Lavičky v Mladé Boleslavi spolufinancovala Evropská unie (13.10.2015).

Lavičky v Mladé Boleslavi spolufinancovala Evropská unie (13.10.2015). | foto: Pavel Svačina

Lavičkový háj v Boleslavi: projekt za peníze Evropské unie odstranit nejde

  • 35
Mladá Boleslav má 72 nových laviček a hodlá prověřit, zda jejich počet není přehnaný. I kdyby byl, odstranit by je město ale stejně nemohlo. Jedná se totiž o projekt, který z větší části financovala Evropská unie.

Měly zpříjemnit bydlení obyvatelům sídliště. Především jsou ale terčem vtipů. Řeč je o 72 lavičkách, které nechalo město Mladá Boleslav rozestavět na ploše kolem tří panelových domů poblíž Mládežnické ulice.

Stačí tady popojít sotva metr a už si můžete sednout na jinou. Na některých místech jsou hned vedle sebe a další stojí pro jistotu naproti. Místní už této lokalitě začali přezdívat lavičkový háj.

Na ploše necelých 2,4 hektarů okrajového sídliště v průmyslovém městě je tak o pouhou desítku laviček méně než na dvakrát větším a také podstatně navštěvovanějším Václavském náměstí v centru Prahy, upozornily jako první Lidové noviny.

Lavičky mezi třemi paneláky vyrostly při nedávné opravě sídliště. Došlo především k opravě cest, přibyla dvě hřiště, moderní podzemní kontejnery, koše a právě zmíněné lavičky. A těch je opravdu hodně.

„Rozhodně z toho nikdo neměl žádné výhody. Naopak proti původní ceně v projektu od projektanta jsme dokázali vysoutěžit výrazně nižší nákupní cenu, došlo tedy k úspoře,“ říká náměstek primátora Mladé Boleslavi Jiří Bouška (ANO), který je odpovědný za majetek města.

„Necháme si však odborníky z oblasti architektury prověřit, jestli jejich počet není přehnaný,“ dodává Bouška. Odstranit je však případně nebude možné, celý projekt spolufinancovala z 85 procent Evropská unie a pravidla nedovolují stanovený počet let výsledné dílo měnit.

Podle projektu měla jedna lavička přijít město na 13 975 korun, tedy celkem 1 065 024 korun bez daně včetně připočtení montáže. V soutěži ale cena za každou klesla na sedm tisíc. Za 72 laviček tak město nakonec zaplatilo 614 880 korun.

Revitalizaci lokality provádělo trio firem Colas, H-Intes a Compag. Projekt připravili projektanti ze společnosti CR Project. Firma však věc nekomentuje s tím, že plnila zadání města.

„Přiznávám, že o počtu laviček jsem v podstatě rozhodl já, beru to na sebe, a to podle zvyklostí a po konzultaci s místními lidmi. S těmi jsme se při řešení projektu scházeli a skoro všem se to líbilo,“ řekl MF DNES vedoucí odboru staveb a rozvoje města Mladá Boleslav Bohuslav Devátý.

„V této lokalitě žijí hlavně starší lidé, kteří si venku na sluníčku rádi sednou a popovídají. Chtěli jsme jim to tady vylepšit, určitě v tom nebyl špatný úmysl,“ říká Devátý.

O celé zakázce hlasovala rada města. Vítězné firmy, které revitalizaci prováděly, si lavičky objednaly u renomovaného výrobce mmcité s centrálou v Bílovicích. Společnost dodává lavičky i do zahraničí a má značné množství zakázek.

„Je to jeden z těch případů, kdy k nám přijde objednávka a my lavičky jednoduše vyexpedujeme. O jejich množství jsme s nikým předem nejednali, samotnou lokalitu ani neznáme,“ odmítá jakoukoli spojitost se zakázkou spolumajitel mmcité David Karásek.

„Samozřejmě, že jsme rádi, že se prodá víc našich výrobků, ale rozhodně to není tak, že bychom pro to nějak lobbovali,“ říká Karásek. Podle něho to někdy zadavatelé s množstvím umísťovaných prvků přehánějí a sám výrobce to nedoporučuje.

O polovinu dražší než v hobby marketu

„Už se nám stalo, že jsme říkali: Tohle už je moc, to nebude vypadat v daném prostoru dobře,“ vysvětluje Karásek. V tomto případě s městem firma projekt neřešila. „Z fotografií v médiích je vidět, že je to pravděpodobně skutečně přehnané,“ říká.

Město za každou lavičku zaplatilo průměrně až o polovinu víc, než by stála v hobby marketu. „To ovšem nelze vůbec srovnávat. Tato lavička je z kvalitního materiálu. Jak dlouho vám ta z marketu, vhodná spíš na zahrádku ale ne do veřejného prostoru, vydrží?“ ptá se Karásek.

„Lavičky byly součástí projektu, jehož hlavním cílem bylo zajistit více parkovacích míst a celkově revitalizovat tuto oblast. A to se nám povedlo. Byli jsme se tam podívat a lidé si to chválí,“ tvrdí náměstek Bouška.

Stejný názor má i zdejší devadesátiletý obyvatel Václav Tesner. „Je to parádní. Rádi na lavičkách posedíme. Dokonce nám jednu dalo město tam, kam jsme si přáli, a to dál od chodníku. Pod ní jsme si to vydláždili a manželka ji pravidelně čistí. Hlavně v létě je tam příjemné posezení a odpočinek,“ říká Tesner.