Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékařka vyžaduje od pacientů sponzorský dar, komora je na ni krátká

  17:32aktualizováno  17:32
Pacienti pražské praktické lékařky si stěžují, že musí zaplatit "sponzorský dar" 550 korun. Jinak jim sestry naznačí, že nebudou ošetřeni. "Řekli mi, že pokud peníze nedám, mám si hledat jiného lékaře," řekl iDNES.cz pacient. Česká lékařská komora se případem zabývala, vinu ale neprokázala.
Ze sponzorských darů lékařka platí například recepční, která pacienty objednává. Ilustrační foto.

Ze sponzorských darů lékařka platí například recepční, která pacienty objednává. Ilustrační foto. | foto: Josef VostárekMF DNES

Lékařka Janka Tóthová zavedla možnost sponzorského daru v roce 2011. "Poprvé po mně chtěla podepsat darovací smlouvu na 550 korun loni. Tehdy jsem odmítl a vzal jsem si dokument domů na prostudování. Při další návštěvě po mně příspěvek chtěla znovu a řekla, že si mám hledat jiného doktora, pokud odmítnu," popsal pacient, který chtěl zůstat v anonymitě.

Stejné zkušenosti má přitom podle diskusí na internetu i řada dalších lidí registrovaných u této lékařky. "Od roku 2011 se paní doktorka rozhodla, že po každém pacientovi bude vymáhat 550 korun jako 'dar'. Když jsem jí řekla, že nemám peníze, že jsem studentka a že si to nemůžu dovolit, tak mi oznámila, ať si hledám jiného lékaře nebo že mě nebude objednávat," stěžovala si jedna z pacientek.

Tóthová iDNES.cz sdělila, že příspěvek, jehož výše je různá, slouží "na pokrytí nákladů a rozvoj vybavenosti nestátního zdravotnického zařízení, především na zajištění objednávání prostřednictvím recepční, dále komunikace s ordinací cestou e-mailů za účelem objednání, konzultací, a pod."

Co hrozí za vymáhání "darů"

Pokud by úřady nebo ČLK usvědčily lékaře z neoprávněného vymáhání poplatků, mohou mu odejmout oprávnění k poskytování zdravotní péče nebo uložit pokutu. "Stejně tak zdravotní pojišťovna je oprávněna vypovědět smlouvu o poskytování a úhradě zdravotní péče," upřesnil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň s tím, že pokud mají pacienti pochybnosti o tom, zda mají platit nějaké poplatky navíc, mají kontaktovat právě svou pojišťovnu.

"Nejedná se o úhradu za zdravotní péči, ale za nadstandardní servis při objednávání a při komunikaci pacienta s ordinací. Tato platba nijak nesouvisí s placením regulačního poplatku ve výši 30,- Kč," stojí v odůvodnění zavedení poplatku.

Většina pacientů podle lékařky platbu daru akceptuje a rozumí důvodům, proč o něj žádá. Praktička ale přiznává, že někteří si stěžují. "Většinou je to skupina pacientů, která očekává vše od okolí, státu, rodiny - zcela samozřejmě, bez vlastního přičinění," podotkla.

Komora: Je to slovo proti slovu

Pacienti se kvůli sponzorskému daru obrátili také na Českou lékařskou komoru. Ta ale po vyšetřování případ odložila. "Neprokázalo se, že by lékařka vynucovala ošetření zaplacením 550 korun. Je to tvrzení proti tvrzení," popsal iDNES.cz mluvčí ČLK Michal Sojka.

Počet podobných případů je podle něj velmi těžké zjistit, protože ČLK sice eviduje všechny stížnosti na lékaře, nelze je ale roztřídit do různých kategorií. Pokud by se prokázalo, že doktor podmiňuje péči zaplacením určité částky, vystavil by se velkému riziku. "Pokud je u něj pacient registrován, musí ho lékař ošetřit," dodal Sojka.

Podepsat smlouvu na něco jiného než na ošetření, což je údajně i případ této lékařky, je podle něj možné. "Týká se to například právě druhu objednávání nebo čekací doby, a tak dále," vysvětlil.

Ani ministerstvo zdravotnictví nezjistilo u doktorky Tóthové pochybení. "Z vyjádření zástupce vyplývá, že se jedná o dobrovolnou platbu na služby, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, a že žádnému z pacientů, který odmítne příslušnou částku zaplatit, není odepřena zdravotní péče," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Vyšetřování ale probíhalo už loni na jaře.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Motorkář zemřel po smyku na mokré vozovce, jel bez helmy

Nehoda motorkáře v Masojedech na Kolínsku (22. 9. 2018).

Devětatřicetiletý motorkář zemřel v sobotu odpoledne v Masojedech na Kolínsku. Na mokré vozovce dostal smyk a spadl s...

V Libni a Karlíně se trénovalo na povodně, testovaly se zábrany i čerpadla

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhalo v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Najdete na iDNES.cz