Hana Roháčková na archivním snímku s vybavením, které se používá pro styk lékaře s pacientem nakaženým ebolou.

Hana Roháčková na archivním snímku s vybavením, které se používá pro styk lékaře s pacientem nakaženým ebolou. | foto: Petr Topič, MAFRA

Bez očkování se může šířit epidemie žloutenky, hájí lékařka hygieniky

  • 5
Rodiče dětí do 15 let z částí Prahy 6, kde v minulých dnech tekla kontaminovaná voda, se mají od pátku hlásit u svých lékařů o nařízené očkování proti hepatitidě A. Názory na toto opatření se různí, vymáhat ho nikdo zřejmě nebude. Podle lékařky Hany Roháčové je však na místě.

„Řada lidí žloutenku prodělala již v dětství, aniž si toho všimli. Nemoc často připomíná chřipku, říká primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.

Jak moc je v Česku běžné očkování proti žloutence typu A?
Moc běžné to není, na rozdíl od žloutenky typu B, která je v pravidelném očkovacím kalendáři. Vakcínou proti hepatitidě typu A se u nás očkují jen ti, kteří o to projeví zájem. Například lidé, kteří cestují do zahraničí.

Podle vás je rozhodnutí očkovat čtyři tisíce dejvických dětí namístě?
Je to věcí diskuse. Pokud by se nakazilo několik lidí, nebyl by to asi takový problém. Toto onemocnění je ale mezilidsky přenosné. Přenáší se kontaktem, ve škole, v zaměstnání. Tam je nákaza poměrně častá. Mohla by vzniknout epidemie. Žloutenka má poměrně dlouhou inkubační dobu s délkou přes padesát dnů. Po celý tento časový úsek by potenciálně mohl být nakažený člověk infekční.

Za jak dlouho by mohla začít vakcína fungovat?
Obecně u očkování se začínají protilátky vytvářet po dvou týdnech. Pokud se začne s očkováním brzo, což se zdá, že se začne, velká část lidí by si dokázala protilátky vytvořit dřív, než by u nich mohla nemoc propuknout.

Pokud se v pitné vodě objeví splašky, není lepší začít s očkováním okamžitě? Teď mají hygienici týden skluz.
Bezprostředně po havárii se neočkuje snad nikde na světě. Na začátku se navíc vůbec nevědělo, co je příčinou zdravotních obtíží. Než se zjistilo, že tam byly splašky, chvilku to trvalo. Reakce našich hygieniků je podle mého názoru velmi rychlá. Tady k žádnému prodlení podle mne nedošlo.

Když se vrátíme k očkování, nemůže vakcína dotyčnému spíš uškodit? Myslím tím v případě, že už je třeba nemocný.
Určitě ne. Před lety byly úvahy, že se nemá očkovat v inkubační době, ale od těchto teorií se dávno upustilo. Navíc se neví, jestli tam vůbec virus je. Toto očkování je preventivní opatření a je v pořádku.

Jak onemocnění žloutenkou typu A probíhá?
Jde o onemocnění, které je v naprosté většině lehké. U většiny dětí se projevuje jako chřipka, jen část z nich zežloutne a zvrací. Vzhledem k tomu, že se žloutenka u dětí skoro neprojevuje, dost lidí ji prodělalo a vůbec o tom ani neví. Díky tomu mají v dospělém věku protilátky. Nicméně platí, že nakažení žloutenku musí být povinně hospitalizováni.

Doporučila byste dospělým očkovat?
Je to na jejich úvaze, ale pokud by tam bylo zvýšené riziko, tak ano. Žloutenka v dospělosti je velmi nepříjemná. Dospělí nemoc snášejí podstatně hůře než děti.