Lékař jí doporučil ibalgin na kotník, žena ale měla zlomenou nohu

  20:05aktualizováno  20:05
Několik týdnů léčil lékař v příbramské nemocnici mladé pacientce naražený kotník. Na bolest jí doporučoval ibalgin. Protože bolest neustávala, nechala se žena vyšetřit na jiném oddělení. Tam odhalili zlomeninu lýtkové kosti.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Stačila vteřina a její následky se vlečou už dva měsíce. Příběh Jany Šounové z Příbrami bude znít až neuvěřitelně. Začátkem května špatně došlápla a pochroumala si nohu. „Lékař mě poslal na rentgen s tím, že jde o naraženinu. Dostala jsem ortézu a doporučení, že noha má být dva týdny v klidu,“ líčí.

O čtrnáct dní později šla na kontrolu, kde jí prý lékař doporučoval nohu postupně zatěžovat a do zprávy napsal, že je bez otoku. „To byl nesmysl. I přes velké bolesti jsem ho ale poslechla.“

Po pár dnech už bolest nešlo nevydržet. „Lékař v nemocnici však pouze znovu napsal, že je noha bez otoku,“ popisuje s tím, že jí v nemocnici ukončili léčbu zkraje června a na bolesti doporučili pouze ibalgin.

„Nevěděla jsem, co dál dělat. Ty bolesti byly hrozné. Došla jsem si k lékařce na Zdaboř. Ta okamžitě řekla, že noha měla být v sádře hned od začátku, a vyjednala mi možnost magnetické rezonance v příbramské nemocnici,“ pokračuje Šounová v popisu svého martyria.

Výsledky rezonance ukázaly zlomeninu s přetrhnutým vazem.

„Původní ošetřující lékař mi na to řekl, že mám ještě dva vazy zdravé. Když pak na vlastní oči viděl, že hrubě zanedbal péči, začal mě přemlouvat, abych to označila jako nový úraz. O nový úraz se ale jasně nejednalo,“ říká Šounová.

Nemocnice se k případu zatím nevyjádřila

Nemocnice se k případu nemůže vyjádřit s ohledem na ochranu osobních údajů, sdělila mluvčí krajského zařízení Monika Boušková. Ředitel nemocnice Stanislav Holobrada je podle ní na dovolené.

Boušková pouze uvedla, že si pacientka dosud přímo v nemocnici nestěžovala. „Její tvrzení o údajném pochybení jsme tak nemohli prověřit,“ poznamenala mluvčí.

Podle radní pro zdravotnictví Jiřiny Fialové řeší stížnosti na krajské nemocnice, které dorazí na hejtmanství, odbor zdravotnictví. Většinou pak do nemocnice pošle kontrolu. „Některými stížnostmi se zabývám i já. Zeptám se pana ředitele i na pacientku, o které píšete,“ slíbila MF DNES Fialová.

Svaz pacientů ČR podle prezidenta Luboše Olejára slýchá o problémech v Příbrami poměrně často. „Lidé se zde potýkají s nešlechetným jednáním,“ tvrdí.

Jednání příbramského lékaře v případu Jany Šounové teď bude nejspíš právě svaz řešit. Žena zvažuje, že se na něj obrátí s žádostí o pomoc.

Podcenění léčby je totiž v tomto případě těžko zpochybnitelné i podle odborníků z jiných nemocnic: „Při prvním rentgenu, obzvláště v oblasti kotníku, se zlomenina objevit nemusí. Pokud ale obtíže a bolesti přetrvávají, je nezbytné provést další snímek rentgenu. Po dvou týdnech se tam již zlomenina objevuje,“ říká lékař Milan Navrátil z Úrazové nemocnice v Brně.

Zvláštní obezřetnost je podle něj nutná hlavně v případech, kdy se jedná o zlomeninu v oblasti takzvané kotníkové vidlice. V některých případech je pak potřebná operace.Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Za utonutí dvou chlapců v pískovně u Lhoty policie obvinila tři lidi

Na jezeře Lhota se utopili dva chlapci, hledali je hasiči i policie

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti tři lidi v souvislosti se srpnovým utonutím dvou vietnamských chlapců na...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

VIDEO: Strážník zakročil proti rváčům před barem, sám dostal pěstí

Rvačka dvou osob vyústila v napadení strážníka

Dva muži se v sobotu večer poprali před barem v Praze 17. Přivolaný strážník se pokusil rváče zastavit, ale sám dostal...

V boji proti horku v hlavním městě mají pomoci střechy porostlé zelení

Střechou porostlou zelení se chlubí vloni dokončený dům na rohu Mikulandské a...

Přehřívání v letních měsících řeší většina velkých evropských měst. Dlouhá a úmorná horka letos zažili také Pražané....

Nový pražský primátor by měl být stmelovač a ne aktivista, myslí si politici

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib, lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a lídr...

Do konce týdne se má rozhodnout, kdo stane v čele metropole. Politici zkušení v řízení Prahy doporučují, aby nový...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz