Ze sponzorských darů lékařka platí například recepční, která pacienty objednává. Ilustrační foto.

Ze sponzorských darů lékařka platí například recepční, která pacienty objednává. Ilustrační foto. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Lékařka vyžaduje od pacientů sponzorský dar, komora je na ni krátká

  • 1432
Pacienti pražské praktické lékařky si stěžují, že musí zaplatit "sponzorský dar" 550 korun. Jinak jim sestry naznačí, že nebudou ošetřeni. "Řekli mi, že pokud peníze nedám, mám si hledat jiného lékaře," řekl iDNES.cz pacient. Česká lékařská komora se případem zabývala, vinu ale neprokázala.

Lékařka Janka Tóthová zavedla možnost sponzorského daru v roce 2011. "Poprvé po mně chtěla podepsat darovací smlouvu na 550 korun loni. Tehdy jsem odmítl a vzal jsem si dokument domů na prostudování. Při další návštěvě po mně příspěvek chtěla znovu a řekla, že si mám hledat jiného doktora, pokud odmítnu," popsal pacient, který chtěl zůstat v anonymitě.

Stejné zkušenosti má přitom podle diskusí na internetu i řada dalších lidí registrovaných u této lékařky. "Od roku 2011 se paní doktorka rozhodla, že po každém pacientovi bude vymáhat 550 korun jako 'dar'. Když jsem jí řekla, že nemám peníze, že jsem studentka a že si to nemůžu dovolit, tak mi oznámila, ať si hledám jiného lékaře nebo že mě nebude objednávat," stěžovala si jedna z pacientek.

Tóthová iDNES.cz sdělila, že příspěvek, jehož výše je různá, slouží "na pokrytí nákladů a rozvoj vybavenosti nestátního zdravotnického zařízení, především na zajištění objednávání prostřednictvím recepční, dále komunikace s ordinací cestou e-mailů za účelem objednání, konzultací, a pod."

Co hrozí za vymáhání "darů"

Pokud by úřady nebo ČLK usvědčily lékaře z neoprávněného vymáhání poplatků, mohou mu odejmout oprávnění k poskytování zdravotní péče nebo uložit pokutu. "Stejně tak zdravotní pojišťovna je oprávněna vypovědět smlouvu o poskytování a úhradě zdravotní péče," upřesnil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň s tím, že pokud mají pacienti pochybnosti o tom, zda mají platit nějaké poplatky navíc, mají kontaktovat právě svou pojišťovnu.

"Nejedná se o úhradu za zdravotní péči, ale za nadstandardní servis při objednávání a při komunikaci pacienta s ordinací. Tato platba nijak nesouvisí s placením regulačního poplatku ve výši 30,- Kč," stojí v odůvodnění zavedení poplatku.

Většina pacientů podle lékařky platbu daru akceptuje a rozumí důvodům, proč o něj žádá. Praktička ale přiznává, že někteří si stěžují. "Většinou je to skupina pacientů, která očekává vše od okolí, státu, rodiny - zcela samozřejmě, bez vlastního přičinění," podotkla.

Komora: Je to slovo proti slovu

Pacienti se kvůli sponzorskému daru obrátili také na Českou lékařskou komoru. Ta ale po vyšetřování případ odložila. "Neprokázalo se, že by lékařka vynucovala ošetření zaplacením 550 korun. Je to tvrzení proti tvrzení," popsal iDNES.cz mluvčí ČLK Michal Sojka.

Počet podobných případů je podle něj velmi těžké zjistit, protože ČLK sice eviduje všechny stížnosti na lékaře, nelze je ale roztřídit do různých kategorií. Pokud by se prokázalo, že doktor podmiňuje péči zaplacením určité částky, vystavil by se velkému riziku. "Pokud je u něj pacient registrován, musí ho lékař ošetřit," dodal Sojka.

Podepsat smlouvu na něco jiného než na ošetření, což je údajně i případ této lékařky, je podle něj možné. "Týká se to například právě druhu objednávání nebo čekací doby, a tak dále," vysvětlil.

Ani ministerstvo zdravotnictví nezjistilo u doktorky Tóthové pochybení. "Z vyjádření zástupce vyplývá, že se jedná o dobrovolnou platbu na služby, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, a že žádnému z pacientů, který odmítne příslušnou částku zaplatit, není odepřena zdravotní péče," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Vyšetřování ale probíhalo už loni na jaře.