V kutnohorské Jezuitské koleji sídlí středočeská galerie GASK.

V kutnohorské Jezuitské koleji sídlí středočeská galerie GASK. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Kutná Hora si připomene 50. výročí vyhlášení památkovou rezervací

  • 0
Kutná Hora si letos připomene padesát let od chvíle, kdy byla vyhlášena městskou památkovou rezervací. Město proto připravilo výstavu a také semináře, které mají zájemcům ukázat, jak se Kutná Hora v průběhu uplynulých pěti desítek let měnila. Proměna je nejvíc vidět na opravených fasádách a nové dlažbě.

"Vyhlášení bylo pro Kutnou Horu velmi důležité. Hodnotící zpráva při zápisu charakterizovala město jako nejhůře zachované z těch měst, která byla v roce 1961 vyhlášená jako památková rezervace. To se zdá z dnešního pohledu překvapující," uvedl Aleš Pospíšil z kutnohorského pracoviště Národního památkového ústavu, který připravuje pro významné jubileum program.

NEJVÝZNAMNĚJŠÍ KUTNOHORSKÉ PAMÁTKY

Chrám sv. Barbory
V roce 2003 se zjistilo, že je zdivo velmi narušené a hrozí zřícení části jeho opěrného systému. Chrám se stále opravuje. Oprava do dnešního dne stála už přes 200 milionů korun.

Kostnice
V současné době se připravuje její rekonstrukce. Odborníci se budou zabývat její statikou i kostmi v ní uloženými, které se rozpadají. Výzdoba z kostí byla naposledy opravena v roce 1870 řezbářem Františkem Rintem.

Vlašský dvůr
Středověkou mincovnu začalo město opravovat v roce 2001. Nový plášť mohli místní obyvatelé i návštěvníci města obdivovat o pět let později.

Jezuitská kolej
Oprava začala už v roce 2004, jen první etapa stála 300 milionů korun. Loni se v jejích prostorách otevřela Galerie Středočeského kraje.

Nejen památky, ale celé městské jádro bylo tehdy v havarijním stavu. "Způsobilo to především špatné podloží, Kutná Hora je totiž celá poddolovaná," vysvětlil Pospíšil.

V šedesátých a sedmdesátých letech se proto začalo s rozsáhlou sanací podzemí města. Kromě toho bylo opraveno několik samostatných objektů, jako Sankturinovský nebo Knížecí dům, dnešní infocentrum či základní umělecká škola.

"Došlo také k neblahé výstavbě cizineckého hotelu zvaného Mědínek přímo na hlavním náměstí. Po roce 1995, kdy byla rezervace společně s katedrálou v Sedlci zapsána na seznam UNESCO, se začalo s postupnou obnovou nejvýznamnějších pamětihodností," řekl Pospíšil.

Největší proměnu Kutné Hory představují opravené památky, fasády domů i dlažba. Ta se včetně obnovy inženýrských sítí pokládá od roku 2009 za přispění evropských dotací.

"Někde se ruší chodníky a navrací se starší vzhled ulic a náměstí, jinde se naopak chodníky rozšiřují. V období komunismu se asfalt vylil všude, domy byly neopravené, výlohy zatlučené," poznamenala Dagmar Fundová, ředitelka Nadace Kutná Hora – památka UNESCO, která je hlavním organizátorem padesátiletého výročí vyhlášení města za památkovou rezervaci.

Městu pomohlo i zapsání na seznam UNESCO

Od roku 1995 se opravují nejvýznamnější objekty – kaple Božího Těla, chrám sv. Barbory, Jezuitská kolej, kde se otevřela Galerie Středočeského kraje, bývalá mincovna Vlašský dvůr či katedrála v Sedlci. "Tvrdím, že dnešní stavební aktivita na památkách v Kutné Hoře je srovnatelná s dobou před sto lety," řekla Fundová.

"Ten, kdo navštíví Kutnou Horu jednou za čas, si změn všimne víc než místní lidé nebo my, kteří se o obnovu města staráme, protože tady žijeme a máme to každý den na očích. Chtěl bych, aby si lidé uvědomili a připomněli si, co vše se tady za těch padesát let změnilo," podotkl Aleš Pospíšil.

Na každý měsíc je připravený seminář, vrcholem projektu bude výstava na Hrádku. Doprovodnou akcí bude výukový program, který jednoduchou a srozumitelnou formou na příkladu Kutné Hory vysvětlí základní pojmy – co je kulturní památka nebo národní kulturní památka, ze kterých se památková rezervace skládá, či kudy vedou její hranice.

Kutnohorská památková rezervace se rozkládá na ploše jedenašedesáti hektarů. Patří do ní 316 kulturních památek a dvě národní kulturní památky. Jsou to nejen objekty, které navštěvují turisté, ale i měšťanské domy, kašny nebo sochy.