VIDEO: Lávka spadla do Labe už po hodině demolice, lana sežrala rez

  8:18aktualizováno  10:06
Lávka pro pěší přes Labe v Nymburce padla. Stačila hodina demoličních prací a konstrukce, která podle radnice hrozila zřícením stejně jako podobná stavba v pražské Troji, se poroučela do Labe. Nosná lana byla silně zkorodovaná. Trosky budou tahat z vody speciální tanky zapůjčené od hasičů.

Plánovaná demoliční akce začala informační schůzkou v osm hodin ráno. Kolem deváté se začaly obří nůžky zakusovat do konstrukce. Hlavním pátečním úkolem dělníků bylo lávku „odstřihnout“. 

Nejdříve narušili mostovku u pilíře na levé straně Labe u Zálabí, poté mostovku na druhé straně. Hlavní část lávky se pak propadla do řeky. Podívat se na to přišly desítky lidí, akci museli sledovat z bezpečné vzdálenosti.

Pád demolované lávky v Nymburce

Dělníci přestřihli pouze pětadvacet procent kovových lan. Původně firma předpokládala, že bude muset přestřihnout asi polovinu lan. Podle místostarosty Nymburka Jana Rittera (Nymburští demokraté) to jen ukázalo na kritický stav lávky. „Svědčí to o tom, že byl opravdu vážný a že bylo na místě neriskovat, a opravdu tam už nikoho nepouštět po tom, co se zjistilo při zkoumání lávky v Troji,“ řekl.

Obnovení lodní dopravy

Lodní doprava na Labi pod lávkou v Nymburce by mohla být obnovena v sobotu 11. srpna. V úterý by jí měly z řeky vytáhnout speciální tanky. Poté musí firma zkontrolovat dno, aby ve vodě nezbyly nebezpečné kusy suti, které by mohly ohrozit lodě.

Demoliční firma začne technikou odstraňovat části na předpolích na levém a pravém břehu a následně demontuje pilíře. „Poté, co budeme mít vyklizená předpolí a břehy, přistoupíme k vytažení té části, která zůstane ležet ve vodě,“ popisuje postup Karel Frankota z firmy Strabag, která demolici provádí.

Mnohatunové části mostu bude firma vytahovat z řeky asi do úterý 7. srpna za pomoci hasičských tanků. Pak by se na vodu mohla vrátit lodní doprava. Podle firmy, která demolici provádí, už 11. srpna.

Demolici provázejí přísná bezpečnostní opatření. Od úterý 31. července je uzavřeno parkoviště pod Eliškou, teď už se nesmí ani do blízkosti lávky, omezený je pohyb kolem bytového domu Eliška.

Fotogalerie

Bourání je možné sledovat z levého břehu Labe.

Lávka z roku 1984, která je od stejného projektanta jako zřícená lávka v Praze-Troji, je podle nymburské radnice v havarijním stavu a mohla se kdykoli zřítit. Už půl roku je preventivně uzavřena a zároveň je zakázaný provoz na řece i na cyklostezce pod ní.

Pro místní je uzavření lávky problém, protože přes nedaleký silniční most je pohyb pěších zakázán. Pro přepravu ze Zálabí do centra města tak mohou využít jen hromadné dopravy.

Autor:

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Indický herec obvinil kavárnu v Praze z rasismu. Nedorozumění, hájí se podnik

Indický komik Vir Das

Indický komik Vir Das, který se proslavil v Bollywoodu, obvinil na Twitteru pražskou kavárnu Café Café z rasismu....

Barrandovské terasy sežrala rez tak, že to překvapilo i architekty

Rekonstrukce Barrandovských teras se opozdí kvůli rozsáhlým pracím na...

Průběh rekonstrukce funkcionalistické budovy Barrandovských teras a výstavbu hotelového komplexu v jejím okolí...

Smíchovský terminál bude odvážný, autobusy mají stát nad vlakovým nádražím

Na Smíchově vznikne obří dopravní terminál za miliardu korun. Na obrázku jedna...

Praha do roku 2023 vybuduje až za miliardu korun nový dopravní uzel na Smíchově. Podle studie Institutu plánování a...

V Praze vyhořela hala trampolínového centra, budovu možná strhnou

Pražští hasiči zasahují ve Vysočanech, kde začalo 9. listopadu 2018 večer hořet...

V pražských Vysočanech vyhořelo sportovní centrum. Škody se odhadují na 20 milionů korun. Budova má poškozenou štítovou...

Další z rubriky

V Museu Kampa hořela výtahová šachta, galerií se valil dým

Hasiči zasahovali v Museu Kampa u požáru výtahu. (14.11.2018)

Pražští hasiči zasahovali po poledni u požáru výtahové šachty v Museu Kampa na Malé Straně. Dým zaplnil celou budovu a...

Muž vybral v cizině na falešnou občanku statisíce z účtu pražské firmy

Policie hledá muže, který v zahraničí na falešný občanský průkaz vybral peníze...

Neznámý muž díky padělanému občanskému průkazu vybral v několika bankách v zahraničí přes půl milionu korun z cizího...

Magistrát nechá za 230 milionů opravit park na Karlově náměstí v Praze

Vizualizace podoby Karlova náměstí po rekonstrukci

Pražský magistrát nechá za 230 milionů korun opravit park na Karlově náměstí. Ošetřeny budou stromy, vznikne síť cest a...

Najdete na iDNES.cz