Letadlo Zlín 142  přistává na letišti ve Vodochodech. V roce 2016 by letiště...

Letadlo Zlín 142 přistává na letišti ve Vodochodech. V roce 2016 by letiště mělo začít přijímat mezinárodní lety | foto:  František Vlček, MAFRA

Letiště ve Vodochodech sráží ceny domů, pár rodin se už odstěhovalo

  • 12
Jsou tu obchody i školka, zeleň, klid, malebná krajina. Přesto se starousedlíci stěhují a ceny realit klesají. Důvod? Plánované rozšíření letiště Vodochody, jemuž nedávno dali ministerští úředníci zelenou.

Donedávna oblíbené bydlení za okrajem Prahy, které dobře živilo spousty realitních makléřů a stavebních firem, se teď pro ty stejné makléře a stavebníky stává spíš koulí na noze.

"Kdo by chtěl mít dům na místě, kde mu nad hlavou hučí letadla? Několik rodin se odtud už dokonce odstěhovalo. Prý nebudou čekat na to, až to tu začne naplno," říká starosta Měšic v Praze-východ Petr Lanc.

Záměr modernizace letiště komplikuje také práci realitních makléřů, kterým pozemky a nemovitosti v této oblasti ubývají z nabídky jen málo.

"Klienti se na objekt přijedou podívat, ale když pak vidí letáky s nápisy stop letišti, od záměru nakonec odstoupí," uvádí majitel neratovické filiálky Dům realit Antonín Čvančara a odhaduje, že k tomuto rozhodnutí dojde asi padesát procent lidí. Bojí se hluku, vyšší dopravy a škodlivých zplodin.

Společnost Penta, která chce letiště ve Vodochodech vybudovat, si je útrap obcí v okolí vědoma a nabízí jim finanční odškodnění.

Za každého odbaveného cestujícího dá do speciálního fondu korunu. "Tak zní původní plán. Jsme ochotni o něm jednat," poznamenal mluvčí skupiny Penta Martin Danko.

7. listopadu 2013

Pozemky s dobrou budoucností

Jenže. Stejně jako zájem potenciálních nových přistěhovalců klesají ceny parcel i hotových domů.

"Rodinný dům v Líbeznici je v nabídce sice od září, ale za tu dobu se přišli podívat jen dva lidé. Navíc se jeho cena za ty dva měsíce snížila o více než milion korun a klesat bude ještě níž," stěžuje si Bohumila Halgašová, která chtěla s prodejem objektu pomoct své kamarádce.

V Měšicích se podle starosty Lance dříve prodávaly pozemky za 2 950 korun za metr čtvereční. "Dnes je jen stěží někdo koupí za 2 500 korun," popisuje Lanc.

Přibližně stejný pokles zaznamenala i Monika Licková z kralupského Domu realit u pozemku v Postřižíně. Podle ní tento trend nemusí být dlouhodobý. "V případě, že letiště vznikne, budou mít pozemky velkou hodnotu. Díky nabídce práce tam vzroste poptávka po bydlení," uvažuje.

Připomíná situaci okolo kralupské továrny Synhos. "I když to tam smrdí a je to industriální část města, je zároveň nejoblíbenější. Právě z toho důvodu, že to mají lidé blízko do práce," dodává.

Kudy by odlétala a přistávala letadla va vodochodském letišti