Výstava o umění a kultuře ve střední Evropě za vlády Jagellonců v galerii GASK

Výstava o umění a kultuře ve střední Evropě za vlády Jagellonců v galerii GASK v Kutné Hoře nabízí na tři sta exponátů. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Kutnohorská galerie představuje evropskou kulturu za vlády Jagellonců

  • 2
Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře zahájila výstavu o umění a kultuře ve střední Evropě za vlády Jagellonců - Europa Jagellonica. Celé jedno patro galerie zaplnilo na tři sta děl, která autor výstavy profesor Jiří Fajt sbíral deset let. K vidění budou až do 30. září.

Česko-německo-polský projekt mapuje období od roku 1386 do roku 1572. Díla z jagellonského období přilákala hned v první den desítky návštěvníků. Z galerie se stalo jedno velké muzeum s obrazy, sochami, ale i rukopisy.

"Hledali jsme tip na výlet a vybrali si tuto výstavu. Mám ráda umění a historii. Dcera umění studuje, tak sem určitě také přijede," řekla Jarmila Hoftová z Velkých Popovic. "Jezdíme do galerií po Evropě a jsem rád, že i tady v Česku se dostáváme na evropskou úroveň. Instalace je pěkná, člověk si uvědomí historické souvislosti," doplnil její manžel.

Výstava z období Jagellonců začala v Kutné Hoře díky souvislosti s těžbou stříbra. Pak poputuje její velká část do Varšavy a poté do Postupimi.

"Většinou se takovéto výstavy konají v Praze, ale kde jinde ji udělat než v místě, kde byl zvolen první český král z rodu Jagellonců Vladislav II.," podotkl mluvčí galerie Alexandr Koráb.

Z Prahy přijela studentka teologické fakulty Markéta Škrancová. Na výstavu se těšila celý rok. "Psala jsem bakalářskou práci na téma nástěnných maleb v chrámu sv. Barbory, které pocházejí právě z tohoto období. Na výstavě je toho hodně k vidění, je skvělé, že jsou tu díla i z ciziny," řekla po prohlídce.

V GASKu jsou teď skvosty z celé Evropy. Obrazy Albrechta Dürera, Lucase Cranacha či Veita Stosse. Jsou tu ale i předměty každodenní potřeby ze života pozdního středověku. Z Kutné Hory je tu k vidění zápis o volbě českého krále, Kutnohorský graduál z roku 1478 s havířskou tematikou. Jsou tu i zlaté váhy královského mincmistra, který měl sídlo ve Vlašském dvoře.

Výstavou žije celé město. Památky nabízejí malé výstavky. Například v chrámu sv. Barbory jsou výjimečně zpřístupněné empory - galerie, otevřené do hlavního prostoru lodi kostela.