Vzácná kutnohorská iluminace bude k vidění i na výstavě o Jagelloncích.

Vzácná kutnohorská iluminace bude k vidění i na výstavě o Jagelloncích. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Kutná Hora bude hostit kulturní událost roku, výstavu o Jagelloncích

  • 0
Středočeskou kulturní událostí letošního roku bude jednoznačně mezinárodní projekt Europa Jagellonica. Do Kutné Hory dorazí v květnu. Galerie Středočeského kraje (GASK) takovou výstavu ještě nezažila. Rozsáhlý česko-německo-polský projekt, který představí umění za vlády Jagellonců, začíná právě tam.

"Bude to mimořádná věc, pro Kutnou Horu naprosto nevídaná, a vlastně i pro celou Českou republiku," uvedl už loni v květnu středočeský hejtman David Rath.

Výstava, která představí umění pozdní gotiky a rané renesance, má totiž rozpočet 20 až 25 milionů korun. Z toho 5 milionů korun poskytne právě Středočeský kraj.

Výstava představí asi dvě stovky mimořádných uměleckých děl středoevropské provenience, z nichž větší část je dnes roztroušena ve sbírkách významných muzeí umění v Evropě i USA.

Část z nich se však stále nachází v kostelech, kaplích nebo radních sálech. A většina z nich nebyla dosud v zahraničí vystavena.

Lidé opět uvidí i vydraženou iluminaci

Ústředním exponátem výstavy, mapující dobu mezi roky 1386 a 1572, bude obraz Navštívení Panny Marie od Mistra M. S., zapůjčený z budapešťské galerie Magyar Nemzeti Galéria.

"Mně se ten obraz velmi líbí, namaloval ho jeden z nejvýznamnějších malířů té doby žijící v Banské Štiavnici, která byla jako Kutná Hora hornickým městem," popsal už dříve kunsthistorik Jiří Fajt, kurátor jagellonské výstavy.

"Schválně jsem vybral méně známý motiv, a ne kutnohorskou iluminaci, kterou kraj v roce 2009 vydražil v Londýně a je už za tu dobu poměrně známá. Ta tam ovšem samozřejmě bude vystavena také," slíbil Fajt.

Projekt volně navazuje na úspěšnou výstavu Karel IV., císař z Boží milosti, kterou v letech 2005 až 2006 v newyorském Metropolitním muzeu a na Pražském hradě vidělo čtvrt milionu návštěvníků.

Tentokrát však výběr padl na středočeskou Kutnou Horu, a to především kvůli autentickému prostředí pozdně středověkého horního města.