Květináče vzbudily nevoli u obyvatelů Smíchova hned po své instalaci v roce 2012. Staly se terčem vandalů, recesisté si z nich později udělali improvizovaný bazén. Další skupina začala v květináčích pěstovat jahody a borůvky | foto: Dan Materna, MAFRA

Květináče na chodníku nám mohou zkomplikovat práci, říká záchranka

  • 57
Proti obřím květináčům, které Praha 5 umísťuje v rušných ulicích, se po obyvatelích vyslovila i záchranka. Lékařům mohou nádoby zkomplikovat cestu k pacientům. Podle botanika navíc stromy v květináčích ovzduší příliš nezlepší. Radnice už připustila, že některé nádoby možná přesune.

Když na chodníku stojí popelnice, zbývá chodcům necelý metr prostoru. Sotva dost místa pro kočárek, kdo by v něm vedle sebe vezl dvojčata, už by se nevešel. Stejně tak se nevyhnou kočárek a vozíčkář. Hlavně kvůli nedostatečné šířce chodníku si obyvatelé Hořejšího nábřeží na Smíchově na květináče stěžují.

"Když někdo bude potřebovat zaparkovat a naložit věci do auta, má smůlu. A co až sem přijede sanitka?" zlobil se obyvatel jednoho z dosud dotčených domů na nábřeží, který nechtěl sdělit své jméno. Nádoby se postupně objeví také v ulicích Nádražní, Svornosti a Strakonická.

Záchranáři se k jeho kritice přidávají. "Může to být velký problém. Když je to nejrychlejší způsob, jak se dostat k pacientovi, chodník sanitní vozy využívají," prohlásila mluvčí záchranky Jiřina Ernestová.

Botanik: Ovzduší se zlepší jen v okolí stromu

Radnice nemíní od zeleného projektu ustoupit, má prý pozitivní ohlasy od mnoha obyvatel Smíchova (argumenty radnice čtěte zde). Připouští však, že stížnosti mohou vést k přemístění některých květináčů. "Budeme lokality monitorovat z hlediska pohybu chodců po chodnících a může dojít k přemístění květníků," potvrdil Lukáš Pokorný z úřadu Prahy 5.

Podle odborníků má projekt smysl jen pro část obyvatel. "Může to být účinné na nejbližší okolí rostlin, ovzduší se tedy zlepší jen lidem na chodníku či v nejnižších patrech budov, nahoře se v zásadě nic nezmění, exhalace se tam dostanou," odhaduje botanik Václav Černý.

Zatím se na chodnících objevují pouze prázdné betonové nádoby, které by v září měly naplnit různé druhy stromů a keřů, například zimolez či stromy jako javory, habry, lísky či jeřáby. Podle radnice budou mít bohulibý účel: uleví chodcům i obyvatelům okolí od zplodin z aut a oddělí chodníky od dopravního ruchu.

Projekt za 19 milionů korun, za něž radnice pořídí 277 květináčů, z většiny financuje evropská dotace. Starosta Radek Klíma tvrdí, že radnice původně počítala s dvojnásobnou cenou, ale díky výběrovému řízení se cenu podařilo snížit. Květináč tak průměrně vyjde na téměř 70 tisíc korun.

4. července 2012