Socha v podobě lampy od Krištofa Kintery nese název "Z vlastního rozhodnutí".

Socha v podobě lampy od Krištofa Kintery nese název "Z vlastního rozhodnutí". | foto: Metro.cz

Lampa pod Nuselským mostem bude připomínat osud sebevrahů

  • 73
Pod pražským Nuselským mostem v parku Folimanka stojí nová socha. Má podobu lampy a jako memento těch, kteří skokem z mostu ukončili svůj život, ji vytvořil speciálně pro toto místo umělec Krištof Kintera.

Krištofa Kinteru v Česku proslavila především spolupráce na plastice Entropa. Teď vytvořil další dílo, které zřejmě nezůstane bez povšimnutí.

Pod Nuselský most nechal postavit sochu v podobě lampy svítící k nebi. Má připomínat více než dvě stovky lidí, kteří skokem z mostu spáchali sebevraždu.

Neobvyklá lampa veřejného osvětlení stojí na pomezí Vinohrad a Nuslí už od minulého týdne. Ještě na ni přibude cedulka a nápis: "Memento mori. Těm, kteří si v těchto místech vzali život."

Krištof Kintera

Narodil se v roce 1973. Studoval pražskou Akademii výtvarných umění a Rijksakademie van Beeldende Kunsten v Amsterdamu. Už za studií se stal výraznou osobností české výtvarné scény pro svůj sarkasticko-kritický přístup k umění a sochařství. Prosadil se i v zahraničí. V 90. letech vedl divadelně uměleckou skupinu Jednotka, s níž založil multifunkční prostor NOD. Působí také jako kurátor výstav a designér. Žije ve Vršovicích, ateliér má v MeetFactory na Smíchově, po Praze jezdí na kole. Má dvě děti.

"Původně jsem myslel, že tam bude uveden i počet těch, kteří pod mostem zemřeli, ale přesné číslo není. Existuje jen odhad, podle kterého jich od roku 1973 bylo něco mezi 250 a 350," uvedl Krištof Kintera, který dal soše název "Z vlastního rozhodnutí".

Svítit vzhůru je o rozhodnutí, říká autor

Tato lampa je možná první na světě, která nesvítí na zem, ale naopak vzhůru ke hvězdám. Její autor vysvětluje význam tohoto detailu: "Lampa kvůli tomu, aby svítila k nebi, musela učinit silné rozhodnutí. Stejně jako lidé, kteří z mostu skočili dolů, museli mít velkou sílu k tomu, aby tento čin zvládli."

Socha už sice stojí na svém místě a je zapojená do sítě, ale podle Kintery definitivně hotová není. Zatím se totiž jako ostatní běžné lampy rozsvěcí jen večer. Tahle by ale měla svítit neustále. Zatím to z technických důvodů není možné.

"Budu se snažit, aby to tak bylo. Motiv věčného světla je pro mě dost zásadní. Pietnost projektu by tím byla ještě více podtržená," dodává Kintera. Zároveň ale upozorňuje na to, že v souvislosti s tímto dílem se nemá mluvit o památníku či pomníku, ale o něčem, co neštěstí související s Nuselským mostem zmiňuje.

Pro spoustu lidí to bude jen kus ohnuté trubky

Krištof Kintera za posledních šest let už několik podobných lamp vytvořil. Patrně ta nejslavnější je v nizozemském městě Tilburg, kde se naklání nad barokní sochu, a jmenuje se Zázrak. Podle Kintery je jednou z příčin malého počtu podobných děl v českém veřejném prostoru těžký boj s úředníky. Vliv má i to, že řada lidí ne zcela standardní díla nedokáže přijmout.

Lampa na Folimance pod Nuselským mostem od sochaře Krištofa Kintery.

"Počítám s tím, že spousta lidí tohle nebude brát jako sochu, ale jako kus ohnuté trubky, která svítí špatným směrem," připouští její autor, který kvůli jejímu umístění musel absolvovat maraton, na jehož konci byla čtyřicítka razítek od všemožných úřadů.

"Ani jsem nečekal, že to projde. O to víc si cením podpory radnice Prahy 2," říká Kintera, který sebevraždu považuje za součást života. "Neztotožňuji se s křesťanským pohledem, který ji odsuzuje. Stále ale platí, že je to strašně smutná věc."