Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Masaryk tu jezdil na koni, Novotný hrál karty. Lánské oboře je 300 let

  19:16aktualizováno  19:16
Před třemi sty lety byla založena ve středočeských Lánech obora. Zabírá třicet kilometrů čtverečních a od roku 1921 je veřejnosti nepřístupná. U příležitosti výročí uspořádalo rakovnické muzeum T. G. M. výstavu, která toto tajemné místo a jeho historii přibližuje.

Lány, červenec 1924. Pauza během mezinárodní konference. | foto: Hradní archiv

"Obora má statut jakéhosi vybraného území, které je určeno zejména pro odpočinek a rekreaci prezidenta republiky a jeho hostů," vysvětlil ředitel Lesní správy Lány Jiří Janda.

Obora je podle jeho slov plná zajímavostí. "Jsou tady až 400 let staré duby i spousta památných stromů. Jako například 350 let starý Dohodový dub, pod kterým prezident Masaryk podepsal jeden z prvních prvorepublikových dokumentů, takzvanou Malou dohodu mezi tehdejším Československem, Jugoslávií a Rumunskem," řekl Janda.

V oboře žije něco mezi 1 600 a 1 700 kusy zvěře, mimo jiné jelen evropský, jelen sika, daněk, muflon či prase divoké. Prezident tu pořádá reprezentativní hony. Obora spadá do Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. V původní rozloze 96 kilometrů čtverečních byla ohrazena roku 1713.

Podle Jiřího Jandy jde pravděpodobně o historicky nejstarší oboru v Evropě a možná i na světě. Roku 1685 císař Leopold I. prodal své křivoklátské panství hraběti Arnoštu Josefovi z Valdštejna, který císaři slíbil, že pro něj zachová lovecké revíry.

Lánské rybníky - Lány - Lánské rybníky - Lány. (24.6.2006)

Lánské rybníky

I to připomíná výstava v Muzeu T. G. M. Rakovník. "Chtěli jsme, aby z té výstavy dýchla historie obory, proto jsme udělali průřez celým třísetletým obdobím," řekl autor výstavy Janda.

Novotný si v oboře nechal postavit chatu

V expozici tak jsou k vidění například předměty, jež patřily knížecímu rodu Fürstenberků, kteří křivoklátské panství získali věnem roku 1731. "Jsou to samozřejmě především historické zbraně. Pravděpodobně nejstarší je kopí vrostlé do dřeva z roku 1722," říká.

"Návštěvníci tu také uvidí, jak se dříve lidé oblékali, jaké věci používali, je tu i spousta dobových fotografií, originálních historických map a také dokumentů, jako jsou kroniky či zápisy," vyjmenoval Janda.

Oboru v Lánech si za první republiky velice oblíbil prezident Masaryk. Často tu jezdil na koni. Později, když už nemohl, jezdil sem alespoň v kočáře, občas se zastavil i v obci Lány a hovořil s místními lidmi.

Později oboru využíval i komunistický prezident Antonín Novotný, který sem jezdíval hrát karty. Nechal si tu kvůli tomu postavit chatu.

Oborou protékají dva potoky, nachází se tu vodní nádrž Klíčava. Skrývají se tam zbytky hradiště Šance a také zřícenina gotického hradu Jivno.

Lánská obora vznikla před třemi sty lety.

Lánská obora vznikla před třemi sty lety.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

Motorkář zemřel po smyku na mokré vozovce, jel bez helmy

Nehoda motorkáře v Masojedech na Kolínsku (22. 9. 2018).

Devětatřicetiletý motorkář zemřel v sobotu odpoledne v Masojedech na Kolínsku. Na mokré vozovce dostal smyk a spadl s...

V Libni a Karlíně se trénovalo na povodně, testovaly se zábrany i čerpadla

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhalo v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz