Hejtmana Ratha kritizují kvůli rušení autobusů i spolustraníci

  17:34aktualizováno  17:34
Středočeský hejtman David Rath má poprvé během své dvouleté vlády vážnější problém. Začali ho totiž kritizovat členové "jeho" ČSSD. Důvod? Chaos, který nastal v souvislosti s rušením autobusových spojů. Neexistuje totiž souhrnný materiál, z kterého by bylo jasné, které byly, či nebyl zrušeny.
Kvůli rušení autobusových spojů hejtmana Ratha kritizují i spolustraníci. Ilustrační foto

Kvůli rušení autobusových spojů hejtmana Ratha kritizují i spolustraníci. Ilustrační foto | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Od úterka nejezdí v kraji asi tisícovka autobusových spojů, možná méně. Kolik přesně, není jasné. Komplexní údaje neexistují.

"Na vině je Nečasova vláda škrtů a státní rozpočet, pro který já jsem nehlasoval," tvrdí hejtman a poslanec David Rath. Jenže mezi středočeskými starosty, a to napříč politickým spektrem, doutná vzpoura.

Kraj s dopravci vytipoval přes tisíc spojů, které se nevyplácí dotovat a mají být zrušeny. Jenže některé spoje na poslední chvíli zachránily obce a dopravci ze svých rozpočtů a z tržeb. Takže jezdí.

"Je v tom teď takový chaos, že v tuto chvíli neví vůbec nikdo, ani úředníci na odboru dopravy, co se vlastně zredukovalo a co ne," řekl zdroj, který má blízko ke krajskému úřadu.

Sociálního demokrata Ratha v úterý kvůli tomu začali kritizovat i radní a starostové zvolení za ČSSD. Tedy politici z vlastní strany, kteří až dosud byli s jeho krajskou politikou loajální.

Rathovým kritikům vadí zejména to, že tak velká změna ve veřejné dopravě není dobře připravena. A že nebyla dostatečně předem prodiskutována se starosty.

Rušení spojů kritizuje i Rathův náměstek

Rušení spojů dokonce vyvolalo spor mezi Rathem a jeho náměstkem pro dopravu Robinem Povšíkem (ČSSD). "Celou tu akci si řídí pan hejtman. Já mám na to jiný názor, podle mě to nutné není. Navíc celý ten chaos je důsledkem překotnosti toho, jak to bylo provedeno," prohlásil Robin Povšík, který s Rathem sedí v krajské radě.

Kritická slova zaznívají i od příbramského starosty Josefa Řiháka, senátora a místopředsedy krajského výkonného výboru středočeské ČSSD.

"Podle mě udělal Středočeský kraj obrovskou chybu, za tím si jako starosta stojím. Pořád se říká, že my starostové protestujeme. Ale děláme to kvůli občanům, ne sami za sebe, to by si měli na kraji uvědomit," podotkl Řihák.

Na Rathově straně stojí předseda středočeské ČSSD. "Redukci spojů považuji za velmi citlivou věc. Souvisí bohužel s dopadem škrtů pravicové vlády a sporných reforem. Jedná se o miliardové částky, o které vláda kraj připravila, a ten pod tlakem vlády musí přistoupit k některým redukcím," vyjádřil se poslanec Richard Dolejš.

I on však přiznává, že některé redukce jsou sporné. Viní z nich však autodopravce, kteří je kraji navrhovali.

"V některých případech neodpovídají zadání kraje. Autodopravci přicházejí o zisk a mám pocit, že kraji záměrně mydlí schody," tvrdí Dolejš. Je přesvědčen, že kraj sporné případy znovu posoudí a upraví. Rozkol ve středočeské ČSSD přichází ve vypjaté chvíli. Na krajské konferenci 5. února se bude volit nové vedení středočeské ČSSD.

Nejčtenější

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Indický herec obvinil kavárnu v Praze z rasismu. Nedorozumění, hájí se podnik

Indický komik Vir Das

Indický komik Vir Das, který se proslavil v Bollywoodu, obvinil na Twitteru pražskou kavárnu Café Café z rasismu....

Vlak srazil u Černošic nezletilou dívku se sluchátky, trať do Plzně stála

U Černošic srazil rychlík na železničním přejezdu nezletilou dívku. (6....

Krátce před sedmou hodinou srazil na trati z Prahy do Plzně vlak nezletilou dívku. Kvůli smrtelné nehodě byl přerušen...

Barrandovské terasy sežrala rez tak, že to překvapilo i architekty

Rekonstrukce Barrandovských teras se opozdí kvůli rozsáhlým pracím na...

Průběh rekonstrukce funkcionalistické budovy Barrandovských teras a výstavbu hotelového komplexu v jejím okolí...

Další z rubriky

S žáky spal nahý a masturboval s nimi, soud řediteli potvrdil tříletý trest

Odsouzený bývalý ředitel Střední školy elektrotechniky a strojírenství v Praze...

Bývalý ředitel pražské Střední školy elektrotechniky a strojírenství Lumír Kymr si odpyká tři roky vězení za zneužívání...

Stavba multifunkčního centra O2 Universum za miliardu finišuje

Stavba multifunkčního centra O2 Universum vstupuje do závěrečné fáze

Stavba nové budovy napojené na O2 Arenu v pražské Libni je v plném proudu. Takzvané O2 Universum má sloužit k pořádání...

Armáda spásy má pro bezdomovce v Praze 350 lůžek, v ulicích rozdá deky

Armáda spásy představila nově zrekonstruovanou noclehárnu pro muže v pražských...

Charitativní organizace Armáda spásy připravila své noclehárny na zahájení zimního provozu. Možnost přespání může...

Najdete na iDNES.cz