Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Masaryk tu jezdil na koni, Novotný hrál karty. Lánské oboře je 300 let

  19:16aktualizováno  19:16
Před třemi sty lety byla založena ve středočeských Lánech obora. Zabírá třicet kilometrů čtverečních a od roku 1921 je veřejnosti nepřístupná. U příležitosti výročí uspořádalo rakovnické muzeum T. G. M. výstavu, která toto tajemné místo a jeho historii přibližuje.

Lány, červenec 1924. Pauza během mezinárodní konference. | foto: Hradní archiv

"Obora má statut jakéhosi vybraného území, které je určeno zejména pro odpočinek a rekreaci prezidenta republiky a jeho hostů," vysvětlil ředitel Lesní správy Lány Jiří Janda.

Obora je podle jeho slov plná zajímavostí. "Jsou tady až 400 let staré duby i spousta památných stromů. Jako například 350 let starý Dohodový dub, pod kterým prezident Masaryk podepsal jeden z prvních prvorepublikových dokumentů, takzvanou Malou dohodu mezi tehdejším Československem, Jugoslávií a Rumunskem," řekl Janda.

V oboře žije něco mezi 1 600 a 1 700 kusy zvěře, mimo jiné jelen evropský, jelen sika, daněk, muflon či prase divoké. Prezident tu pořádá reprezentativní hony. Obora spadá do Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. V původní rozloze 96 kilometrů čtverečních byla ohrazena roku 1713.

Podle Jiřího Jandy jde pravděpodobně o historicky nejstarší oboru v Evropě a možná i na světě. Roku 1685 císař Leopold I. prodal své křivoklátské panství hraběti Arnoštu Josefovi z Valdštejna, který císaři slíbil, že pro něj zachová lovecké revíry.

Lánské rybníky - Lány - Lánské rybníky - Lány. (24.6.2006)

Lánské rybníky

I to připomíná výstava v Muzeu T. G. M. Rakovník. "Chtěli jsme, aby z té výstavy dýchla historie obory, proto jsme udělali průřez celým třísetletým obdobím," řekl autor výstavy Janda.

Novotný si v oboře nechal postavit chatu

V expozici tak jsou k vidění například předměty, jež patřily knížecímu rodu Fürstenberků, kteří křivoklátské panství získali věnem roku 1731. "Jsou to samozřejmě především historické zbraně. Pravděpodobně nejstarší je kopí vrostlé do dřeva z roku 1722," říká.

"Návštěvníci tu také uvidí, jak se dříve lidé oblékali, jaké věci používali, je tu i spousta dobových fotografií, originálních historických map a také dokumentů, jako jsou kroniky či zápisy," vyjmenoval Janda.

Oboru v Lánech si za první republiky velice oblíbil prezident Masaryk. Často tu jezdil na koni. Později, když už nemohl, jezdil sem alespoň v kočáře, občas se zastavil i v obci Lány a hovořil s místními lidmi.

Později oboru využíval i komunistický prezident Antonín Novotný, který sem jezdíval hrát karty. Nechal si tu kvůli tomu postavit chatu.

Oborou protékají dva potoky, nachází se tu vodní nádrž Klíčava. Skrývají se tam zbytky hradiště Šance a také zřícenina gotického hradu Jivno.

Lánská obora vznikla před třemi sty lety.

Lánská obora vznikla před třemi sty lety.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Nesla jsem odpovědnost za vaši lenost, napsala Krnáčová v dopise kolegům

Adriana Krnáčová

Pražská primátorka Adriana Krnáčová zaslala členům pražského ANO dopis, v němž vysvětluje, proč nebude podzim obhajovat...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

VIDEO: Opilému muži koukaly z kanálu jen nohy, vytáhli ho strážníci

Mladík uvízl zaseknutý v kanálu

Pražští strážníci vyjížděli v noci na čtvrtek k opilému mladému muži, který uvázl v kanále v Templové ulici v Praze 1....

Za loupež v Pařížské padla obžaloba, část pachatelů už pyká za podobný čin

Soud (ilustrační foto)

Státní zastupitelství obžalovalo čtveřici cizinců, která se podle něj v roce 2014 podílela na vyloupení obchodu s...

Maskovaní lupiči přepadli Švandovo divadlo, vrátného svázali v hledišti

Loupež ve Švandově divadle

Pražští policisté pátrají po lupičích, kteří v loňském roce ukradli ze Švandova divadla trezory s penězi a...

Najdete na iDNES.cz