Interiér Betlémské kaple na Žižkově | foto: Petr Kozlík, MAFRA

Zapadlý kostel na Žižkově je chloubou kubismu. Slaví stovku

  • 3
Je nenápadný, až zapadlý na dvoře pavlačového domu. Řeč je o kostelíku v Prokopově ulici na Žižkově, který letos slaví sto let. Je jediným místem v Praze, kde se dochoval původní kubistický interiér.

Pamětní deska na zdi Betlémské kaple na Žižkově připomíná oběti německé okupace. Vzpomíná rodinu Fafkovu, která ukrývala parašutisty Jana Kubiše a Josefa Gabčíka, když spáchali atentát na Heydricha.

Chybělo málo a jejich posledním útočištěm se stal právě tento zapadlý kubistický kostelík na dvoře činžovního domu v Prokopově ulici.

Kaple letos slaví sté výročí.

„Uvažovalo se o tom, že by se ukryli do malého sklepa pod kostelem, ale odbojáři se obávali, že je tam z okolních bytů moc vidět. Tak se zvolila krypta pravoslavného chrámu v Resslově ulici,“ vysvětluje současný farář Betlémské kaple na Žižkově Pavel Kalus.

Slavnější jmenovec

Zbytek jejich příběhu každý zná. O existenci unikátní kubistické stavby s prvky secese v srdci Žižkova však nemá většina Pražanů ani ponětí. Navíc, když se řekne Betlémská kaple, každý si představí jen stejnojmenný, asi o čtyřicet let mladší kostel na Starém Městě.

Nejznámější kubistické památky v Praze

- Dům U Černé Matky Boží, Celetná
- Kovařovicova vila, Libušina
- Trojdům, Rašínovo nábřeží
- Činžovní dům v Neklanově ulici
- Kandelábr, Jungmannovo náměstí
- Dům Diamant, Lazarská
- Legiobanka, Na Poříčí
- Palác Adria, Národní
- Libeňský most
- Učitelské domy, Praha 1

„Unikátní na té stavbě je zejména to, že se tam dochoval i kubistický interiér. Dá se říci, že jde o jediný původní interiér v tomto slohu v Praze. Nejznámější je ten v kavárně U Černé Matky Boží, ale to je pouhá kopie,“ poukazuje historik architektury Zdeněk Lukeš.

Vzácný kubistický interiér už se pak podle něj ukrývá pouze v kostele v Pečkách na Kolínsku od architekta Oldřicha Lisky. V tomto případě však jde pouze o vnitřní prostory. Stavba jako taková je totiž v duchu architektonické moderny.

„Kubismus je jeden ze dvou architektonických stylů, které vznikly v Česku, a je ve světě velice ceněný. Jinde než u nás totiž kubistickou architekturu nenajdete,“ připomíná Lukeš.

Kazatelnu žižkovské kaple zdobí typicky kubistický hvězdicový motiv, který se objevuje i na dalších místech kostela. Vzácný interiér doplňuje i nová výmalba v duchu tohoto stylu, o kterou se v roce 1992 postarali studenti uměleckoprůmyslové školy.

Autor kaple Emil Králíček má v Praze kolem deseti kubistických realizací. Nejznámější je dům Diamant na rohu Spálené a Lazarské ulice a jediná kubistická pouliční lampa na světě na Jungmannově náměstí. V roce 1930 spáchal architekt sebevraždu a po dlouhá desetiletí bylo jeho dílo zapomenuto.

Zkušebna pro Plastiky?

S unikátní kaplí je spojena také jedna legenda, která po Žižkově koluje. Podlé té v ní na začátku kariéry zkoušela skupina The Plastic People of the Universe. Ale...

„Je pravda, že jsme se tam v roce 1973 setkali s bubeníkem Jirkou Šulou. Zkoušel tam a my jsme se tam s ním šli s Mejlou seznámit, protože jsme hledali bubeníka. Určitě jsme tam ale nezkoušeli,“ uvádí legendu na pravou míru zpěvák a klávesista kapely Josef Janíček.

Kostel je pro veřejnost běžně přístupný. Skrývá se ve dvorním traktu domu čp. 216 v Prokopově ulici. Příležitostně se tu konají i koncerty a přednášky.