jinde. Například na Dětském, Císařském nebo Libeňském ostrově.

Osiřelý areál Kroužků na Vltavě. Provoz zastavila velká voda a obnova je v nedohlednu | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

 Sportovní středisko Hamr a Kroužky na Vltavě. Dva rekreační areály v těsném sousedství. Oba v červnu zaplavila Vltava. Ale jen Hamr, kde voda zničila tenisové a volejbalové kurty či podlahy v halách, se bleskově obnovil a zachránil letní sezonu. Kroužky už tři měsíce skomírají.

"Je to smutný pohled. Kroužky jsem měla ráda. Děti se tam vždycky vyřádily," poznamenala Pavla, která se na vedlejší bruslařské stezce prohání na in-linech. "Je vidět, že když je něco v soukromých rukách, jedná se rychle. Protože jde i o kšeft," dodala při pohledu na zaplněné tenisové dvorce.

Na pískové i travnaté hřiště vedle se však jen snáší žloutnoucí listí ze stromů. Nevyužité zůstávají venkovní atrakce včetně toboganů a lanového centra s prolézačkami – údajně největšími na světě. Ale kvůli zničeným technologiím v suterénu někdejší vodárny také klubovny, které dětem nabízely mimoškolní vyžití a vzdělávání.

Obnova jen až po kompletní rekonstrukci

Areál měla od jeho vybudování v roce 2011 pronajatý od města společnost Kroužky, jejíž hlavní náplní je organizace zájmové činnosti. Smlouva se obnovovala vždy po roce.

"Jsme naštvaní, že se nic neděje. Proč se z vody rychle oklepal Hamr nebo Žluté lázně a Kroužky ne?," postěžovala si ředitelka centra Marie Růžičková. "Zvlášť když teď v létě bylo tak hezky."

Do kluboven si nacházelo cestu několik stovek dětí týdně, na venkovní hřiště také. Roční návštěvnost se blížila půl milionu vstupů. V létě se tu pořádaly prázdninové tábory.

Růžičková připomněla snahu společnosti vyjednat s magistrátem alespoň zpřístupnění venkovních hřišť.

"Ale protože nefunguje elektřina a problém by byl i s vodou, toaletami a hygienou, bylo řečeno, že se otevře až po kompletní rekonstrukci," dodala.

Kdy bude areál znovu otevřen, zatím neví ani magistrát

"Záměrem města je, aby byl v co nejkratší době opraven a mohl opět sloužit veřejnosti," uvedla mluvčí metropole Tereza Králová. Dosavadní průtahy vysvětlila neshodami zástupců města s cenovými nabídkami firem, které chtěly areál opravit. Proto bude vypsáno nové výběrové řízení.

Areál byl zbudován za 133 milionů korun. Dalších 30 milionů spolkly herní prvky. Na oba projekty město dostalo zčásti evropské peníze, ale nakonec je nevyužilo.

Nečinností přichází magistrát o příjem z pronájmu. Společnost Kroužky podle manažera Marka Vraného platila na zálohách na energie a za provoz kolem 120 tisíc korun měsíčně.

"Hlavní část příjmů jsme měli vlastně jen z prodeje občerstvení," uvedl Vraný. Do dovybavení areálu investoval na počátku čtyři miliony. "Za dva roky jsme získali milion a půl zpět, na nule jsme měli být do pěti let," upřesnil.

Společnost má na jednu stranu štěstí. Stávající smlouva vypršela v červnu – právě v době povodní. Nová proto nebyla uzavřená, a tak provozovatel nemusí platit za něco, co by nemohl užívat. Do areálu však díky dohodě s městem dosavadní nájemce může.

Až se areál opraví, budou Kroužky podle Vraného opět usilovat o nájemní smlouvu. „Chceme změnit celou koncepci a nově se více zaměřit na aktivity seniorů,“ prozradil Vraný.
Nejčtenější

VIDEO: Příval urážek a každý osmý bez lístku. Revizoři na noční čelí agresi

Při noční směně bývají lidé agresivnější, občas je musí klidnit i policie.

Noční služba revizorů se od denní liší hlavně cestujícími, kteří jsou agresivnější nebo pod vlivem alkoholu. Revizoři...

Parkoviště prodané k bytům je veřejné, majitelům to developer neřekl

Developer rozprodal parkoviště pod domem v Letňanech i s veřejným stáním....

Obyvatelé domu v pražských Letňanech koupili s bytem i parkovací stání. Jenže některým z nich developer prodal i místa,...V pražské Vinoři hořela hala poblíž benzinky. Škoda bude až 50 milionů

Hasiči zasahují při požáru haly v pražské Vinoři. (5.prosince 2017)

V pražské Vinoři v úterý večer hořela hala, ozývaly se z ní také výbuchy. Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu,...

VIDEO: Policie hledá muže, kteří pomocí léčky okradli ženu u bankomatu

Okradená paní u bankomatu

Pomocí triku připravili neznámí muži o platební kartu ženu, která si právě vybírala hotovost z bankomatu v Proseku....

Tvrdík těžko hledá pozitiva, Šilhavý to má nahnuté. Co Slavia udělá?

Trenér Slavie Jaroslav Šilhavý v duelu v Plzni.

Byla to běžná pracovní schůzka trenéra prvního mužstva se sportovním ředitelem jako po kterémkoli zápase. Ve fotbalové...Další z rubriky

Exšéf strážníků centra Prahy dostal pokutu dvacet tisíc, spor žene k soudu

Ředitel městské policie Prahy 1 Miroslav Stejskal v diskusním pořadu Rozstřel.

V případu dnes již bývalého ředitele Městské policie Praha 1 Miroslava Stejskala, který čelí obžalobě ze zneužití...

Lávka na výtoňském železničním mostě se dočasně zavře, nahradí ji přívoz

Železniční most v Praze

Lávky pro pěší po stranách železničního mostu na pražské Výtoni budou od pátku uzavřeny kvůli havarijnímu stavu....

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz