Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Praha pojmenovala další nové ulice, lidi teď čeká běhání po úřadech

  • 12
Pražští radní nedávno schválili další várku nových názvů pro dosud nepojmenované nebo přejmenovávané ulice. Obyvatelé těchto ulic nyní čeká obíhání úřadů kvůli výměně dokladů. Pokud si včas nezajistí nové, hrozí jim pokuta až deset tisíc korun

Na mapě se ulice jmenuje Za Hrází, obyvatelé pražských Lipenců však mají v občanských průkazech napsáno, že bydlí v Oddechové. Důvod je prostý: vedení města nově pojmenovalo některé pražské ulice.

Nejen ti, kteří ztratili svou Oddechovou, si teď neoddychnou. V nejbližší době budou muset s občankou na městský úřad, zavolat do banky, operátorovi či například dodavateli elektřiny. Kdo totiž bydlí na nové adrese, ten o tom musí informovat řadu institucí.

„Lidé, kteří bydlí v nové ulici, dostanou od magistrátu dopis, že si mají vyměnit doklady. Tato výměna je zdarma,“ říká mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka.

Přejmenování ulice poté, kdy o něm rozhodne rada, ještě nějaký čas trvá. Ve chvíli, kdy se název změní a obyvatelé obdrží zmíněnou výzvu k výměně dokladů, neměli by s cestou na úřad pro novou občanku dlouho otálet.

„Je povinnost vyměnit si občanský průkaz do patnácti dnů,“ vysvětluje mluvčí Ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Nové názvy na mapě

  • Praha 1: Hrad IV. nádvoří, zahrada Na Baště, Raoula Wallenberga.
  • Praha 4: park Na Pankráci.
  • Praha 12: Mokřadní. Praha 13: Münzbergerových, Márova, Kejhova, Kellnerova.
  • Praha 14: Dobrovolného, Mrázkova, Hubáčkova, Bergmanova, Postlova, Jansova, Tulkova, Jamborova.
  • Praha 15: Mantovská a Modenská, Deutschova, Farkašova, Davidovičova.
  • Lysolaje: Do Zatiší.
  • Březiněves: V Křepelkách, Petráčkova a Na Plužině.
  • Lipence: Za Hrází, Nad Kazínem, U Kazína, Ke Kazínu, U Koloniálu, K Černošicím, Údolí hvězd, K Údolí hvězd, Nad Údolím hvězd, K Obsinám, Pešákova, Českého červeného kříže, Obsiny.
  • Dolní Počernice: Za Luhem. Dubeč: Dubečské Horky.

Kdo si v tomto termínu o nový občanský průkaz nezažádá, ten si koleduje o pokutu. „Jedná se o přestupek, za který lze uložit pokutu až do výše deseti tisíc korun,“ varuje mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Zatímco výměna občanského průkazu je podmínkou, cestovní pas a řidičský průkaz si lidé, jejichž ulice dostala nové jméno, měnit nemusí. Nahlásit změnu adresy však musí každý, kdo vlastní automobil, na registr řidičů.

Ještě vloni měl povinnost hlásit změnu adresy trvalého bydliště na Policii ČR i každý, kdo má zbrojní pas. To však neplatí od 1. července letošního roku, kdy vstoupila v platnost novela zákona o zbraních. Ta tuto povinnost ruší.

Pouhá výměna dokladů nestačí

Přepsání adresy na všech kartičkách z peněženky při změně adresy nestačí. O nové adrese je ve většině případů nutné informovat zdravotní pojišťovnu.

„Pojištěnec je ze zákona povinen nám změny údajů oznámit do 30 dnů,“ popisuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Eva Brožíková.

Výjimkou je Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra a Zaměstnanecká pojišťovna Škoda. Ty jsou napojeny na základní registr obyvatel a údaje o svých pojištěncích podle něj denně aktualizují.

Stejně funguje i Česká správa sociálního zabezpečení, na které také není nutné změnu hlásit. Všichni zaměstnanci ale mají povinnost změnu bydliště oznámit svému zaměstnavateli.

Přestože se to na první pohled může zdát zbytečné, změnu adresy by měl každý nahlásit všem firmám, od kterých odebírá určitou službu. Takovým případem může být dodavatel elektřiny, vody, ale například také mobilní operátor. A pospěšte si, vzkazuje operátor.

„Podle všeobecných podmínek má zákazník povinnost oznamovat nám změnu svých osobních a identifikačních údajů, tedy i změny přejmenování ulice, a to nejpozději do sedmi pracovních dnů ode dne takové změny,“ říká mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka.

Ten dodává, že pokud k tomu dá zákazník souhlas, firma si údaje vytáhne z registru obyvatel. Podobně hovoří i zbylí dva operátoři, podle kterých je třeba změnu adresy ohlásit, aby nezabloudila korespondence s případným vyúčtováním.

Z podobného důvodu uvádějí ve svých obchodních podmínkách povinnost ohlásit změnu adresy trvalého bydliště také banky. „Klient se tak vyhne případným nepříjemnostem,“ vysvětluje mluvčí České spořitelny Marek Pšeničný.

Naopak žádnou zprávu o změně nepotřebuje Česká pošta. „Člověk, který bydlí v nově přejmenované ulici, nám nic hlásit nemusí. Česká pošta má databázi doručovacích míst, kterou pravidelně aktualizuje. Informace získáváme u obecních úřadů,“ vysvětluje mluvčí Pošty Marta Selicharová.

Právě Poště nové názvy ulic ušetří práci. Řada ulic totiž dosud jméno neměla a doručení balíčku tak bylo náročné. Jiné změny názvů si prosadili přímo obyvatelé. Například přejmenovali park Družba v Praze 4 na park Na Pankráci.