Na snímku z ledna 2017 jsou (zleva) - primář interního oddělení Václav Hulínský, lékař Michal Križanovič a lékařka Tamara Malcevová.

Na snímku z ledna 2017 jsou (zleva) - primář interního oddělení Václav Hulínský, lékař Michal Križanovič a lékařka Tamara Malcevová. | foto: ČTK

Soud potvrdil lékařům tresty za smrt pacienta, neodhalili jeho cukrovku

  • 20
Tři lékaři z interny Nemocnice Nymburk jsou spoluodpovědní za loňskou smrt svého pacienta, potvrdil ve čtvrtek Krajský soud v Praze. Kauzu znovu projednával poté, co se trojice lékařů odvolala proti rozhodnutí prvoinstančního soudu v Nymburce.

Podle senátu si lékaři nevšimli, že pětasedmdesátiletý Jiří Hron je diabetik a během pětidenní hospitalizace mu nedávali inzulin. Pacient, který byl klientem diakonie Pátek, odkud byl do nemocnice přivezen s bolestí kyčle, nemohl na potřebu inzulinu upozornit, protože trpěl demencí a řadou dalších vážných nemocí.

I přes jeho zhoršující se zdravotní stav jej mladý ošetřující lékař bez atestace Michal Križanovič propustil, a protože o diabetu nevěděl, neseznámil s tím ani primáře při vizitě. Pacienta však záchranka asi po hodině a půl po propuštění přivezla zpátky do nemocnice, kde druhý den zemřel.

Podle soudu navíc lékaři zfalšovali dokumentaci, když do ní později přidali takzvanou diabetickou kartu, která měla dokazovat, že inzulín řádně podávali. Všichni tři se k pochybení přiznali, primář Václav Hulínský ale u odvolacího soudu podíl své viny odmítl. „O stavu pacienta jsem nebyl dostatečně informován, o jeho propuštění jsem nerozhodl,“ uvedl primář.

Križanovič, jehož obžaloba vinila z usmrcení z nedbalosti, od nymburského soudu odešel s trestem dva roky odnětí svobody s podmínkou na tři roky a zákazem činnosti lékaře na dvě léta. Senát Krajského soudu v Praze mu trest ve čtvrtek potvrdil.

„Doktor Križanovič pacienta řádně neprohlédl, situace trvala několik dnů a stav pacienta se zhoršoval,“ uvedl předseda senátu. Podle něho posudky, svědecké výpovědi i listinné důkazy prokázaly, že péče o pacienta byla zanedbána, nebyl mu podáván inzulín a ve špatném stavu byl z nemocnice propuštěn.

Hulínský podle soudu nedostatečně kontroloval mladého začínajícího kolegu a navíc se snažil pochybení zakrýt falšováním dokumentace. Tím podle předsedy senátu krajského soudu kryl nejen sebe, ale i Križanoviče. Byl mu proto potvrzen zákaz výkonu funkce primáře na dva roky a trest osmnácti měsíců odnětí svobody s podmínkou na dva roky.

Jeden lékař dostal výpověď, druhý odešel sám

Třetí odsouzená lékařka Tamara Malcevová, která zmíněnou falešnou kartu vytvořila, odešla od nymburského soudu s trestem osmnácti měsíců s podmínkou na dva roky. Odvolací soud jí podmíněný trest zmírnil na 12 měsíců s dvouletou zkušební dobou. Jako lékařka může dál pracovat.

Primář Hulínský v nemocnici skončil na konci května, když podal výpověď. Križanovič skončí v pátek. „S ohledem na to, že rozsudek krajského soudu je ihned pravomocný, zavolám si pana doktora Križanoviče hned v pátek a budu s ním muset ukončit pracovní poměr,“ řekla MF DNES jednatelka nemocnice Alena Havelková.

Podle soudního znalce Rudolfa Chlupa postup lékařů ovlivnil řetězec několika po sobě jdoucích chyb. Toho, že je pacient diabetik, si sice u příjmu mladý lékař, který ten den sloužil na ambulanci svoji první službu, všiml. Protože mu ale do vypisování rozpisu léků vstoupili záchranáři s dalším případem, způsobilo to, že dokumentaci nedokončil.

Následně si však pacientova diabetu nevšiml ani nikdo další na interně a při převozu z diakonie do nemocnice nebyla předána řádná dokumentace. A ani pacient a jeho rodina na nutnost podávání inzulinu lékaře neupozornili.

Nedávno se policisté začali zabývat dalším úmrtím pacienta nymburské nemocnice. Dcera muže, který byl na interně hospitalizován s průjmem, podala trestní oznámení. Podle ní se stav otce postupně horšil, a tak byl převezen do pražské nemocnice, kde zemřel. I tohoto pacienta přijímal odsouzený doktor Križanovič. Vedení nemocnice pochybení odmítá. Policie je teprve na začátku vyšetřování.