U nás si člověk uvědomí, co je opravdu důležité. Říká správkyně kostnice

  6:22aktualizováno  17:22
Ředitelka kutnohorské farnosti Radka Krejčí, která má na starosti mimo jiné i tamní mytickou kostnici, nedočkavě vyhlíží zahraniční turisty. Kvůli pandemii musela na půl roku kostnici zavřít. Přesto optimisticky hledí do budoucnosti. „Ono mi ani nic jiného nezbývá. Díky tomu, že svoji práci miluji a je tak pestrá a naplňující, je všechno hned lehčí,“ říká Krejčí.
Radka Krejčí, ředitelka kutnohorské kostnice. (2. 8. 2021)

Radka Krejčí, ředitelka kutnohorské kostnice. (2. 8. 2021) | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Ředitel lidického památníku v minulosti řekl, že každý Čech by měl alespoň jednou za život navštívit Lidice. Platí to samé podle vás i o kutnohorské kostnici?
Zrovna nedávno jsem vymyslela motto: Kdo nikdy nebyl v kostnici, jako by nebyl. A opravdu si myslím, že to tak je. Sedlecká kostnice je unikátní, a jakmile do ní člověk vstoupí, tak si uvědomí, co je v životě skutečně důležité. Zatímco zmíněné Lidice jsou významným místem v kontextu novodobých dějin, naše kostnice má kořeny až ve dvanáctém století. Ta hluboká historie je tu všudypřítomná a rezonuje v celém areálu.

Souhlasíte však, že u řady lidí může kostnice vzbuzovat i rozporuplné pocity?
Určitě. Hlavně Češi ji mohou vnímat jako něco morbidního, bizarního, nebo dokonce nechutného. Ale je nutné si uvědomit, že jde o hluboký otisk doby a nedílnou součást naší historie. A také pramen, jakým způsobem lidé ve středověku vnímali smrt.

Pojďme od minulosti k současnosti. Vrátila se v létě návštěvnost kostnice a dalších památek, které spravujete, na úroveň doby před pandemií?
Bohužel, s rokem 2019 to nelze srovnávat, turistů je o poznání méně. Celý cestovní ruch v Kutné Hoře se změnil. Kdyby byl rok 2019, tak tudy teď (rozhovor vznikal v pátek ráno v infocentru farnosti, pozn. red.) prochází už nejméně šestá skupina asijských turistů. To nyní neuvidíte.

Předpokládám, že zahraniční turisté vám citelně chybějí...
Jednoznačně. Když se podívám do čísel před pandemií, tak většina našich návštěvníků přijela z ciziny. Ať už ze západní Evropy, Číny, Japonska nebo Koreje. Pokud to zobecním, tak zahraniční turisté, kteří přijeli do Prahy, zároveň v rámci výletů vyrazili i do Českého Krumlova a Kutné Hory. Loni a letos k nám přijelo zhruba o sedmdesát procent turistů méně než v letech před pandemií. A kdybych počítala jen cizince, tak je to dokonce devadesát procent. V posledním roce a půl jsou totiž majoritní skupinou Češi. Z toho zbytku, který tvoří cizinci, výrazně přibylo pouze Poláků a lidí z Pobaltí.

Dají se na tom poklesu najít nějaká pozitiva?
A víte, že kupodivu ano? Dříve jsme totiž hodně bojovali s takzvaným overturismem. Lidé nás brali prostě jako atrakci; stejně jako například Louvre, Pisu nebo Split. To vše s pandemií rázem opadlo. A je potřeba říct, že turismus je teď v Kutné Hoře mnohem zdravější. Lidé přijíždějí i na několik dní a nejsou tak časté výlety typu „vidět kostnici a hned odjet“. Především české rodiny, které v létě přijíždějí, tu pobudou dva tři dny, projdou si celý region, což je navázané na další služby cestovního ruchu, jako jsou hotely, restaurace, muzea a ostatní památky.

Pokud se nemýlím, tak jste měli zavřeno od loňského října až do letošního 5. května. Byla někdy kostnice tak dlouho uzavřená?
Ne, nikdy, a to vezměte, že jako turistický objekt se kostnice pro veřejnost otevřela už před druhou světovou válkou. Přišli jsme tak o desítky milionů korun.

Musela jste kvůli ztrátám ze vstupného, které jsou vaším hlavním příjmem, propustit některé zaměstnance?
Bohužel. Před pandemií nás tu bylo dvacet a zůstalo dvanáct. S osmi lidmi jsem se bohužel musela rozloučit. Kromě toho, že bych už neměla na jejich výplaty, bych kvůli úbytku turistů pro ně neměla ani práci.

Radka Krejčí

  • Ředitelka Římskokatolické farnosti Kutná Hora – Sedlec. Ta kromě duchovní činnosti, již vede vikář Pavel Tobek, spravuje i sedleckou kostnici s podzemní kaplí hřbitovního kostela Všech svatých, chrám Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele, který je nejstarším katedrálním chrámem ve střední Evropě, a románský kostel svatého Jakuba, jehož výzdoba je nejrozsáhlejším zachovalým souborem románské plastiky v ČR. 
  • Narodila se v Jablonci nad Nisou a vyrůstala v Desné v Jizerských horách. 
  • Věk: 38 let. 
  • Vzdělání: obor filozofie a český jazyk na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. 
  • Má šestiletého syna.
  • Koníčky: hudba (jazz, grunge), knihy, historie, běh. 

Před postem ředitelky sedlecké farnosti pracovala jako HR manažerka pro centrální Evropu v módní firmě. „Bylo to ale hodně náročné a dá se říci, že jsem tam vyhořela. To se v Kutné Hoře stát nemůže; už kvůli tomu, jak mě naplňuje práce na místním komunitním životě a s historií,“ říká Radka Krejčí.

Jak se výpadek v příjmech podepsal na rozsáhlé rekonstrukci kostnice, která probíhá za plného provozu už několik let?
Práce, které začaly v roce 2014, jsme museli letos výrazně zpomalit. Potýkáme se navíc s řadou komplikací; nepracujeme totiž jen s maltou a cihlou, ale také s lidskými ostatky. A tak řešíme, kam pohřbít kubíky poničených kostí, které už není možné použít, nebo problémy se statikou a vlhkostí v kostnici. Náročná je také práce restaurátora, který renovuje tisíce kostí. Nejdříve je totiž musejí mechanicky očistit kartáčkem, poté je namočí ve vápenném mléce a nakonec je suší. Zatím jsme do oprav investovali celkem kolem 80 milionů korun. A vzhledem k tomu, že práce nejsou ani v polovině, vyšplhají se náklady k téměř 200 milionům korun.

V souvislostí s pietou v kostnici mě zaujalo, že jste v ní turistům zakázali focení. Proč?
Někteří turisté totiž absolutně nerespektují, že se nacházejí v místě hromadného hrobu našich předků. S kostmi se lascivně fotili. Dělali si nechutná selfie, která dávali na sociální sítě, a někteří dokonce kosti olizovali, což je šílené. Jedna paní v kostnici cvičila jógu. A když už jsme u těch bizarností: občas se nám stává, že nám lidé nabízejí ostatky svých příbuzných, kteří zemřou...

... jako že někdo zavolá, že by chtěl mít dědečka v kostnici?
Ano, skutečně se to občas děje. Ale jak někdy s černým humorem říkám: nové už nebereme. V kostnici se zrcadlí otisk historie a jsou v ní umístěné kosti obětí hladomoru a husitských válek.

Jaké speciální akce v létě v objektech farnosti probíhají?
Nejvíc nás těší třináctý ročník festivalu Kutnohorské léto, kdy se každý den v týdnu koná nějaká zajímavá noční produkce. V pondělí tak máme v sedlecké katedrále Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele, jež je podle mě ještě krásnější než známější Chrám svaté Barbory, večerní kostýmované prohlídky s cisterciáckými mnichy a řádovými sestrami. To samé pak čeká návštěvníky kostnice o úterních večerech. V katedrále je navíc výstava místního fotografa Ondřeje Soukupa věnovaná tragédii v Černobylu. Největším lákadlem zářijového programu je pak koncert „Paganini“ v podání houslisty Pavla Šporcla.

Jaké podmínky nyní vlastně musejí lidé dodržovat při návštěvě kostnice? Vyžadujete certifikáty o očkování či testu?
Ne, pro nás platí stejná pravidla jako pro muzea. Vzhledem k tomu, že u nás téměř nemáme skupinové prohlídky a kostnice je určená výhradně pro ty individuální, tak nic z toho nekontrolujeme. Výjimkou jsou jen noční skupinové prohlídky kostnice a sedlecké katedrály, kde je nutné mít u sebe doklad o bezinfekčnosti.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Kriminalisté řeší vraždu v Řepích, po napadení v autoservisu tam zemřel muž

18. dubna 2024  14:38,  aktualizováno  19.4 13:45

Pražští policisté vyšetřují případ napadení v autoservisu v Řepích. „Na místě byl zadržen jeden...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sochař Černý se v televizi pohádal s kurátorkou o „motýly“. Padly i vulgarismy

20. dubna 2024  16:24

Boj o moderní umělecká díla si vyžádal na poměry České televize ostrou slovní přestřelku. Stalo se...

Prahu čeká velká tramvajová výluka. Dvacet linek změní na dva měsíce trasu

24. dubna 2024  16:28

Cestující v Praze čeká od pondělí 29. dubna rozsáhlá výluka tramvají, která bude trvat přibližně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Olomouc 2:2, domácí srovnali před koncem. Titul se jim vzdaluje

21. dubna 2024  14:11,  aktualizováno  17:13

Že po jednoznačné první půli padnou po přestávce v Edenu rychlé dva góly, se dalo celkem jasně...

Tvář stará tisíc let. Podobu sv. Vojtěcha odhadli odborníci podle lebky z pokladu

25. dubna 2024  17:04

Pravděpodobnou podobu patrona pražského arcibiskupství sv. Vojtěcha ve čtvrtek odhalili zástupci...

V plaveckém bazénu v Řepích utonul muž, nejspíš měl zdravotní problém

25. dubna 2024  16:09

Ve veřejném plaveckém bazénu v pražských Řepích ve čtvrtek utonul přibližně sedmdesátiletý muž....

Omezí příjezd Středočechů do Prahy závory a buspruhy? Kraji se plány nelíbí

25. dubna 2024  14:51,  aktualizováno  15:20

Vedení Středočeského kraje se ohradilo vůči záměrům Prahy 6 na regulaci dopravy. Jednat se má...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...